Sentymentalnie po pałacowych wnętrzach | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =

Sentymentalnie po pałacowych wnętrzach

Muzeum Miasta Łodzi, fot. materiały prasowe

W najbliższy piątek 29 X o godz. 17 Muzeum Miasta Łodzi będzie świętować 46. rocznicę założenia. Z tej okazji instytucja zaprasza na sentymentalne oprowadzanie po wnętrzach Pałacu Izraela Poznańskiego, które poprowadzi Cezary Pawlak (Dział Edukacji muzeum) ze specjalnym udziałem Małgorzaty Laurentowicz-Granas (dyrektor muzeum w latach 2011-2016).
Po oprowadzaniu goście wysłuchają koncertu w wykonaniu Anny Furkałowskiej (wiolonczela) oraz Pauliny Żurawik (harfa), które wykonają najpiękniejsze melodie muzyki rozrywkowej, filmowej, klasycznej, a także standardy jazzowe.

Bilety w cenie 12 zł (bilet ulgowy) i 18 zł (bilet normalny) dostępne są w kasie muzeum.


Muzeum Miasta Łodzi (dawniej Muzeum Historii Miasta Łodzi) zostało powołane 30 października 1975 roku Zarządzeniem Nr 43/75 Prezydenta Miasta Łodzi. Pomysłodawcą otworzenia w mieście Muzeum historycznego był ówczesny Konserwator Zabytów Miasta, Antoni Szram (został on pierwszym dyrektorem nowo powstałej placówki). Początkowo instytucja zlokalizowana miała być w ratuszu, w którym mieściło się Archiwum Państwowe oraz kamienicy przy pl. Wolności 2, ostatecznie jednak Muzeum Miasta Łodzi na swoją siedzibę przyjęło wnętrza dawnej rezydencji przemysłowca Izraela K. Poznańskiego przy ulicy Ogrodowej 15.

Tradycja obchodów rocznicy powołania Muzeum Miasta Łodzi sięga wiele lat wstecz. Wymienić warto chociażby takie wystawy i wydarzenia zorganizowane z tej okazji, jak spotkanie rodziny Poznańskich „Powrót do ziemi obiecanej” w 2010 roku, czy też wystawę „Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej” z 2016 r. W roku 2021, z uwagi na pandemię, obchody musiały przyjąć mniejszy rozmach i ogniskują się wokół sentymentalnego oprowadzania po muzeum.

Muzeum Miasta Łodzi będzie świętować urodziny także w sobotę 30 X, podczas oprowadzania kuratorskiego po wystawie „Łódź w Europie – Europa w Łodzi”, które odbędzie się o godz. 14.