OSTRZE HUMORU | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =

OSTRZE HUMORU

RECENZJA. Lata 70. i 80. XX wieku były okresem szczególnym. Prowokacja, skandal, drwina - te określenia charakteryzowały atmosferę artystyczną tamtego okresu.
Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski, Adam Rzepecki, Andrzej Wielogórski, Andrzej Świetlik, Krzysztof Skiba, Jacek Jędrzejak, Józef Robakowski i inni wprowadzili w łódzką przestrzeń społeczną szczery śmiech. Lata 70. i 80. XX wieku były okresem szczególnym. Prowokacja, skandal, drwina - te określenia charakteryzowały atmosferę artystyczną tamtego okresu. Działania twórców, którzy pozostawali poza głównym nurtem w sztuce i skazani byli na banicję, miały głównie anarchistyczny wyraz. Ich celem było ośmieszenie władzy.
Wystawa pt. Przeciw. Obok. Pomimo. „Artystyczna opozycja" w Łodzi lat 70. i 80. XX wieku jest dokumentacją wspomnianych wydarzeń. Ekspozycję tworzą czarno-białe zdjęcia dokumentalne, którymi oblepione są ściany galerii. Między fotografiami umieszczono  informację o wydarzeniach i artystach. Głównymi bohaterami fotograficznej opowieści są przedstawienia obrazujące najważniejsze happeningi i akcje twórców z tamtego okresu. Są to między innymi: działania Łodzi Kaliskiej, Galerii Wschodniej, Galerii Działań Maniakalnych, „Dywaniarzy” oraz indywidualnych twórców: Józefa Robakowskiego, Ewy Partum, Wojciecha Hampla i innych.
Na zdjęciach odnajdziemy dokumentacje takich happeningów, jak: Galopująca inflacja i Bicie piany Pomarańczowej Alternatywy. Galopująca inflacja była jedną z najgłośniejszych łódzki akcji. 7 listopada 1988 roku kilkanaście osób z tabliczkami z napisem „Galopująca inflacja" biegało ulicą Piotrkowską. Uczestnicy szybko zostali aresztowani przez milicję. Po tym wydarzeniu cała Polska śmiała się, że milicja obywatelska zatrzymała inflację. Z kolei 24 lutego 1989 roku przeprowadzano akcję Bicie piany przy Okrągłym Stole - przy ustawionych w okrąg kawiarnianych stolikach mężczyźni w garniturach ubijali pianę z białek. Dokumentacja z tych wydarzeń jest jedną z ciekawszych, które możemy zobaczyć na wystawie.
Ekspozycja w Domu Literatury jest wielowątkową opowieścią o minionym czasie i ludziach, którzy współtworzyli łódzkie środowisko twórcze. Zdjęcia ukazują nam artystów, którzy nie bali się stanąć twarzą w twarz z rzeczywistością i zamanifestować swój stosunek do władzy, która odwróciła się od obywateli.

Wystawa czynna do 20 lutego 2014.

Dom Literatury

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Roosevelta 17

Kontakt

tel. 42 636 68 38, 42 636 06 19
e-mail: kontakt@dom-literatury.pl