Próba widzenia wojny | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =

Próba widzenia wojny

Miejski Dom Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli zaprasza 17 IV o godzinie 18.00 na wyjątkową okazję, by zobaczyć jak wygląda praca tancerza - choreografa – aktora i zanurzenie się w niezwykłej atmosferze panującej podczas przygotowań do spektaklu. Będzie to bowiem próba otwarta ,,Every Minute Motherland” z udziałem artystów ,,Maciej Kuźmiński Company”. Wstęp bezpłatny.
„Every Minute Motherland” to dokumentalny spektakl taneczny przedstawiający zewnętrzny i wewnętrzny punkt widzenia na wojnę i uchodźców. Od Mariupola po Charków i w wielu innych miejscach, gdzie wybuchła wojna, kultura i artyści stali się celami, w świadomej próbie zniszczenia Ukraińskiego narodu. Projekt ten jest aktem oporu wobec tych zbrodni i wyrazem solidarności z Ukrainą.

Projekt jest tworzony przez siedmioosobowy zespół tancerzy z Polski i Ukrainy, w tym uchodźców. Językiem tańca wyrażają żywe doświadczenie rozdarcia i niepokoju, zawieszonego między pamięcią o przeszłości a niewiarygodną teraźniejszością, w nadziei na znalezienie drogi wzajemnego zrozumienia ze światem.

Choreograf Maciej Kuźmiński uważa wojnę za potężną siłę, która raz za razem wprowadza świat w fizyczny i egzystencjalny ruch, kwestionując nasze wartości, tożsamość i idee bezpieczeństwa i domu. W „Every Minute Motherland” przeżycie wyryte w ciałach tancerzy zostanie uwolnione na scenie w emocjonalnej, a zarazem filozoficznej opowieści o podróży ludzkiego ciała i ducha w czasie i przestrzeni.

Maciej Kuźmiński, urodzony w 1985r., jest polskim choreografem tworzącym od 2014 roku. Jego spektakle, doceniane przez krytyków w Europie, operujące dynamicznym, wielowarstwowym ruchem, obracają się wokół tematyki egzystencjalnych i filozoficznych. Od 2014 r. Twórczość artysty była prezentowana ponad 300 razy w 22 krajach, stopniowo zyskując międzynarodowe uznanie.

Kuźmiński tworzył również spektakle na zaproszenie Staatstheater Kassel, Landestheater Linz, Scapino Ballet Rotterdam, Polskiego Teatru Tańca, czy konserwatoriów Codarts, Trinity Laban, ArtEZ czy Pera.
Jego prace zrealizowane w ramach niezależnego zespołu Maciej Kuźmiński Company, zdobyły ponad 30 nagród za choreografię, co czyni Kuźmińskiego jednym z najczęściej nagradzanych polskich twórców tańca.