Teatr nieinstytucjonalny, offowy, alternatywny, amatorski to sposób na życie, mówienie od siebie, zaspokojenie ambicji czy wypełnienie wolnego czasu. Nie trzeba do tego dyplomów ukończenia szkół i kursów. Nie zawsze najważniejszy jest talent. Wystarczą chęci. Ale kto dzisiaj garnie się do robienia teatru? Młodzi ludzie ze wzrokiem utkwionym w ekranie telefonu, laptopa, telewizora? Wyznawcy sztuki scenicznej, prorocy offu są przekonani, że robienie teatru jest przemożną, pierwotną ludzką potrzebą spotkania, współtworzenia, bliskości. Dlatego teatr jako aktywność człowieka przetrwa wszystko, każdą nowinkę obliczoną na pochłonięcie jego uwagi.
Teatr Improwizacji Ferment zaprasza na cykl warsztatów z improwizacji teatralnej w trzech różnych grupach. Zajęcia pomagają m.in. w zwiększeniu samoświadomości i pewność siebie, porzuceniu strachu przed wystąpieniami publicznymi, byciu otwartym na ludzi i słuchaniu drugiego człowieka, wykształceniu nawyku realizowania zamiast tylko planowania.
RECENZJA. Taka, na którą panie proszą panów. A właściwie jedna pani zaprasza dwóch panów – swojego byłego męża z jego aktualną żoną i… poznanego niedawno na portalu randkowym chłopaka. Taka planeta, a właściwie kometa singli – wlatująca niespodziewanie na orbitę dostatniego, spełnionego życia pewnego filmowego aktora. Pisze Piotr Grobliński.
RECENZJA. W zabieganym przedświątecznym czasie Teatr Wielki dał widzom dodatkowy powód do radości i zaprosił na premierę jednej z niewielu operowych komedii: „Wesela Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pisze Magdalena Sasin.
od 15 GRUDNIA 2021
"Ciotka Ester" - słuchowisko
Już wkrótce na półki trafi książka Ariego Aksztajna „Ciotka Ester”. Tymczasem Teatr Powszechny zaprasza 15 XII o godz. 13 na premierę słuchowiska, w którym usłyszeć będzie można jej obszerne fragmenty.
RECENZJA. „Ziemia obiecana A.D. 202X” pozytywnie zaskakuje nonszalanckim podejściem do książkowego pierwowzoru i efektownym montażem obrazów filmowych. Na uwagę zasługują też designerskie kostiumy. Pisze Paulina Ilska.
RECENZJA. Spektakl wyreżyserowany przez Roberta Drobniucha, mimo że zanurzony w baśniowej i onirycznej atmosferze i skierowany przede wszystkim do młodszego widza, przepracowuje trudne zagadnienia. Tak zdecydowane uwypuklenie psychologizmu postaci jest wywróceniem tej opowieści na nice. Pisze Mateusz Bugalski.
od 17 GRUDNIA 2021
"Niepamięć" - premiera
17 XII o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru im. Jaracza odbędzie się premiera spektaklu „Niepamięć” Marka Modzelewskiego w reżyserii Piotra Ratajczaka.
Teatr Kamila Maćkowiaka odchodzi z Monopolis. Spektakle będą tam prezentowane do końca grudnia, a od stycznia 2022 roku teatr na jakiś czas przeniesie się do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, gdzie przedstawienia będą wystawiane co drugi weekend.
Publiczność XXVII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych 2021, oddając swoje głosy (internetowo oraz tradycyjnie – wypełniając karty plebiscytowe), przyznała tytuł Najlepszego Spektaklu przedstawieniu "3SIOSTRY" w reżyserii Luka Percevala (koprodukcji TR Warszawa oraz Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie).