Sukcesy i błędy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =

Sukcesy i błędy

RECENZJA. Martyna Cierpisz robi znakomite kolaże i animowane filmiki, których bohaterką jest… kura. Walentyna Balcerzak – oryginalne komiksy z elementami tekstylnymi oraz zgrabne rysunki. Obie młode artystki „Kalejdoskop” uhonorował swą nagrodą w 31. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego dla studentów ASP w Łodzi – Sztuki Piękne. Wszystkie nagrodzone prace można oglądać w OPS.
Martyna Cierpisz robi znakomite kolaże i animowane filmiki, których bohaterką jest… kura. Walentyna Balcerzak – oryginalne komiksy z elementami tekstylnymi oraz zgrabne rysunki. Obie młode artystki „Kalejdoskop” uhonorował swą nagrodą w 31. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – Sztuki Piękne.

Kolejna edycja konkursu i kolejny przegląd prób, błędów i sukcesów młodych twórców. Wielu z nich ma już swój własny, wyrazisty styl i dobrze wie, jaką chce iść drogą. Inni dopiero szukają. Sporo jest studentów bardzo zdolnych – oglądanie ich prac sprawia dużą przyjemność. Nietrudno wyłuskać je wzrokiem spośród tych mniej ciekawych, bo wyróżniają się pomysłem, formą, tematem, jakością wykonania, klimatem wreszcie. A łuskać co roku jest z czego – w tej edycji wzięło udział mniej niż zwykle, bo „zaledwie” 79 studentów od drugiego do piątego roku. Na korytarzach ASP pokazali w sumie kilkaset prac. Te, które zostały nagrodzone, trafią na wystawę w Ośrodku Propagandy Sztuki (otwarcie i wręczenie nagród 17 III o godz. 12).
Martyna Cierpisz i Walentyna Balcerzak, które nagrodziliśmy, to oczywiście nie jedyne osoby warte wyróżnienia. Górą znów grafika, kolaż. Malarstwo na łódzkiej ASP cały czas jest w odwrocie. Na niezłym poziomie są prace audiowizualne.
Bardzo dobre wrażenie zrobiły na mnie propozycje m.in. Jonasza Koperkiewicza, Karoliny Zaborskiej czy Pauliny Sadrak. Jonasz Koperkiewicz jest autorem dużych rysunków i grafik, których bohaterami są zwierzęta (na rysunkach spersonalizowane – głowy zwierząt i ptaków, ale dłonie ludzkie) – świetna kreska, dobre ujęcie istoty rzeczy.
Karolina Zaborska wykonała znakomity czarno-biały fotokolażowy tryptyk pt. „Metropolis” – korzystając z najlepszych wzorców tego typu twórczości. Miasto jest tu niemal biologicznym tworem, dobrze funkcjonującym, ale odhumanizowanym: gdy pojawiają się ludzie, to jako malutkie, niemal nieistotne formy. Domy, kominy, koła zębate, wojskowe samoloty. Zakłócone proporcje.
Paulina Sadrak także robi kolaże, ale całkiem inne – nawiązujące do metaforycznych bajek Ezopa. To jej własna interpretacja stereotypów na temat zwierząt (znów zwierzęta – to nie ostatnie odwołanie do nich na tym konkursie). Trzeba przyznać – przyjemna dla oka.
Oskar Gorzkiewicz już rok temu zaprezentował się jako znakomity, perfekcyjny grafik. Jego widoki zwartej miejskiej zabudy zrobiły wrażenie – i odebrał kilka nagród. Teraz pokazuje równie udane prace, z tym, że… takie same. Dobrym pomysłem jest „Studium z natury – woda” Ingi Januszek, ni to rzeźba, ni to instalacja. „fragment” łódzkiego muru z ładnie oprawionym kranem: „wypływająca” woda to podświetlony biały słupek, jak gruby sopel lodu. Ładne to, nieco bajkowe – tylko po co z przodu ta paskudna głowa w koszmarnej czapce?
Damian Idzikowski (jeden z niewielu udolnych malarzy wśród studentów) wykonał cykl „Czym skorupka za młodu”: olejne portrety znajomych o ciekawej formie. Ładnie prezentuje się w ciemnym zakątku podświetlony na różowo rzeźbiarski obiekt Agaty Kryś: dwie abstrakcyjne formy z płyt pleksi.
Praca Magdaleny Lamch może umilić życie – na murze ogrodu zoologicznego w Dűsseldorfie są dziurki, przez które można zaglądać do środka. Lamch sprawiła, że przeciskały się przez nie małe ludziki z plasteliny. Zabawne.    
Agata Wieczorek tworzy coś w rodzaju scenografii, np. „makietę” łódzkiego podwórka, buduje własny, alternatywny świat, trochę tajemniczy. Takie same są jej zdjęcia.  
Weronika Krupa nie wstydzi się tego, że dopiero szuka własnej drogi – a wręcz z tych poszukiwań robi temat swojej sztuki, przy okazji wyrażając niepewność i swoistą bezradność wielu innych artystów, nie tylko tych na początku kariery. Jej płótna pokrywają napisy: „Nie mam pomysłu na obraz i siebie”, „To miał być ładny obraz”, albo „Mogę wszystko nie mogę się zdecydować”.
Dużej urody (choć zdawałoby się, że piękna w niej niewiele) jest klimatyczna instalacja audiowizualna Sebastiana Grochockiego: abstrakcyjny, niemal czarny rysunek pokazywany jako wideo, po dwóch stronach rozbudowany o dwa przymocowane do ekranu duże rysunki czarnych postaci. Do tego wprowadzająca w trans muzyka. Bardzo ciekawe, intrygujące.
Subtelnością uderzają grafiki Anny Roman przedstawiające widoki oglądane podczas podróży z Katowic do Łodzi.  

