Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Poruszające monologi, diaboliczne układy taneczne, materiały wideo z zarejestrowanymi katastrofami naturalnymi stają się scenerią współczesnej opowieści o ludziach naznaczonych śmiercią. Pisze Klaudia Stępień-Kowalik.
RECENZJA. W Fabryce Sztuki w Łodzi trwa Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Retroperspektywy”. W jego ramach wystąpił m.in. pochodzący z Wrocławia zespół Fundacji Jubilo, który zaprezentował multimedialny spektakl „Po drugiej stronie” w reżyserii Diego Pileggi. Trwające zaledwie 60 minut przedstawienie porusza tematykę wolności i odpowiedzialności – a szczególnie ograniczeń i kondycji społeczeństwa. Pisze Klaudia Stępień-Kowalik.
Teatr Pinokio zaprasza 17 IX o godz. 17 na prapremierę spektaklu "Wojnokraka" (pod patronatem "Kalejdoskopu"). To teatralna odpowiedź na sytuację za naszą wschodnią granicą - w pełni dostępna dla osób g/Głuchych. Wrześniowa prapremiera została odwołana. 
Lalkarski spektakl dla dzieci „Morze ∞ możliwości” na podstawie książki obrazkowej Kobiego Yamady, szekspirowska „Burza” w tanecznej interpretacji Sary Kozłowskiej, a także laboratorium performatywnych sposobów komunikacji młodzieżowego Squatu Teatralnego – trzy zespoły teatralne dostały szansę realizacji swoich projektów dzięki Fabryce Sztuki w Łodzi.
Zespół artystyczny Teatru im. Jaracza w Łodzi protestuje przeciw powołaniu na stanowisko dyrektora instytucji Michała Chorosińskiego. Do mediów rozesłano list adresowany do Urzędu Marszałkowskiego, który prezentujemy poniżej.
Indywidualni twórcy i grupy teatralne z regionu łódzkiego do niedzieli 3 lipca mogą zgłaszać się do konkursu „Szklarnia – Inkubator Teatralny” organizowanego przez Fabrykę Sztuki w Łodzi. Na początek wystarczy prezentacja swojego zespołu, koncepcja i wstępny harmonogram z kosztorysem projektu teatralnego. Zwycięzcy otrzymają 15 000 złotych, wsparcie merytoryczno-produkcyjne i możliwość zaprezentowania swojego spektaklu na profesjonalnej scenie.
RECENZJA. Każda z części tryptyku jest inna, ale mają ze sobą wiele wspólnego i razem tworzą całość o wymowie bogatszej, niż każde osobno. Zatem jeden plus jeden plus jeden wyjątkowo da więcej niż trzy. O „Tryptyku baletowym” pisze Magdalena Sasin.
RECENZJA. Była taka piosenka – „Statystyczny uniform”. Śpiewana przez Leonarda Luthra, popularna na początku lat 90. W tych samych latach 90. narodziło się pokolenie, które teraz próbuje opowiedzieć o tym, co je „więzi i dusi pod szyją”. O „Trash Story” pisze Paulina Ilska.
W nowym sezonie po wakacjach Teatr Muzyczny w Łodzi zapowiada polską premierę hitu „Złap mnie, jeśli potrafisz” („Catch Me if You Can”) w reżyserii Jakuba Szydłowskiego oraz powrót do odwołanego tuż przed wiosenną premierą niezwykłego off-brodwayowskiego hitu – „Preludia”. Będzie też wznowienie „Les Misérables” i wielki jubileusz „Skrzypka na dachu”.
Trwa nabór do konkursu „Szklarnia – Inkubator Teatralny” łódzkiej Fabryki Sztuk twórców dla indywidualnych i grup teatralnych z regionu łódzkiego. Można zyskać 15 000 złotych, wsparcie merytoryczno-produkcyjne i premierę na profesjonalnej scenie. Na początek wystarczy prezentacja zespołu, koncepcja i wstępny harmonogram z kosztorysem projektu teatralnego. Zgłoszenia będą przyjmowane do 3 lipca.