Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
 Do 29 listopada można oglądać online konkursowe spektakle dyplomowe, które powstały w szkołach teatralnych w Łodzi, Warszawie, Krakowie oraz ich filiach. Ogłoszenie wyników 38 Festiwalu Szkół Teatralnych już w niedzielę. Kalejdoskop także przyznaje nagrodę - nagrodę dla młodego aktora za kulturę słowa.
FESTIWAL.W formule online, w innym niż zwyczajowy majowy termin, ale 38. Festiwal Szkół Teatralnych odbędzie się! Święto całej Szkoły Filmowej, konfrontacje talentów, dyskusje na progu wejścia w zawód aktorski - słowem jedyne tego typu wydarzenie w kraju zacznie się w poniedziałek 23 listopada,. Również w tym roku patronujemy wydarzeniu, a na finał nagrodzimy młodego aktora "za kulturę słowa".
Nagroda za scenografię Mariki Wojciechowskiej oraz wyróżnienie za muzykę Piotra Klimka otrzymał łódzki Teatr Lalek Arlekin podczas wczorajszej gali finałowej  26. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. 
Aktorzy Teatru Muzycznego rozpoczęli próby do grudniowej premiery „Piosenka jest dobra na wszystko”. Emilia Klimczak, Justyna Kopiszka, Klementyna Umer, Paweł Erdman, Piotr Płuska i Marek Prusisz tworzą  opowieść o relacjach damsko-męskich. – Subiektywnie wybrane piosenki Kabaretu Starszych Panów układają się tak, by dramaturgicznie budować zabawną historię, utrzymaną w uniwersalnej i poetyckiej estetyce – zapowiada reżyser Jacek Bończyk.
RECENZJA. Teatr amatorski nie umiera, działa nawet w tak trudnych warunkach, jakie stwarza pandemia. Premiera „Iluzji wstrząsu”, planowana na marzec 2020 roku, odbyła się w październiku. Na kameralny pokaz przy widowni zapełnionej w zaledwie 25% zdecydowała się Grupa iAtelier. Spektakl mówi o katastrofach w trzech różnych odsłonach. Reżyseria: Tomasz Kozłowski, Grzegorz Biały i Ewa Psuty. Pisze Paulina Ilska.
RECENZJA. O wideo-arcie „Śmierć Wenecji” w reż. Marcina Brzozowskiego i Wacława Mikłaszewskiego z Jadwigą Jankowską-Cieślak i wideo-performansie „Usta w ogniu” w reż. Anny Ciszowskiej, pandemicznych premierowych wydarzeniach Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, pisze Paulina Ilska.
RECENZJA. Telewizyjna premiera opery „Głos ludzki” Francisa Poulenca – realizacji Teatru Wielkiego w Łodzi – unaoczniła dodatkowe wyzwania, jakie stawia przed ludźmi pandemia. Pisze Magdalena Sasin.
 W Teatrze Piccolo powstała pierwsza w Polsce interaktywna, bajkowa aplikacja teatralna. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3-10 lat. Przygotowano ją w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury.
W poniedziałek 9 listopada o godz. 21 będzie można obejrzeć spektakl Teatru TV „Ni z tego, ni z owego”. Tekst dramatu napisał Maciej Wojtyszko, szef artystyczny Teatru Nowego im. Dejmka w Łodzi, który jest też reżyserem spektaklu. W roli Piłsudskiego - Mariusz Ostrowski, aktor Teatru im. Jaracza w Łodzi
RECENZJA. Nabu jako lalka to głównie głowa i nogi. Głowa nieco za duża, ale dobrze widoczna, gdy podczas animacji oddaje szereg towarzyszących dziewczynce emocji. I nogi – bo Nabu wędruje. Przez nie wypowiada się na scenie ponoszony przez dziecko trud. O premierze w Teatrze Lalek Arlekin pisze Łukasz Kaczyński. 
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.