Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 14 PAŹDZIERNIKA 2023

Premiera "Kartoteki"

Opublikowana i po raz pierwszy wystawiona w roku 1960 "Kartoteka" Tadeusza Różewicza zaliczana bywa do dramatów z nurtu teatru absurdu. Tak jak sztuki Samuela Becketta, Eugène"a Ionesco i innych przedstawicieli tego gatunku, pokazuje sytuację egzystencjalną człowieka w dwudziestym wieku.
od 20 PAŹDZIERNIKA 2023

Prapremiera "Pozorów"

Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje 20 X prapremierę „Pozorów” w reżyserii Jakuba Przebindowskiego. Jesienią tego roku przypada setna rocznica urodzin Marca Camolettiego - autora sztuki.
Jak pozbyć się dzieci albo jak do nich trafić, by zaangażować w spektakl i kwestie, które on porusza? – oto pytanie narzucające się po obejrzeniu najnowszych premier w Teatrze Pinokio. Pisze Paulina Ilska.
od 9 PAŹDZIERNIKA 2023

Warsztaty teatralne

Warsztaty "Ciało-ruch-gest-tekst" polegają na uruchomieniu indywidualnego artystycznego potencjału uczestników. Są okazją do zdobycia praktycznej wiedzy z zakresu pracy scenicznej, wykorzystania narzędzi teatralnych w pracy medialnej, jak i zdobycia lub poszerzenia własnego warsztatu aktorskiego.
RELACJA. Bywało słodko, dziko, ale też gorzko, gdy teatry podejmowały tematy niewygodne, wyciągające ze strefy komfortu i ustalonych kolein myślenia. O Słodkobłękitach, czyli Zgierskich Spotkaniach Małych Teatrów 2023 pisze Paulina Ilska.
29 WRZEŚNIA 2023 / 30 WRZEŚNIA 2023

Dwie prapremiery Pinokia w nowym miejscu

Teatr Pinokio w nowej siedzibie w budynku Wigencji przy Sienkiewicza zaplanował na 30 IX aż dwie prapremiery!
RECENZJA. A gdyby tak przestać udawać, że nie mamy piersi, genitaliów i hormonów? A nawet jeszcze ich istnienie podkreślić. To niezły pomysł na punkt wyjścia dla spektaklu. Pytanie, co z tym dalej zrobić, by rzecz wypadła interesująco i odkrywczo. Pisze Paulina Ilska.
od 30 WRZEŚNIA 2023 / 15 PAŹDZIERNIKA 2023

Powiew z Podhala

Teatr Wielki zaprasza 30 IX i 1 X o godz. 19 na premierę „Wieczoru baletowego kompozytorów polskich: Karłowicz, Kilar, Szymanowski”. Usłyszymy kompozycje, które łączy góralski folklor.
od 22 WRZEŚNIA 2023 / 30 WRZEŚNIA 2023

"Rok 1984 – rockowy teatr"

”Rok 1984 – rockowy teatr” in pariete G. Orwell z udziałem zespołu Normalsi to kolejny, po „Łajzie” i „Mistrzu i Małgorzacie”, spektakl braci Pachulskich o unikalnej konstrukcji, łączącej różnorodne formy artystycznego wyrazu. Premiera 22 IX o godz. 19 na Scenie Monopolis.
Andżela straciła nogi podczas tournée. Lalunia kiedyś miała „karnację” paskudnie żółtą jak pszczeli wosk – była tak odrażająca, że bały się jej dzieci. Dziś po liftingu ma ładną, ciemną cerę. Obie prezentują stroje w Kostiumerii Teatralnej w Łaskim Domu Kultury.