O człowieku | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =

O człowieku

Rzeźby Krzysztofa Nitscha, opowiadające o losie człowieka i jego zmaganiu z czasem i przeznaczeniem, można oglądać w Galerii Re:Medium. Otwarcie 8 IX o godz. 18.
W cyklu wystaw prezentujących współczesnych twórców polskiej rzeźby, który Miejska Galeria Sztuki w Łodzi organizuje od kilku lat, można zobaczyć kameralną ekspozycję dokumentującą dokonania Krzysztofa Nitscha. Wśród rzeźb i medali, tworzących wystawę zaprojektowaną przez autora, można odnaleźć wiele prac nagrodzonych na konkursach rzeźbiarskich, eksponowanych w utworzonym przez artystę Muzeum i Centrum Sympozjalnym Krzysztofa Nitscha w Gliwicach. Pochodzą one m.in. z cykli: Klepsydra, Czas i maszyna, Nasza Ojczyzna, Nasza planeta, Jan Kochanowski.
Rzeźby Nitscha opowiadają o losie człowieka i jego zmaganiu z czasem i przeznaczeniem, często odnosząc się do świata przyrody. Odlewa je samodzielnie i nanosi wyszukane kolorystycznie, rzec można malarskie patyny, co powoduje, że światło wydobywa z tych obiektów niezwykłe efekty przestrzenności i lśnienia. Autor zafascynowany jest różnymi materiałami. Obok brązu szczególne znaczenie w jego twórczości ma kamień, żeliwo, drewno, cyna i miedź. Jest artystą niestrudzonym w poszukiwaniu nowych możliwości technologicznych i pokonywaniu barier technicznych. Ale najważniejsze jest dlań poszukiwanie znaków i symboli, które najlepiej, najpełniej są w stanie wyrazić przesłanie medalu, rzeźby kameralnej bądź monumentalnej. Realizacje w przestrzeniach otwartych z wielkim wyczuciem wkomponowuje w zastaną naturalną przestrzeń, nadając tym miejscom nowy wymiar duchowy.

Krzysztof Nitsch
Urodzony w 1948 roku. Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Dyplom w 1975 z medalem w Pracowni Prof. Jerzego Bandury. Od 1975 pracuje na ASP w Krakowie kolejno jako asystent Prof. J. Bandury, potem Prof. M. Koniecznego. Od 1983 jako adiunkt prowadzi samodzielnie Pracownię Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich – Odlewnictwo w Brązie. W 1991 uzyskuje kwalifikacje II stopnia, w 1992 stopień profesora uczelnianego ASP w Krakowie, a w 1997 tytuł naukowy profesora. Wykonuje rzeźby pomnikowe, małe formy rzeźbiarskie i medale. Uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych i zdobył 80 nagród. W 1988 Telewizja Polska zrealizowała i wyemitowała film „Galeria 37 milionów. Krzysztof Nitsch, rzeźbiarz”. Prace K. Nitscha znajdują się w zbiorach w kraju i za granicą, m.in. w British Museum w Londynie, Muzeum Dantego w Rawennie, Muzeum Sportu w Lozannie, Muzeum Toyamura w Japonii oraz w zbiorach prywatnych w Japonii, Rosji, Francji, Niemczech, Argentynie, Ukrainie, USA, Belgii, Holandii, Włoszech, Chinach, Australii.

Ważniejsze realizacje:
Pomnik Pamięci Ostrzeszowskich Harcerzy w Ostrzeszowie, 1984
rzeźby plenerowe zrealizowane podczas międzynarodowego sympozjum w Jugosławii, 1985
łańcuchy rektorskie dla Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, 1984
rzeźba fontanna Żywy Obraz przy Muzeum Miejskim w Gliwicach, 1997
Pomnik Gliwiczanom Ofiarom Wojen i Totalitaryzmów, Gliwice, 2001
medalion i medal bity dla miasta Dessau, Niemcy, 2001
Złote Berło – najwyższa nagroda w dziedzinie kultury przyznawana przez Fundację Kultury Polskiej (laureaci: Jerzy Giedroyc, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Roman Polański, Ewa Podleś, Stanisław Mrożek, Janusz Gajos, Tadeusz Różewicz, Maria Fołtyn, Krzysztof Penderecki, Józef Wilkoń, Wiesław Myśliwski, Jerzy Stuhr, Danuta Szaflarska, Jerzy Maksymiuk)
Ołtarz Krzew w Bazylice w krakowskich Łagiewnikach, współpraca z architektem Witoldem Cęckiewiczem, Kraków, 2002
pomnik Gabriela Narutowicza w Szwajcarii, 2009
rzeźba Ku słońcu I, Gliwice, 2010
rzeźba Ku słońcu II, Gliwice, 2012
rzeźba z cyklu Nasza Ojczyzna dla Śląskiego Ogrodu Botanicznego, Mikołów, 2014
statuetka dla MSZ Nagroda Solidarności, Warszawa, 2014