Bohle-Szacka. Przenikanie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =

Bohle-Szacka. Przenikanie

Helena Bohle-Szacka, fot. ze zbiorów Galerii Slendzińskich w Białymstoku

Centralne Muzeum Włókiennictwa zaprasza na wystawę „Helena Bohle-Szacka. Przenikanie”. Otwarcie 21 X w godz. 18-21.
Centralną postacią wystawy "Helena Bohle-Szacka. Przenikanie" jest artystka, projektantka mody, graficzka, ilustratorka, filantropka i kuratorka związana z Białymstokiem, Łodzią, Warszawą i Berlinem. Helena Bohle-Szacka (1928-2011) była Polką o niemiecko-żydowskich korzeniach. Jej polskość była wielokulturową mozaiką, która w sposób znaczący wpłynęła na jej życie. W czasie II wojny światowej Helenę Bohle więziono w obozach koncentracyjnych w Ravensbrück i Helmbrechts.

Dziedzictwo Bohle-Szackiej i potrzeba jego upamiętnienia stały się punktami wyjścia do stworzenia ekspozycji, która opowiada nie tylko o przeszłości, ale także o teraźniejszości i przyszłości, do których owo dziedzictwo przenika.

"Przenikanie" zaprezentuje przepastne archiwum Heleny Bohle-Szackiej, które znajduje się w zbiorach Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, w miejscu urodzenia artystki. Na wystawie znajdą się także rysunki autorstwa Bohle-Szackiej z kolekcji Ewy Czerwiakowskiej, a także prace Lidii Cankovej i Władysława Strzemińskiego.

Zbiory Galerii im. Sleńdzińskich zinterpretowane zostaną przez współczesnych artystów i artystki. Przeniknęły do twórczości: Zuzy Golińskiej, której instalacja jest jednocześnie przestrzenią wystawy, romskiego artysty Krzysztofa Gila, który nawiązuje do Porajmos, autora nowatorskich teledysków i filmów na temat mody Luke Jascza, twórcy obiektów i sztuki cyfrowej Sebulca oraz projektanta mody Kamila Wesołowskiego. Wystawę dopełniła sztuka Białorusinek: aktywistki i performerki Jany Shostak oraz artystki i projektantki mody Tashy Katsuby. Ich prace komentują trwającą w Białorusi rewolucję i dialogują z postawą Heleny Bohle-Szackiej.

Wystawa przywraca pamięć o łodziance zasłużonej dla polskiej i europejskiej kultury. Historia Heleny stała się również orężem w walce z dyskryminacjami, szowinizmem, a także z zapomnieniem i obojętnością wobec tych, którzy i które doświadczyli i doświadczają przemocy, terroru, okrucieństwa.

Artyści i artystki, m.in.: Lidia Cankova, Krzysztof Gil, Luke Jascz, Tasha Katsuba, Sebulec, Jana Shostak, Władysław Strzemiński, Kamil Wesołowski
Przestrzeń: Zuza Golińska
Kurator: Marcin Różyc
Projekt plakatu: Krystian Berlak

Wystawa przygotowywana jest we współpracy z Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku
Projekt dofinansowano ze środków Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość“ (Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“) w ramach programu „Historia lokalna”.

22 X o godz. 17 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Marcin Różyc, kurator, wykładowca i krytyk mody, związany z „Vogue Polska”, opowie o postaci Heleny Bohle-Szackiej oraz dziełach wykonanych przez współczesnych artystów zainspirowanych fascynującą biografią i twórczością artystki. Prace, które będzie można obejrzeć na wystawie, stają się ważnym głosem w dyskusji o dyktaturze i wolności, o tożsamości narodowej, przyjaźni, modzie i pamięci.

Bilety na oprowadzanie w cenie 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy) dostępne są w kasie i na stronie bilety.cmwl.pl


 
Centralne Muzeum Włókiennictwa
  • 21-10-2021 godz 18:00 - 31-03-2022
  • 22-10-2021 godz 17:00

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Piotrkowska 282

Kontakt

tel. 42 683 26 84
czynne:
poniedziałek – nieczynne
wtorek-środa godz. 12-17 (środa to dzień z darmowym wstępem)
czwartek-sobota godz. 12-19
niedziela godz. 12-17

bilety: 10 i 6 zł, na wszystkie wystawy: 12 i 8 zł