Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
"Usta w ogniu", "Śmierć w Wenecji" - to tylko niektóre propozycje spośród premier i nowości w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Projekt Redukcje.pl odnosi się tematycznie do skutków pandemii i wykorzystuje Internet jako "kanał transmisyjny do prowadzenia artystycznej narracji o sytuacji człowieka w obliczu kryzysu". Projekt dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura w sieci. 
Do mediów trafił list otwarty napisany przez Związek Zawodowy Zespołu Artystycznego Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Związany jest z rozpoczętą procedurą odwołania dyrektora teatru Waldemara Zawodzińskiego. Zespół apeluje m.in. do ministra kultury i wicepremiera Piotra Glińskiego. Poniżej publikujemy treść listu.
RECENZJA. Pandemia ograniczyła działalność teatrów? Są instytucje, których nic nie złamie. Teatry zaczęły kręcić… seriale, gatunkowe hybrydy. Ich poziom zależy od zasobów, pomysłu twórców, dbałości o detal. Czasem najważniejsze było to, że w ogóle udało się je stworzyć, że nie siedzi się bezczynnie. Pisze Paulina Ilska.
TEMAT NUMERU. Jaki będzie teatr po pandemii, czym będzie dowodził swojej istotności, co w ramach swojej specyfiki i obecności tylko on może oferować? To świetne pytanie – nie znamy odpowiedzi, bo jesteśmy ciągle w środku tej zarazy i teatr na razie dzieje się tylko na tajnych kompletach i online – mówi Tomasz Rodowicz, aktor, reżyser, muzyk, szef Teatru Chorea.
TEATR. Łódzka „Rutka” w ścisłym finale 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Spektakl w adaptacji i reżyserii Karoliny Maciejaszek znalazł się w gronie 11 najlepszych sztuk, wybranych w kilku etapach spośród 113 przedstawień zgłoszonych przez teatry z całej Polski.
Na YouTube i Facebooku można oglądać film będący prezentem Teatru Wielkiego w Łodzi dla młodszych widzów. "Sen Księcia" to krótkometrażowy film oparty na spektaklu baletowym "Królewna Śnieżka" Bogdana Pawłowskiego i Witolda Borkowskiego według pomysłu i reżyserii Maestro Michała Kocimskiego - kierownika muzycznego Teatru Wielkiego.
31 MAJA 2020 - 7 CZERWCA 2020

Scena Monopolis teatrem online

Spektakle i koncerty na żywo oraz improwizacja z widzami  to propozycje ArtKombinat Sceny Monopolis. Wszystkie te wydarzenia zobaczymy w stałym teatrze online, pierwszym takim w Łodzi. Pisze Paulina Ilska.
Teatr Powszechny w Łodzi zagra dla całej Polski. To będzie pierwszy w czasie pandemii Teatr Telewizji na żywo. 1 czerwca o g. 21:00  z Małej Sceny  transmitowana będzie komedia Krzysztofa Kędziory „Wykapany zięć”. 
TEATR. Waldemar Zawodziński wystosował oficjalne oświadczenie w sprawie sytuacji kierowanego przez niego Teatru im. Jaracza w Łodzi. Chodzi o rozpoczęcie przez Zarząd Województwa Łódzkiego procedury odwoławczej w związku z analizą gospodarki finansowej teatru. Do mediów trafiła również petycja popisana "widzowie Teatru" w obronie dyrektora i teatru adresowana do władz województwa. Publikujemy obydwa teksty. Artykuł opisujący sytuację poniżej w linku.
Jak uczcić 75-lecie Teatru w dobie pandemii? Pracownicy Teatru Pinokio zdecydowali się na zorganizowanie konferencji prasowej, podczas której odwołali się do historii Teatru (m.in. spektakli z muzyką Pendereckiego) oraz opowiedzieli o planach na przyszłość. Wśród nich znalazło się postawienie pomnika Pinokia w kompleksie fabrycznym Wigencja.