Zapisane w pikselach | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =

Zapisane w pikselach

"Zapisane w pikselach" - wystawa prac Grzegorza Chojnackiego. Autor uważa, że rewolucja informatyzacji jest dla artysty wyzwaniem, którego nie powinien lekceważyć. Podejmuje więc to wyzwanie, w pełni korzystając z palety możliwości, jaką oferuje komputer. 
"Zapisane w pikselach" - wystawa prac Grzegorza Chojnackiego. 
"(…) Prace prof. Grzegorza Chojnackiego ukazują różnorodne sposoby kształtowania materii, ale wirtualnej. Autor uważa, że rewolucja informatyzacji jest dla artysty wyzwaniem, którego nie powinien lekceważyć. Podejmuje więc to wyzwanie, w pełni korzystając z palety możliwości, jaką oferuje komputer. Dzięki grafice cyfrowej twórca imituje zarówno techniki malarskie, graficzne, rzeźbiarskie, projekty architektoniczne, jak i rozmaite materiały. Z wyczuciem zestawia faktury naśladujące gładkość metali, chropowatość kamieni, przejrzystość szkła, włókna tkanin. W ten sposób uzyskuje złożone, niepowtarzalne efekty. Oto ultranowoczesna demiurgia, w której żadna substancja nie stawia oporu.
(…) Twórca mocno ceni ponadczasowe motywy, wśród których znajdują się też religijne. Bardzo umiejętnie i pomysłowo stosuje cytaty z historii kultury i sztuki. One nie zderzają się w jego grafikach z nowoczesną techniką, ale – odpowiednio przetworzone – zawsze z nią współgrają. Wpasowują się w zmodernizowany świat. Autor nie boi się także podejmować tematykę o wydźwięku moralnym. Jednak nie poucza widzów, a skłania do samodzielnego przemyślenia poruszonych kwestii".
Marta Motyl, fragmenty tekstu do katalogu wystawy
 
kuratorka wystawy: Elżbieta Fuchs
 
Grzegorz Chojnacki (ur. 1955, Zgierz). Studia w latach 1975-1980 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Grafiki. Dyplom z wyróżnieniem w 1980 roku w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych prof. Leszka Rózgi i w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego. W 1979 roku podjął pracę na Wydziale Tkaniny i Ubioru macierzystej uczelni. W latach 1996-2007 kierował Pracownią Grafiki Warsztatowej na Wydziale Tkaniny i Ubioru. W roku 2007 został kierownikiem Pracowni Druku Cyfrowego na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w roku 2006. 
W latach 2005-2012 pełnił funkcję rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W latach 2008-2012 pełnił również funkcję Przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych.
Twórczość w zakresie grafiki artystycznej, projektowej i malarstwa.

Fot. ATN

Wystawa czynna do 13 marca 2016.
Galeria Willa

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Wólczańska 31

Kontakt

tel. 42 632 79 95
w czwartek wstęp wolny