Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
ROZMOWA MIESIĄCA. - W „Dzieciach widzących duchy” opowiadam moją historię z dzieciństwa – każdy z aktorów tak robi, czym przypominamy, z jakich środowisk i tradycji się wyłoniliśmy. Miałem wewnętrzny blok, uznałem, że nie wejdę w to emocjonalnie, zrobię to zawodowo. Na którymś przedstawieniu jednak pękłem i po prostu się rozpłakałem, nie mogąc wypowiedzieć słowa, targały mną silne emocje. Zszedłem ze sceny i zastanawiałem się, co się stało - mówi Marek Nędza  w rozmowie z Łukaszem Kaczyńskim. 
PODSUMOWANIE. Formułę 33. Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich Łópta 2020 wymusiła konieczność zaadaptowania się do realiów pandemii. Do tradycyjnie pojawiającego się pytania o to, jaki ma być amatorski teatr i jakie zjawiska mieszczą się pod tym pojęciem, doszło kolejne – czym jest/staje się teatr zamknięty w obrazie filmowym i jak go oceniać. Pisze Paulina Ilska.
RECENZJA. Kamil Maćkowiak nie utożsamia z Klausem Kinskim na potrzeby roli, on go prezentuje. Jest obok. Wszystko w inscenizacji służy temu zamiarowi. O premierze spektaklu „Klaus – obsesja miłości” Teatru Fundacji Kamila Maćkowiaka na Scenie Monopolis pisze Małgorzata Karbowiak.
Teatr Lalek Arlekin zaprasza na pierwszą w tym sezonie premierę, jedną z trzech planowanych tej jesieni, opartych na współczesnej literaturze dla dzieci i młodzieży. Na początek, 3 X - prapremiera „Wędrówki Nabu” na podstawie książki Jarosława Mikołajewskiego, w reżyserii Przemysława Jaszczaka.
1 października 2020 r. o godz. 13 w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 63 zostaną odsłonięte gwiazdy Barbary Połomskiej i Michała Szewczyka, aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi. Ich dorobek artystyczny to ogromny rozdział historii polskiego teatru i filmu. Fundatorem gwiazd Barbary Połomskiej i Michała Szewczyka jest Teatr Powszechny. Odsłonięcie gwiazd nestorów Teatru Powszechnego odbywa się w ramach obchodów 75-lecia tego teatru.
PODKAST. Posłuchajcie jak Emilia Klimczak, aktorka Teatru Muzycznego w Łodzi, czyta wybrane teksty naszych autorów podczas czwartej, specjalnej sesji nagraniowej naszych podkastów - aktorskich interpretacji "Kalejdoskop naGłos". Realizacja dźwiękowa: Marek Sirecki (Studio MarAtlon).
od 2 PAŹDZIERNIKA 2020

Premiera "Akompaniatora"

W Teatrze Małym premiera - komedia "Akompaniator" Anny Burzyńskiej. Do pracy nad spektaklem zaproszono primadonnę Teatru Wielkiego w Łodzi Agnieszkę Makówkę (mezzosopran) i Witolda Łuczyńskiego. To debiut Agnieszki Makówki na scenie dramatycznej.
PODKAST. Posłuchajcie jak Andrzej Wichrowski, aktor Teatru im. Jaracza w Łodzi, czyta wybrane teksty naszych autorów podczas czwartej, specjalnej sesji nagraniowej naszych podkastów - aktorskich interpretacji "Kalejdoskop naGłos". Realizacja dźwiękowa: Marek Sirecki (Studio MarAtlon).
RECENZJA. Intryga opery „Lo speziale” rozgrywa się pomiędzy zaledwie czterema osobami: młodą i pełną wdzięku Grillettą oraz jej trzema zalotnikami, spośród których jednemu jest skłonna oddać swoją rękę. Obsada w sam raz na pandemiczne czasy! Autorem tego sympatycznego dziełka jest Joseph Haydn, pierwszy z trzech klasyków wiedeńskich. Pisze Magdalena Sasin.
RECENZJA. Są takie spektakle nawiązujące do klasyki dramatu, które jej nie „uwspółcześniają”. Po prostu reżyser przeczytał dramat i wywiódł z niego to, co najważniejsze, a rdzeń tekstu okazuje się żywy i aktualny, buduje na wskroś współczesne przedstawienie. Takim spektaklem jest „Mewa” w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, pierwszy w tym sezonie dyplom aktorski pokazywany w Teatrze Studyjnym w Łodzi. Pisze Paulina Ilska.