ZŁOTE MASKI I DON KICHOT | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =

ZŁOTE MASKI I DON KICHOT

Gościnny spektakl Opery Narodowej w Teatrze Wielkim był okazją do wręczenia Złotych Masek - nagród łódzkiej krytyki za ubiegły sezon.
Gościnny spektakl Opery Narodowej w Teatrze Wielkim był okazją do wręczenia Złotych Masek - nagród łódzkiej krytyki za ubiegły sezon.

Nagrody łódzkich krytyków piszących o teatrze od wielu lat przyznaje kapituła złożona z dziennikarzy "Dziennika Łódzkiego", "Expressu Ilustrowanego", "Gazety Wyborczej" i "Kalejdoskopu". W tym roku w obradach jury brali udział: Renata Sas, Małgorzata Karbowiak, Izabela Adamczewska, Dariusz Pawłowski, Łukasz Kaczyński i Piotr Grobliński. Po długiej, burzliwej i pełnej kompromisów dyskusji przyznali oni 14 Złotych Masek:
 
Złota Maska za najlepszy spektakl w sezonie 2014/2015 - Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi za Ich czworo Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej i dla Teatru Wielkiego w Łodzi za Straszny dwór Stanisława Moniuszki w reżyserii Krystyny Jandy.

Złota Maska za najlepszą reżyserię w sezonie 2014/2015 dla Grzegorza Wiśniewskiego za spektakl Kamień Mariusa von Meyenburga zrealizowany ze studentami łódzkiej Szkoły Filmowej na scenie Teatru Studyjnego w Łodzi i dla Janusza Wiśniewskiego za spektakl Szkoła żon Moliera na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi.

Złota Maska za najlepszą rolę męską w sezonie 2014/2015 dla Andrzeja Wichrowskiego za rolę Ekscelencji w spektaklu Zwłoka Friedricha Dürrenmatta na scenie Teatru im.Stefana Jaracza w Łodzi i dla Dymitra Hołówki za role Roberta Aignera w spektaklu Czas odwiedzin Felixa Mitterera na scenie Teatru Logos w Łodzi i Chryzalda w Szkole żon Moliera na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi.

Złota Maska za najlepszą rolę żeńską w sezonie 2014/2015 dla Gabrieli Muskały za rolę Żony w spektaklu Ich czworo Gabrieli Zapolskiej na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Złota Maska za najlepszą oprawę plastyczną spektaklu w sezonie 2014/2015 dla Marii Balcerek i Waldemara Zawodzińskiego za Zwłokę Friedricha Dürrenmatta na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Złota Maska za najlepsze role wokalno-aktorskie w sezonie 2014/2015 dla zespołu widowiska Jesus Christ Superstar Andrew Lloyda Webbera i Tima Rice’a w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Złota Maska za najlepszy spektakl w teatrach lalkowych w sezonie 2014/2015 dla Teatru Pinokio w Łodzi za Gdzie jest Lailonia? na podstawie „13 bajek z królestwa Lailonii” Leszka Kołakowskiego w reżyserii Konrada Dworakowskiego.

Złota Maska za najważniejsze wydarzenie na scenie off w sezonie 2014/2015 za spektakl Derby.Białoczerwoni Artura Grabowskiego w reżyserii Tomasza Rodowicza zrealizowany przez Teatr Chorea w Łodzi.

Złota Maska za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2014/2015 dla Marty Jarczewskiej za rolę w spektaklu „Oś” na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi.

Nadzwyczajna Złota Maska w sezonie 2014/2015 dla Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi za spektakl Kobro Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej, w oprawie plastycznej Izabeli Stronias i z główną rolą Moniki Buchowiec - udaną realizację idei korespondencji sztuk, połączoną z promowaniem współczesnej dramaturgii i poszukiwaniem nowego języka teatralnego.

Nadzwyczajna Złota Maska w sezonie 2014/2015 dla Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi za – atrakcyjną w formie i treści – różnorodność scenicznych realizacji dyplomowych oraz jakość i oryginalność pierwszego w dziejach pełnometrażowego filmu dyplomowego Śpiewający obrusik (scenariusz, reżyseria i montaż prof. Mariusz Grzegorzek).


Warto zwrócić uwagę, że nagrodzono artystów z 9 łódzkich teatrów i że aż dwa wyróżnienia przypadły w udziale Szkole Filmowej. To dobrze rokuje na przyszłość, bo absolwenci uczelni zajmą w przyszłości miejsca dziś nagradzanych aktorów czy reżyserów.