Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Działający w Manufakturze Teatr Mały ma już 10 lat. Przez ten czas pod dyrekcją Mariusza Pilawskiego przygotował wiele zróżnicowanych gatunkowo i formalnie premier i dorobił się wiernej publiczności. 20 września w siedzibie teatru odbyły się uroczyste obchody jubileuszu, połączone z premierą "Antygony" Sofoklesa, najnowszej propozycji zespołu. Po premierowym pokazie przedstawienia w reżyserii dyrektora otrzymał on medal Gloria Artis. 
Przed niedzielnym pokazem "Róży jerychońskiej" w Teatrze im. Jaracza w Łodzi wręczono Złote Maski za sezon 2018/2019. To już 28. edycja nagrody łódzkich recenzentów teatralnych. Wśród laureatów jest m.in. Konrad Dworakowski, do niedawna dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi. Pełen werdykt kapituły i jej skład przedstawiamy poniżej.
ŁÓDŹ 4 KULTUR/RECENZJA. Podstawowa prawda o świecie, który Coetzee próbuje pokazać, brzmi: bolesną konieczność przystosowania się i akceptacji, przyzwolenia na zło i bezprawie, na hańbę świata można o tyle tylko tolerować, o ile godnie zaakceptuje się nieodwołalność jego zła. Sensualność doznań i materialna strona doświadczenia to dla Coetzeego podstawa do snucia refleksji moralnym uwikłaniem człowieka w świat. Stąd w przedstawieniu z Teatru Ludowego sceniczne działania są właśnie jak najbardziej konkretne, cielesne, odczuwane fizycznie. Pisze Michał Lachman.
RECENZJA. Na początek – scena zbliżenia dwojga małżonków, potem napięcie rośnie. Inicjacja seksualna nastolatki i jej przysposabianie na luksusową prostytutkę; nauka języka, chodzenia, stylu, wreszcie sposób osiągania perfekcji, hm hm, warsztatowej.
Handel żywym towarem, przymusowa prostytucja i współczesne niewolnictwo to tematy rzadko podejmowane we współczesnym teatrze. Tego niełatwego zadania podjął się Waldemar Zawodziński, reżyserując „Różę jerychońską” w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi. Premiera już 20 września. W głównej roli Agnieszka Więdłocha.
ŁÓDŹ 4 KULTUR/RECENZJA. Spektakl „Zapisani” w reżyserii Joanny Gerigk wpisuje się w tematykę Festiwalu Łódź 4 Kultur, ale przybliża kulturę żydowską w sposób stereotypowy. Wyróżnia się starannością plastycznej oprawy, jednak teatralnie się nie broni. Pisze Paulina Ilska. 
ŁÓDŹ 4 KULTUR / RECENZJA. Agata Duda-Gracz znów w Teatrze im. Jaracza. Tym razem jako kuratorka programu teatralnego Ł4K, gdzie zaprosiła na gościnny pokaz spektakl swój i studentów warszawskiej Akademii Teatralnej. „Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów” irytują eksponowaniem dyplomowego charakteru pracy, ale w sposobie traktowania sfery sacrum i dyskusji o nim imponują. Pisze Łukasz Kaczyński.
ŁÓDŹ 4 KULTUR/RECENZJA. Władza, jak wiadomo, jest wieczna i nie pozwala człowiekowi zapomnieć, że zawsze jej potrzebuje. Ale w każdej epoce ta potrzeba wygląda nieco inaczej i każda epoka daje o sobie świadectwo poprzez sposób, w jaki posiadaną władzę wykorzystuje. O spektaklu "Macbettu" pisze Michał Lachman.
RECENZJA. Kolejna premiera na Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Autorski monodram Magdaleny Kumorek przenosi aktorkę z szufladki serialowej celebrytki w nową, pełną światła i swobodnej wypowiedzi przestrzeń. I tę przestrzeń tytułowa „Madeleine” całkiem nieźle zagospodarowuje. Pisze Paulina Ilska. 
Grażyna Posmykiewicz pozostanie dyrektorem Teatru Muzycznego w Łodzi. Wygrała konkurs i tym samym rozpoczyna trzecią kadencję na tym stanowisku. Do współpracy, jako szefa artystycznego sceny, zaprasza Jakuba Szydłowskiego. Dotąd tę funkcję pełnił Zbigniew Macias.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.