Zaduszkowy spacer z Łódzkim Szlakiem Kobiet | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =

Zaduszkowy spacer z Łódzkim Szlakiem Kobiet

Łódzki Szlak Kobiet zaprasza na tradycyjny zaduszkowy spacer przypominający o losach kobiet, które spoczywają na łódzkiej nekropolii Doły. Wydarzenie odbędzie się 30 X i rozpocznie o godz. 11.
Zainteresowanych spacerem organizatorzy proszą o nieco wcześniejsze przybycie. Zbiórka - przy bramie na cmentarz komunalny przy ul. Smutnej (idąc od al. Palki, należy skręcić w ul. Smutną, wejście na cmentarz komunalny znajduje się po prawej stronie). Oprowadzać będzie Ewa Kamińska-Bużałek.

W ramach spaceru uczestnicy odwiedzą groby kobiet, zarówno tych dobrze znanych, jak i niemal zapomnianych. Każda z nich swoimi dokonaniami – w dziedzinie sztuki, nauki czy polityki – zapisała się w dziejach Łodzi. Tym razem przewodniczka Łódzkiego Szlaku Kobiet opowie m.in. o pochowanych na Dołach lekarkach walczących z nękającą Łódź gruźlicą, o obrończyni robotnic, które zastrajkowały po wprowadzeniu stanu wojennego, o pewnej słynnej aktorce znanej z ról komediowych w przedwojennych filmach oraz o architektce, projektującej osiedle Retkinia i Doły-Wschód. Nie zabraknie też opowieści o rewolucjonistkach z 1905 roku ani tragicznej historii Włady Bytomskiej i historii działaczki opozycji demokratycznej, związanej z łódzkim środowiskiem literackim.

Jednym z punktów spaceru będzie ważny dla mieszkańców i mieszkanek Łodzi grób Katarzyny Kobro na cmentarzu prawosławnym, który przez lata pozostawał zapomniany, mimo że po drugiej stronie ulicy znajdowała się siedziba Akademii Sztuk Pięknych noszącej imię męża wybitnej rzeźbiarki Władysława Strzemińskiego. Na szczęście ten czas już minął, a w ASP działa dziś Galeria Kobro. Niestety, w ostatnim czasie grób uległ zniszczeniu w wyniku nawałnicy, planowany jest jego remont.

Cmentarz Doły powstał w 1896 roku i w miarę rozwoju miasta wyodrębniały się jego kolejne części: rzymskokatolicka, prawosławna, cmentarz mariawitów, cmentarz wojskowy i cmentarz komunalny.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizatorzy proszą o zabranie maseczek.

materiały prasowe