Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. 12 edycja Dotknij Teatru organizowana przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru właśnie się rozpoczęła. Zainaugurował ją spektakl Lubelskiego Teatru Tańca „W moim początku jest mój kres” w reżyserii Joanny Lewickiej. To artystyczne spotkanie wyznacza nowy, mocny początek w historii lubelskiego zespołu. W innym wymiarze, w zgodzie z tegorocznym hasłem imprezy, niesie nadzieję, że nawet największe zło ma swój kres,  a teatr pozostaje miejscem budowania autentycznych relacji i silnych więzi dla dobrej przyszłości. Pisze Anna Banach.
od 27 MARCA 2022

Premiera "Wiśniowego sadu"

Teatr im. Jaracza zaprasza 27 III o godz. 19 na premierę "Wiśniowego sadu" Antona Czechowa. To arcydzieło literatury światowej w interpretacji jednej z najwybitniejszych reżyserek młodego pokolenia – Małgorzaty Warsickiej.
Karnawał, kar nawał, nawał kar – to, co było zabawą, zyskuje nagle znamiona plagi. Granice sacrum i profanum ulegają zamazaniu – wielką zabawę od wielkiej rozróby dzieli jedno hasło nieopatrznie rzucone w tłum. Najnowszy spektakl projektu „Nowy i Młodzi” w Teatrze Nowym zyskał niespodziewany (choć wyśniony w koszmarach) wymiar jeszcze przed prapremierą.
od 12 MARCA 2022 / 17 MARCA 2022

"Atrament. Wczoraj. Żyrafa" - premiera

Najnowsza, czwarta komedia Juliusza Machulskiego napisana specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi - Polskiego Centrum Komedii, wchodzi do repertuaru teatru 12 III. 
od 26 LUTEGO 2022

Premiera „Don Juana”

Uwodzi wszystkich – nie tylko kobiety. A może sam daje się uwieść wizji niemożliwej wolności? W przewrotnej interpretacji Radosława Rychcika cyniczny manipulator, kłamca, kpiarz i bezbożnik odsłania drugie oblicze: niespełnionego Romea i niepokornego kontestatora zaściankowej rzeczywistości. „Don Juan” Molière’a na deskach Teatru Nowego od 26 II.
RECENZJA. Spektakl „Tata” wpisuje się w społeczną dyskusję nad zmianą w postrzeganiu roli ojca. Patriarchalna wizja niezłomnego, nie poddającego się emocjom mężczyzny, „głowy rodziny”, na której barkach spoczywa zapewnienie rodzinie jak najlepszego bytu, powoli ulega przekształceniu. Pisze Weronika Żyła.
od 4 MARCA 2022

Prapremiera "Słabych"

Teatr im. Jaracza zaplanował na 4 III prapremierę spektaklu "Słabi". Nieporadni, introwertyczni, niepewni i nieszczęśliwi. Zbyt wrażliwi i bezradni wobec wyzwań codzienności. Słabi. Tacy są bohaterowie dramatu Magdaleny Drab.
Z okazji Jubileuszu 55-lecia Teatr Wielki w Łodzi przygotował okolicznościowe wydawnictwa. Są to albumy z fotografiami ze spektakli i teatralnymi projektami oraz kalendarz. 
Teatr Pinokio zaprasza 12 II na premierę reżyserowanego przez Bartosza Kurowskiego spektaklu "Mój cień jest różowy", opartego na picturebooku Scotta Stuarta pod tym samym tytułem. To poruszająca, choć nieoczywista historia o odwadze do bycia sobą, a także o współodpowiedzialności, wspólnocie i współbyciu, które potrafią pokolorować największe lęki.
Teatr nieinstytucjonalny, offowy, alternatywny, amatorski to sposób na życie, mówienie od siebie, zaspokojenie ambicji czy wypełnienie wolnego czasu. Nie trzeba do tego dyplomów ukończenia szkół i kursów. Nie zawsze najważniejszy jest talent. Wystarczą chęci. Ale kto dzisiaj garnie się do robienia teatru? Młodzi ludzie ze wzrokiem utkwionym w ekranie telefonu, laptopa, telewizora? Wyznawcy sztuki scenicznej, prorocy offu są przekonani, że robienie teatru jest przemożną, pierwotną ludzką potrzebą spotkania, współtworzenia, bliskości. Dlatego teatr jako aktywność człowieka przetrwa wszystko, każdą nowinkę obliczoną na pochłonięcie jego uwagi.