Frasobliwy z powstania styczniowego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =

Frasobliwy z powstania styczniowego

Chrystus Frasobliwy w tomaszowskim muzeum. Fot.P.Reising

W Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim do 5 maja br. można oglądać niewielką wystawę czasową zatytułowaną „Refleksyjnie...”, która prezentuje postacie Chrystusa Frasobliwego ze zbiorów własnych placówki. Ozdobą ekspozycji jest ciekawa drewniana figura z 1863 roku!
Tradycyjny wizerunek Chrystusa Frasobliwego w sztuce chrześcijańskiej przedstawia rozmyślającego  Jezusa w pozycji siedzącej, z opartą na dłoni głową, która często spowita jest koroną cierniową. Słowo „frasobliwy” to archaizm oznaczający osobę zasmuconą, zatroskaną, zamyśloną… Najstarsze tego typu wizerunki pochodzą z Niemiec, Austrii oraz Holandii, skąd dotarły w XV wieku najpierw na Śląsk i Pomorze, a później na ziemie Rzeczpospolitej.

Natomiast w polskiej sztuce ludowej postać Chrystusa Frasobliwego jest popularna od wielu lat w formie drewnianej rzeźby, znacznie rzadziej jako malowany obraz. W zbiorach muzealnych przeważająca większość takich eksponatów pochodzi z XX wieku. Natomiast rzeźb wcześniejszych jest niewiele i bardzo rzadko są one dokładnie datowane.

W przydrożnych, wiejskich kapliczkach na Ziemi Łódzkiej można spotkać XIX-wieczne wyobrażenia Chrystusa Frasobliwego. Takie pojedyncze rzeźby, jak mówi znany regionalista Piotr Wypych, znajdują się jeszcze w okolicach Rawy Mazowieckiej, Piotrkowa Trybunalskiego, Sieradza...

Ceniony pisarz Wiesław Myśliwski traktuje Chrystusa  Frasobliwego jako wyjątkowe zjawisko kultury chłopskiej, które ma prawo, jego zdaniem, sięgać szczytów kultury narodowej. W rozmowie z zelowskim publicystą Andrzejem Dębkowskim pisarz powiedział: „...największym polskim dziełem jest Chrystus Frasobliwy. Nikt większego dzieła w sztukach figuratywnych nie wymyślił. A stworzył to prawdopodobnie prosty, polski chłop, który chciał się pomodlić przy wystruganej własnoręcznie rzeźbie”.

Rzeźba w tomaszowskim muzeum pochodzi z roku wybuchu powstania styczniowego, to jest zrywu niepodległościowego, które przyniosło niespotykane wcześniej brutalne represje oraz zintensyfikowanie akcji rusyfikacyjnej. Autor dzieła nosił nazwisko Kozubiński lub Koszubiński i pochodził z Koźmina. Jego imię jest nieznane. Data powstania figury sugeruje, że być może przedstawiony Chrystus miał frasować się ówczesnym losem Polaków?

Paweł Reising

Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim

Kategoria

Sztuka

Adres

Tomaszów Mazowiecki, ul. POW 11/15

Kontakt

tel. 44 724 48 48
czynne: wt.-nd. 10-15:45, pt. 10-19
w sobotę wstęp bezpłatny