Laureaci Konkursu Skrzypcowego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =

Laureaci Konkursu Skrzypcowego

Pierwszą nagrodę ex aequo zdobyły: 15-letnia skrzypaczka z Niemiec Anne Luisa Kramb i 21-letnia studentka łódzkiej Akademii Muzycznej Sławomira Wilga. 
Pierwsza edycja zakończonego w niedzielę 13 grudnia Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz w Łodzi ma dwie zwyciężczynie! Pierwszą nagrodę ex aequo zdobyły: 15-letnia skrzypaczka z Niemiec Anne Luisa Kramb i 21-letnia studentka łódzkiej Akademii Muzycznej Sławomira Wilga. 

Po czterech dniach przesłuchań z udziałem kilkudziesięciu skrzypków jury konkursu wyłoniło laureatów spośród 13 finalistów. I nagrodę ex aequo zdobyły: Anne Luisa Kramb i Sławomira Wilga, II nagrodę Mateusz Makuch, III nagrodę ex aequo: Robert Łaguniak i Amelia Maszońska, wyróżnienie: Roksana Kwaśnikowska. Zwyciężczynie dostały nagrody pieniężne (po 7000 zł), a także pozaregulaminową nagrodę ufundowaną przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (półrecitale na Festiwalu „Emanacje”). Sławomira Wilga – jako najlepsza uczestniczka z Łodzi – zdobyła dodatkowo nagrodę pieniężną JM Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi oraz wysokiej klasy smyczek od Pracowni Lutniczej Marcin Mazur. Zwycięzców poznaliśmy późnym wieczorem podczas koncertu finałowego, na którym – po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród – laureaci zagrali utwory Maurice’a Ravela, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Fritza Kreislera i nową kompozycję „Wahanie” Sławomira Kaczorowskiego, napisaną jako utwór obowiązkowy na konkurs. 

Dla urodzonej w 1994 roku Sławomiry Wilgi zwycięstwo w łódzkim Konkursie im. Grażyny Bacewicz nie jest pierwszym w tym roku sukcesem. Pod koniec listopada wróciła z Poznania z IV nagrodą Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Z. Jahnkego, w marcu tego roku zdobyła III nagrodę na Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym w Katowicach. Lista jej laurów jest znacznie dłuższa, np. I nagroda w VII Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, I nagroda na III Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, I nagroda na II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Cieszynie, II nagroda na Konkursie Skrzypcowym w Kielcach. Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu. Obecnie studiuje w klasie prof. Łukasza Błaszczyka w Akademii Muzycznej w Łodzi. Wśród pedagogów, pod kierunkiem których pracowała, znajdują się m.in. Zakhar Bron, Roland Baldini, Maria Szwajger-Kułakowska, Marcin Sikorski, Piotr Tarcholik. Koncertuje w kraju i za granicą zarówno jako solistka, jak i kameralistka. W marcu 2015 roku zyskała aplauz publiczności, grając z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Łodzi Koncert skrzypcowy d-moll Jeana Sibeliusa. Razem z siostrą Izabelą Wilgą tworzy duet, który ma w swoim dorobku nagrody na konkursach kameralnych, nagrania oraz liczne koncerty.

Urodzona w 2000 roku Anne Luisa Kramb z Niemiec rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i fortepianie w wieku 4 lat. Jako utalentowana 6-letnia skrzypaczka dołączyła do klasy Maxa Speermanna w Hochschule für Musik w Würzburgu, a w roku 2014 została uczennicą Herwiga Zacka. Debiutowała jako solistka w wieku 10 lat, wykonując Koncert skrzypcowy G-dur KV 216 W. A. Mozarta podczas Mozart Festival w Würzburgu. Jest laureatką kilku pierwszych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach: Młody Paganini w Legnicy (2014), Międzynarodowym Konkursie im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu (2015) oraz Mendelssohn Competition we Frankfurcie. Występowała z wieloma orkiestrami, m.in. Gießen Philharmonic Orchestra i Goettingen Symphonie Orchestra.

Jury wyróżniło również kilkoro pianistów towarzyszących uczestnikom konkursu: Michała Francuza, Hannę Holeksę, Wojciecha Kubicę, Marcina Sikorskiego, Krzysztofa Staniendę i Wojciecha Wołoszyna.

I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz odbył się w Akademii Muzycznej w Łodzi w dniach 9-13 grudnia 2015 roku. W przesłuchaniach wzięło udział 50 skrzypków (zgłoszenia na konkurs nadesłało 130 artystów). Uczestników oceniało jury pracujące pod kierunkiem Łukasza Błaszczyka, pomysłodawcy konkursu. Prof. Błaszczyk podsumowuje: – Pierwsza edycja bardzo dobrze rokuje konkursowi na przyszłość. Udało nam się stworzyć formułę przyjazną dla artystów, która nie odstrasza, a zachęca do wzięcia udziału w konkursie. Nie obowiązuje w nim limit wieku, nie ma zbyt wielu ograniczeń repertuarowych, dzięki czemu każdy uczestnik może zaprezentować się w repertuarze, w którym odnajduje się najlepiej. Zaowocowało to 130 zgłoszeniami z 27 krajów świata! Konkurs stał się ważnym elementem planu popularyzacji twórczości Grażyny Bacewicz wśród młodych artystów. 
Akademia Muzyczna, ul. Żubardzka 2a

Adres

ul. Żubardzka 2a

Kontakt

tel. 42 662 17 10