Moc kobiecości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =

Moc kobiecości

"Ulotność" - wystawa prac Anny Szyłło (1959-2013). Te niezwykłe obrazy o prostej formie i skomplikowanym przekazie można odczytywać na różne sposoby.
"Ulotność" - wystawa prac Anny Szyłło. 
Nieżyjąca, niestety, od trzech lat Anna Szyłło znana była głównie z ilustracji książkowych. I na wystawie w Galerii Willa można obejrzeć kilka z nich - do baśni Hansa Christiana Andersena: "Calineczka" czy "Krzesiwo" oraz do "Rękopisu zapodzianego w Saragossie" Krzysztofa Rudowskiego. Znalazły się tutaj także grafiki. Wszystkie te prace mają delikatną formę i bajkowy - ale nie beztroski - klimat. Powtarzają się różne symbole oraz motywy uskrzydlonych ludzi i zwierząt, zapadających się domków krytych dachówką, postaci śmierci, błazna, satyra, ptaków. Klimat trochę jak z prac Marca Chagalla, tyle że raczej bez kolorów. To samo uduchowienie, przenikanie się świata rzeczywistego i wyimagowanego (czy też pochodzącego z innego wymiaru). 
Ale w drugiej sali na piętrze galerii znalazły się dzieła innego rodzaju: duże obrazy - aplikacje na zamalowanym płótnie. Fragmenty tkaniny, sukienki czy ażurowe rękawiczki są naklejone lub naszyte. Także tutaj mnóstwo symboli. Wszystkie te obrazy zdają się mówić o różnych obliczach kobiecości, rozumianej także jako pewnego rodzaju moc czy duchowe zjawisko. Zmysłowość, oczekiwanie, zawód, kreacja, zawieszenie pomiędzy niebem a ziemią. Z kobiety bierze się początek i kobieta jest nieskończonością - to ona rodzi kolejne pokolenia. Wąż z głową przypominająca męski członek zwija się u jej stóp, a ona bierze go do ręki, przyzwalając na grzech. 
Te niezwykłe prace o prostej formie i skomplikowanym przekazie można odczytywać na różne sposoby.
 
***
Wystawa w Galerii Willa prezentuje grafiki, ilustracje oraz tkaniny Anny Szyłło – absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) z 1987 roku, kiedy obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Pracowni Projektowania Typografii prof. Jana Kubasiewicza oraz w Pracowni Technik Metalowych prof. Leszka Rózgi. Autorka należała do Stowarzyszenia Artystów „Młyn”.
W poetycki świat fantazji autorki wprowadzą grafiki, wykonywane od I połowy lat 90. w technice linorytu, suchorytu, akwaforty, wzbogacone niekiedy monotypią, w tym szczególnie istotny dla jej twórczości cykl „Lekcja jedzenia jabłek, czyli niecierpliwe poszukiwanie prawdy” z lat 2001-2003. Baśniowy świat przedstawiają najpełniej ilustracje – rysunki ołówkiem do baśni Hansa Christiana Andersena lub piórkiem do powieści Krzysztofa Rudowskiego „Rękopis zapodziany w Saragossie”. Tkaniny były tworzone przez Annę Szyłło przede wszystkim jako rysunki nitką lub wykonywane techniką aplikacji.
 
Fot. ATN


Wystawa czynna do 13 marca 2016.
Galeria Willa

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Wólczańska 31

Kontakt

tel. 42 632 79 95
w czwartek wstęp wolny