Dzieci Bałut po raz piąty | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =

Dzieci Bałut po raz piąty

24 października 2016 r. powstały kolejne cztery malowidła składające się na projekt „Dzieci Bałut – murale pamięci”.
24 października 2016 r. powstały kolejne cztery malowidła składające się na projekt „Dzieci Bałut – murale pamięci”: przy ul. Franciszkańskiej 13, ul. Jakuba 10, ul. Starosikawskiej 23 i ul. Przemysłowej 13a. Piotr Saul, asystent na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu przy współpracy z Damianem Idzikowskim asystentem w Pracowni Podstaw Grafiki Warsztatowej łódzkiej ASP maluje je według koncepcji Katarzyny Tośty. 
Oficjalne odsłonięcie murali z 5. edycji projektu odbędzie się  28 października o godz. 13 przy ul. Jakuba 10.
Potem zaplanowano spacer, w trakcie którego będzie można zobaczyć wszystkie tegoroczne malowidła ze Ścieżki Murali Pamięci.
 
Projekt Stowarzyszenia „Na co dzień i od święta” pn. „Dzieci Bałut – murale pamięci” to nowatorski sposób przybliżania historii dzieci, które w getcie łódzkim doświadczyły okrucieństwa II wojny światowej. Wizerunki autentycznych dzieci polskich, żydowskich i romskich żyjących 7 lat temu na Bałutach, odwzorowane zostały na podstawie archiwalnych fotografii. W 2012 roku powstały pierwsze malowidła, a do tej pory jest ich już 21 i tworzą Ścieżkę Murali Pamięci.
Tegoroczna edycja projektu wiąże się z upamiętnieniem 75. rocznicy deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannstadt Getto. Na ścianach kamienic przy ul. Franciszkańskiej 13 i Jakuba 10 powstaną wizerunki chłopców deportowanych w październiku 1941 roku. Wtedy to do getta w Łodzi przywieziono 20 tysięcy Żydów z zachodu. Przy ul. Jakuba 10 zakwaterowani zostali Żydzi z Frankfurtu nad Menem oraz Pragi, przy ul. Franciszkańskiej 13 Żydzi z Frankfurtu nad Menem.
 
W piątej edycji projektu również uczczona została pamięć dzieci z obozu dla Romów muralem przy ulicy Starosikawskiej 23 i więźniów obozu dla dzieci polskich – jedynego obozu koncentracyjnego w III Rzeszy powstałego wyłącznie dla dzieci – malowidłem na budynku przy ul. Przemysłowej 13a – naprzeciwko była furtka do getta, a obok strażnica. 
 
 
 

Kategoria

Sztuka