MOJA WYSTAWA ŻYCIA | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =

MOJA WYSTAWA ŻYCIA

Izabela Maria Trelińska, łódzka artystka, której wystawa od 29 czerwca trwa w Muzeum Miasta Łodzi, przeprowadza wywiad sama ze sobą. Zapraszamy do lektury. 
Izabela Maria Trelińska, łódzka artystka, której wystawa od 29 czerwca trwa w Muzeum Miasta Łodzi, przeprowadza wywiad sama ze sobą. Zapraszamy do lektury.                                                                                  
 
Jak doszło do otwarcia wystawy dokumentacji fotograficznej z opisem i komentarzem oraz malarstwa z dziesięciu dalekich podróży w Muzeum Miasta Łodzi?
- Na wystawę w muzeum czekałam osiem lat. Pani Małgorzata Laurentowicz obiecała mi wystawe w galerii po małej ekspozycji w kawiarni muzealnej w 2008 roku, na której pokazałam obrazy z podróży po Ameryce Łacińskiej. Kuratorem wystawy została Maja Filipowska – emerytowany kustosz z wielkim doświadczeniem, zaś pieczę nad częścią dokumentacji akcji plastycznych objął artysta Adam Klimczak – kierownik działu sztuki w Muzeum Miasta Łodzi.
 
Jak przebiegały przygotowania do wystawy?
- Było kilka spotkań. Zgromadziłam i przekazałam materiał z różnych akcji plastycznych, scenariusze i komentarze krytyków sztuki: Urszuli Czartoryskiej, Haliny Brzozy, Grzegorza Sztabińskiego, Ireny Kolał-Ways, moje refleksje oraz minifilm, nagranie Wiktora Wyszywacza z akcji z dziećmi w dniu 29.09.1996 roku przy Muzeum Sztuki w Łodzi, poświęconej pamięci Wasyla Kandinsky'ego pt. „Wokół koła”. Zdjęcia, które przekazałam, były przetwarzane w sposób elektroniczny: skanowane, zakomponowane, oznaczone komentarzem, datą, miejscem akcji i przesłaniem artystycznym. Zaprojektowaniem 
i opracowaniem graficznym wielkoformatowych wydruków, zaproszeń i umieszczeniem komentarzy do akcji plastycznych zajął się artysta-plastyk Łukasz Michalak – właściciel „STUDIO M”, studia reklamy przy Al. Kościuszki 41. Folie miały wymiary 1x2m - a więc były to duże formaty naklejone precyzyjnie na plansze. Zdecydowano się na wybór dziewięciu plansz z akcji plastycznych, począwszy od pierwszej z 1975 roku w Galerii Rzeźby – pasaż i spotkania młodzieży z Tadeuszem Kantorem - po wspomnianą ostatnią z 1996 roku w Muzeum Sztuki.
Pracy podczas przygotowań było bardzo dużo. Wybranie i spakowanie ponad 95 obrazów, odszukanie materiałów z akcji, zdjęć i druków. Wydanie książki „Happening w szkole” - opracowanie, korekta, wydanie i tysiące rozmów, konsultacji. Chyba najtrudniejszym zadaniem było wydanie książki z 1974/75 roku – po 41 latach. Miałam  niemały zawrót głowy, wydając tę książkę. Jednak udało się. I wszyscy są zachwyceni. Nie spodziewałam się tylu zachwytów. Podobało się dosłownie wszystko. Wystąpienia, ekspozycja, akcje, obrazy, film. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego wydarzenia – bo usłyszałam, że wystawa stała się „wielkim wydarzeniem” dla miasta.
 
W dużej sali na parterze wystawiono 66 obrazów z „dalekich podróży”.
- Jest to szaleństwo barw. Chciałabym rozmawiać z ludźmi, którzy znają geografię, którzy podróżują – jakie są ich odczucia? Wystawę otwiera kolekcja obrazów chińskich, a przewodzi im Matka Boża z Dzieciątkiem w stroju cesarskim. Jest coś zastanawiającego w tych obrazach, są oznaczone „pieczęcią”- jak dokumenty chińskie. Nad obrazami można przeczytać komentarz: „Nie planowałam tej podróży, sama przyszła do mnie”. Najtrudniejsza moja podróż to ta do Peru i Boliwii w 2008 roku. Wszyscy mieli załamania: zbyt wysoko i niebezpieczna podróż... Japonia to zachwyt nad światem. Przygoda zwiedzania, malowania świątyń i smoków.
Dalsze oprowadzanie daję tym, którzy dążą do poznania świata. Bo po to się żyje, żeby się rozwijać, poznawać, tworzyć. Życzę tego poznawania, a ja składam wielkie podziękowania Panu Bogu za drogę, którą mi wyznaczył, którą prowadził, obdarzył pokojem, radością, twórczością i pięknem. Wystawę poświęcam moim kochanym Rodzicom i Rodzinie, którym jestem wdzięczna za wierność, pracowitość i prawość. Moim marzeniem było pokazanie kolekcji mojego malarstwa w Muzeum Miasta, bo w tym budynku pracował przed wojną mój ojciec Leon Michalak - który ukończył Wydział Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Poznańskiego w 1928 roku - został powołany z Ostrowa Wielkopolskiego na stanowisko wicestarosty grodzkiego jako radca prawny.
 
 
Wystawa trwa do 2 października 2016.
   
 
Muzeum Miasta Łodzi

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Ogrodowa 15

Kontakt

tel. 42 307 26 57
Czynne:
wt., śr., czw. 10-16, pt., sob., nd. 12-18
w środę wstęp wolny na wystawy stałe
bilety na wystawy czasowe: 7 zł i 5 zł
bilety łączne (do muzeum i galerii): 12 zł i 8 zł