Wyciszenie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =

Wyciszenie

RECENZJA. Dalekowschodnia subtelność i oszczędność form determinują odbiór grafik Alicii Candiani z Argentyny. Delikatnych, ale z mocnym przekazem. 
W Akademii Sztuk Pięknych mimo wakacji gwarno. Trwa pierwsza sesja kolejnej edycji Letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki i Tkaniny Artystycznej PATA. Jedne z wielu zajęć prowadzi gość specjalny – prof. Alicia Candiani z Argentyny, której prace można oglądać na otwartej w uczelnianej Galerii odNowa wystawie pt. „Imagined Lands”.   
Artystka pokazuje grafiki i graficzne instalacje wykonane w technice fotolitografii i litografii bezwodnej. Do ich stworzenia zainspirował ją pobyt w Chinach – azjatycka subtelność i oszczędność form determinują odbiór tej sztuki. Delikatnej, ale z mocnym przekazem. Alicię Candiani poruszają aktualne wydarzenia na świecie – migracje ludności, wrogość i agresja. Tymczasem, jak mówi, wszyscy mamy przecież ze sobą tyle wspólnego…
Obrazują to jej grafiki, w których mieszają się wpływy kultur Wschodu i Zachodu. Wschodnia subtelność i zachodni porządek – widoczne choćby w pięknych pracach, gdzie na fragmenty starogreckich rzeźb czy kolumn nakłada prostokąty wyimaginowanych „azjatyckich” flag. Bo wystawę scala właśnie motyw wymyślonej flagi z prostymi symbolami, jak koło czy gwiazda, biało-czarno-czerwonej. W wiszącej u sufitu instalacji na flagach pojawia się motyw podstawki do świec używanej w azjatyckich świątyniach. To nie są flagi przeznaczone do trzepotania na wietrze, ale do kontemplacji w ciszy i spokoju – wykonano je z papieru cienkiego niemal jak bibuła. Sfera sacrum miesza się ze sferą profanum w pracy, w której kształt flagi tworzą banknoty zainspirowane tymi, które na progach dalekowschodnich świątyń składają wierni i którymi – na szczęście – obdarowują się Azjaci w czas Nowego Roku. Na banknotach Alicii Candiani jest wizerunek Mao Tse-Tunga – krwawego dyktatora, który ze szczęściem ani duchowością nie kojarzy się w żaden sposób.  Jest ich zaprzeczeniem. Krwiście czerwone smugi na niektórych banknotach tworzą w sumie kształt prostokąta pośrodku „flagi”. W tej pracy Candiani Mao to czarne widmo przeszłości przetrawione i spłaszczone przez popkulturę (jego wizerunek pojawia się w postaci nadruków na koszulkach równie często co twarz Che Guevary). 
Grafiki Alicii Candiani to efekt głębszych przeżyć i przemyśleń przełożonych na precyzyjną, oszczędną formę. Działają wyciszająco i zachęcają do rozmyślań, przy okazji budząc tęsknotę za egzotyczną duchowością Dalekiego Wschodu…
 
Aleksandra Talaga-Nowacka
 
 
Alicia Candiani jest założycielką i dyrektorem międzynarodowego programu dla artystów-rezydentów „Proyecto’ace” oraz prezesem „Fundacion Ace para el Arte Contemporaneo”, organizacji non-profit, zajmującej się rozwojem współczesnej sztuki. Jej międzynarodowa działalność artystyczna obejmuje prace z dziedziny druku i mediów cyfrowych, interwencje architektoniczne, udział w zbiorowych projektach artystycznych oraz prace kuratorskie. Jej prace były wielokrotnie prezentowane i nagradzane podczas wydarzeń międzynarodowych, wśród których można wymienić wystawę International Print Network Cracow – Oldenburg – Viena (Niemcy), Biennale Druku w Warnie (Bułgaria), Uralskie Triennale Druku (Rosja) czy Biennale Druku w San Juan.

Wystawa trwa do 31 lipca 2017.
 
Akademia Sztuk Pięknych

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Wojska Polskiego 121

Kontakt

Galeria OdNowa (sala 261, II piętro) czynna: pn.-pt. 9-15
Galeria Kobro (I piętro) czynna: pn.-pt. 10.30-14
Wstęp wolny