Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Kto chce w pełni rozkoszować się musicalem „Pretty Woman”, musi przyjąć konwencję bajki. Trudniej o to dziś niż 30 lat temu, trudniej widzom starszym niż tym, którzy dopiero wkraczają w dorosłość. A jednak widać, że potrzebujemy bajek, bo „Pretty Woman” w Teatrze Muzycznym poderwała widzów do owacji na stojąco. Pisze Magdalena Sasin.
Teatr Pinokio ogłosił swoje plany na sezon artystyczny 2021/22. W planach m.in. "Opowieści z Narnii" i "Mały Książę".
Dwa miesiące ciężkiej pracy i nagle, pięć czy 10 dni przed premierą, gdy wszystko jest już gotowe, przedstawienie zostaje odwołane… Aktorzy to odchorowują. W kolejnym terminie trzeba wykrzesać z siebie nową energię – mówi Jakub Szydłowski, reżyser „Pretty Woman”. Premiera 25 września 2021 roku.
od 22 WRZEŚNIA 2021 / 3 PAŹDZIERNIKA 2021

Impro jamy i premiera "Wczasowiczów"

Łódzka grupa aktorów-improwizatorów O! impro wraca na scenę Teatru Małego w Manufakturze po wakacyjnej przerwie. Sezon otwiera komedia improwizowana "Wczasowicze Last Minute", która będzie miała premierę 3 X o godz. 16.15.
od 6 PAŹDZIERNIKA 2021

Warsztaty teatralne

Kolejna edycja warsztatów teatralnych prowadzonych przez Michała Rzepkę w Stowarzyszeniu Kamienica 56 (ul. Sienkiewicza 61, wejście od Alei Schillera) zacznie się 6 X.
Łódzka opera intensywnie przygotowuje się do sezonu artystycznego 2021/2022. O koncercie "Najpiękniejsze miłosne duety operowe" już pisaliśmy. Pora przybliżyć planowany przez Teatr Wielki repertuar. 



od 11 WRZEŚNIA 2021

„Chciałem być” - prapremiera

Teatr Powszechny przygotował na 11 IX prapremierę spektaklu inspirowanego życiem i twórczością Krzysztofa Krawczyka.
PODSUMOWANIE. Temat X Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy to „Spotkanie/Wspólnota/Święto”. Najważniejszym jego przesłaniem było budowanie wspólnoty artystów i widzów, bez tworzenia i reprodukowania sztywnych hierarchii. Spotkanie z legendarnym performerem, aktorem i reżyserem Thomasem Richardsem czy premiera spektaklu Garbaczewskiego były tak samo ważne, jak performens stworzony wspólnie przez grupy młodzieżowe i senioralne czy twórczość z zakładu karnego o zaostrzonym rygorze. Pisze Paulina Ilska.
Po wakacyjnej przerwie Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka wznawia działalność 4 września od Narodowego Czytania „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Początek nowego sezonu to oczywiście również spektakle: „1968//biegnij, mała, biegnij” w reżyserii Remigiusza Brzyka oraz „Kto nie ma nic, ten może wszystko”.
Podczas pierwszego weekendu Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Retroperspektwy" w Fabryce Sztuki zobaczyliśmy m.in. plenerowy performens Teatru Chorea "Sekundowa wspólnota". Pisze Paulina Ilska.