Prace Martyny Cierpisz (Wydział Sztuk Wizualnych)
Seria jej kolaży z postaciami, budynkami, ludźmi-motylami powstała podobno z afiszy zrywanych na mieście. Prace są świetnie skomponowane, przemyślane w każdym szczególe, opowiadają jakąś historię. Na jednej są kury – ulubiony motyw tej artystki. Rok temu na konkurs wystawiła świetny filmik animowany z kurą w roli głównej. Teraz także pokazała „kurzy” film – z elementami z kolaży. I jeszcze zabawny filmik, na którym obracająca się rzeźba Dawida Michała Anioła obrasta w gliniany tłuszcz i się go pozbywa.

Prace Walentyny Balcerzak (Wydział Tkaniny i Ubioru)
Trudno byłoby nie zwrócić uwagi na jej niezwykle oryginalny, pomysłowy komiks inspirowany po pierwsze średniowieczną haftowaną tkaniną z Bayeux, po drugie – historią z serialu dokumentalnego „Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym” sprzed 11 laty z kontrowersyjnym Cezarym Mończykiem w roli głównej. Komiks wykonała z użyciem elementów tekstylnych. Oprócz tego bardzo dobre rysunki – szkice robione podczas wyjazdu do Budapesztu, przedstawiające ludzi i codzienne sytuacje. Ale dobre są tylko małe rysunki – tych dużych nie powinna była wystawiać na konkurs.
 
Nagrody:

Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego – Piotr Siudaja
Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi  - Małgorzata Wojciechowska
Nagroda Rektora  - Paweł Krzyszkowski
Nagrody dodatkowe jury:
Damian Idzikowski
Karolina Jabłońska
Karolina Zaborska
Wyróżnienia jury:
Oskar Gorzkiewicz
Natalia Grabowska
Weronika Krupa
Edyta Morawska
Martyna Sowik
Nagroda Miejskiej Galerii Sztuki - Edyta Morawska
Wyróżnienie Miejskiej Galerii Sztuki  - Weronika Krupa, Aleksandra Kiszka
Nagroda Galerii Promocji Młodych - Piotr Siudeja, Krystian Berlak
Nagroda Galerii Manhattan - Sebastian Grochocki, Karolina Zaborska
Nagroda Galerii AMCOR - Agata Wieczorek
Wyróznienie Galerii AMCOR - Oskar Gorzkiewicz
Nagroda Łódzkiego Dom Kultury - Walentyna Balcerzak
Nagroda Muzeum Miasta Łodzi - Piotr Siudeja
Nagroda P.P.H.U. Gart Sławomir Gaczkowski - Martyna Sowik
Nagroda Fundacji Kultury i Biznesu - Małgorzata Klamra , Michał Matysiak
Nagroda Poster Club - Małgorzata Wojciechowska
Nagroda Galerii POSpieszna przy Poleskim Ośrodku Sztuki    -  Damian Idzikowski, Maria Samczuk
Nagroda Galerii 526 przy Poleskim Ośrodku Sztuki - Martyna Sowik, Walentyna Balcerzak
Nagroda Centrum Kulturalnego RYBA - Martyna Cierpisz, Jakub Michalski, Patrycja Adamczyk
Nagroda Ryba – Jestem Inna - Jonasz Koperkiewicz
Nagroda Muzeum Sztuki w Łodzi    - Sebastian Grochocki
Wyróżnienie Muzeum Sztuki w Łodzi - Jarosław Bikiewicz, Karolina Zaborska
Nagrodę Galerii Wschodniej - Krystian Berlak
Nagroda Galerii OPUS -     otrzymał Jonasz Koperkiewicz, Krystian Berlak
Nagroda Międzynarodowego Centrum Grafiki Artystycznej KAUS URBINO  - Oskar Gorzkiewicz, Michał Bernat
Nagroda firmy Winsor&Newton maluje.pl - Jakub Michalski, Oskar Gorzkiewicz, Katarzyna Świstek
Nagroda Urzędu Miasta Zgierz Park Kulturowy Miasto Tkaczy - Milena Sobierajska
Wyróżnienie  Urzędu Miasta Zgierz Park Kulturowy Miasto Tkaczy - Patrycja Adamczyk
Nagroda firmy Scorpio Sp.zo.o.  - Paulina Sadrak
Nagroda OPG Orange Property Management Sp. z o. o.  - Piotr Siudeja
Nagroda Galerii odNowa  - Marta Piątkowska
Nagroda Book Art Muzeum    - Aleksandra Ilkiewicz
Nagroda Samorządu Studenckiego ASP - Marta Piątkowska
Nagroda Stowarzyszenia ELART  - Natalia Grabowska, Paulina Świątkowska,Karolina Jabłońska
Nagroda Fundacji MEDIATIONS Biennale - Anita Osuch
Nagroda Kwartalnika Artystyczno-Literackiego ARTERIE - Martyna Sowik
 
Prace nagrodzone i wyróżnione w XXXI Konkursie im. Władysława Strzemińskiego dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – Sztuki Piękne, można oglądać w OPS.

Wystawa czynna do 6 kwietnia 2014.
Ośrodek Propagandy Sztuki

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, park im. Sienkiewicza

Kontakt

tel. 42 674 10 59
czynny: wt.-pt. 11-18, sob., nd. 11-17
w czwartki wstęp wolny