Łódzki Fryderyk | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =

Łódzki Fryderyk

Łódzka firma fonograficzna „Ars Sonora” jest wydawcą albumu „Verbum Incarnatum”, który otrzymał tegoroczną nagrodę „Fryderyka” w kategorii muzyka poważna – album roku – muzyka dawna.
Łódzka firma fonograficzna „Ars Sonora” jest wydawcą albumu „Verbum Incarnatum”, który otrzymał tegoroczną nagrodę „Fryderyka” w kategorii muzyka poważna – album roku – muzyka dawna. Założycielem i właścicielem firmy jest Jakub Garbacz – muzyk, producent muzyczny, pierwszy organista łódzkiej archikatedry, absolwent klasy organów Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Pełna nazwa płyty to „Verbum Incarnatum. Misterium Słowa Wcielonego w śpiewie gregoriańskim i ambrozjańskim z improwizacjami saksofonowymi Św. Janowi Pawłowi II w hołdzie”. W nagraniu uczestniczyli: Paweł GUSNAR – saksofon sopranowy, chór Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti. Autorką koncepcji programu i komentarzy jest Emilia Dudkiewicz. Do krążka dołączony jest 64-stronicowy booklet w trzech językach (polski, angielski, włoski) zawierający także teksty śpiewów w języku łacińskim, polskim, angielskim i włoskim.

Na płycie kompozycje pochodzące z gregoriańskiej i ambrozjańskiej tradycji najstarszego śpiewu Kościoła zostały zestawione z partią saksofonu sopranowego (głównie improwizacjami). Treść programu koncentruje się wokół Tajemnicy Wcielenia i tajemnicy człowieka, a między jego poszczególnymi blokami (Prolog – Słowo Wcielone – Słowo objawione – Słowo uwielbione i głoszone – Matka Słowa – Konkluzja) pojawiają się komentarze nawiązujące do nauczania św. Jana Pawła II. Saksofonowe improwizacje stanowią pewnego rodzaju odpowiedź na wyśpiewane treści. 

Paweł Gusnar jest muzykiem należącym do ścisłej światowej czołówki wirtuozów saksofonu. Partia chóralna realizowana jest przez Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti - warszawski zespół kierowany przez Michała Sławeckiego, specjalizujący się w wykonawstwie i popularyzacji śpiewu gregoriańskiego (jedyny polski laureat najważniejszych, międzynarodowych konkursów i festiwali gregoriańskich).