VI Łódzkie Senioralia | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

VI Łódzkie Senioralia

Coroczne święto seniorów wiąże się z wieloma ciekawymi wydarzeniami dla łodzian po 60. roku życia. Łódzkie Senioralia 2019 potrwają od 12 do 24 maja i zaprezentują potencjał osób starszych. Seniorzy na prawie dwa tygodnie przejmą stery Łodzi - na inauguracji święta wystąpią Skaldowie.
Szósta edycja Senioraliów to dwa tygodnie wydarzeń przygotowanych przez organizatorów i partnerów oraz udział wyjątkowych gości. Uroczystości otworzy występ zespołu Skaldowie, istniejącego od 1965 r. Pierwszy raz odbędzie się konkurs honorujący tych, którzy najbardziej przyczyniają się w naszym mieście do aktywizacji i poprawy jakości życia seniorów.

VI Łódzkie Senioralia zostały podzielone na trzy główne obszary aktywności:

12 maja 2019 r.  – UROCZYSTA INAUGURACJA
Oficjalnego otwarcia VI Łódzkich Senioraliów dokona prezydent Łodzi, który przekaże seniorom klucze do bram miasta. W programie inauguracji zaplanowane zostały pokazy oraz występy artystyczne. W strefie namiotów będą odbywać się warsztaty, badania, zajęcia sportowe, porady i wiele innych. Ukoronowaniem oficjalnej inauguracji będzie występ grupy Skaldowie.
Skaldów założyli w Krakowie latem 1965 roku bracia: Andrzej (śpiew, fortepian, organy Hammonda) i Jacek (śpiew, trąbka, skrzypce) Zielińscy. Uprawiane gatunki muzyczne to m.in. klasyczny rock, rock progresywny, folklor góralski, rock'n'roll, jazz, big-beat oraz muzyka pop. Zespół zadebiutował na scenie jesienią 1965 na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki, wygrywając tę edycję konkursu, podobnie jak dwie kolejne. Od tamtej pory przeboje Skaldów zaczęły być nieustająco grane są przez największe polskie rozgłośnie radiowe. Rockowe brzmienie połączone z elementami muzyki góralskiej i folku sprawiły, że utwory Skaldów są ponadczasowe. Swój sukces zespół zawdzięcza nie tylko talentowi muzycznemu braci Zielińskich ale również znakomitym tekstom piosenek, które pisali dla nich m.in. Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka, Leszek A. Moczulski czy Andrzej Kuryło. W 2015 r. zespół obchodził 50-lecie działalności. Za realizację inauguracji odpowiada Łódzkie Centrum Wydarzeń, które jak co roku wspiera swoim doświadczenie w realizacji wydarzeń kulturalnych Oddział ds. Polityki Senioralnej UMŁ.

13 – 24 maja 2019 r. – CYKL WYDARZEŃ
Cykl współtworzony będzie przez organizacje pozarządowe, kluby, instytucje i podmioty działające na rzecz osób starszych, w tym przez partnerów Miejskiej Karty Seniora. Zajęcia będą podzielone na kategorie: zdrowie, kultura, edukacja, sport/rekreacja, porady/drzwi otwarte. Zaproponowana zostanie szeroka oferta spotkań dla seniorów, które mogą przybierać różne formy: wykładów, warsztatów, lekcji pokazowych, wycieczek, spotkań tematycznych, spektakli, koncertów, itp.

24 maja 2019 r. – GALA KONKURSU DRZEWO POKOLEŃ
Integralną częścią Łódzkich Senioraliów będzie Ogólnopolski Konkurs Drzewo Pokoleń organizowany przez Urząd Miasta Łodzi, Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Fundację dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Konkurs będzie miał na celu wyłonienie i uhonorowanie organizacji pozarządowych, instytucji jak i seniorów realizujących projekty w obszarze zdrowego i aktywnego starzenia się oraz podejmujących wszelką działalność przyczyniającą się do poprawy jakości życia osób 60+. Gala Konkursu, której towarzyszyć będzie wręczenie nagród dla zwycięzców poszczególnych kategorii oraz występ artystyczny stanowić będzie również oficjalne zakończenie VI Łódzkich Senioraliów.

W trakcie trwania „Łódzkich Senioraliów” osoby posiadające Miejską Kartę Seniora będą mogły podróżować bezpłatnie komunikacją miejską na terenie miasta. Mamy nadzieję, że będzie to stanowiło dodatkową motywację dla osób 60+ do udziału
w wydarzeniu i podjęcia aktywności.

Szczegółowe informacje oraz harmonogram wydarzeń zostaną umieszczone w informatorze „VI Łódzkie Senioralia”, który przed rozpoczęciem wydarzenia zostanie załączony jako insert do łódzkiej gazety oraz będzie wydawany w wyznaczonych punktach w każdej dzielnicy Łodzi.