Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Słodko i boleśnie, tak minął trzeci dzień Festiwalu Retroperspektywy 2019, organizowanego przez Teatr Chorea. Poranek upłynął pod znakiem niecodziennych spektakli dla dzieci i warsztatów Master Class. Po zachodzie słońca widzieliśmy dwa mocne przedstawienia dla dorosłych, z których można albo wyjść natychmiast, albo zostać na długo z obrazami i metaforami, które przywołują. Pisze Paulina Ilska. 
Zawodowo realizuję się, nie tylko śpiewając. Organizuję koncerty, spektakle i festiwale, reżyseruję, projektuję scenografie do swoich koncertów. Ostatnio wróciłem do mojej pasji – malarstwa – mówi tenor Dariusz Stachura.
Na początku roku do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi trafił klejnot. Oryginalny, ponadstuletni pamiętnik spisany przez synową Ludwika Geyera jest jedynym tego typu dokumentem, opisującym codzienne życie łódzkich fabrykantów. Eksponat będzie zaprezentowany na nowej wystawie stałej, jednak zanim to się stanie, zostanie naprawiony i poddany konserwacji.
Jak dzisiejsza publiczność reaguje na odważne i absurdalne koncepcje grupy Fluxus? Sprawdzi to sam legendarny Eric Andersen, współtwórca neoawangardowego ruchu, który zmienił oblicze sztuki współczesnej. Będzie on gościem zbliżającego się festiwalu Retroperspektywy 2019.
Tuż przed rozpoczęciem Festiwalu Retroperspektywy Teatr Chorea pokazał próbkę tego, co sam przygotowuje z myślą o tegorocznym programie. Pokazany fragment spektaklu „ja, bóg”, odwołujący się do myśli Jerzego Grotowskiego, sugeruje, że czeka nas mocna, nasycona znaczeniami, sensualna i silnie angażująca widza rzecz. Retroperspektywy zaczynają się 23 sierpnia i potrwają do 1 września.
„Nikt głodny odejść od naszej furty nie może” – zapowiedziała Matka Generalna. W poczcie wyjątkowych kobiet, takich jak Stanisława Leszczyńska, Stefania Wilczyńska czy Irena Sendlerowa nie może zabraknąć kolejnego istotnego nazwiska – Janiny Kierocińskiej, która uratowała niejedno ludzkie życie podczas II wojny światowej. W niedzielę 11 sierpnia w Wieluniu odsłonięto ławeczkę, by uhonorować pamięć rodowitej mieszkanki tego miasta. Pisze Paulina Ilska 
Tuż przed Festiwalem Retroperspektywy Chorea zaprasza jeszcze na Mistrzowskie warsztaty teatralne prowadzone przez założyciela i lidera grupy, Tomasza Rodowicza. Warsztaty są prowadzone w ramach Laboratorium Kreatywnego Działania. Odważni mogą wziąć w nich udział 17 sierpnia. 
Jeśli ktoś myśli, że już żadna z rzek się w Łodzi nie ostała, ma okazję się przekonać, że jest inaczej. Trzeba tylko wiedzieć, którędy iść. A to wie przewodnik z Zielonej Łodzi, która zaprasza na spacer w niedzielę 18 sierpnia. 
Jeśli ktoś lubi eksplorować ciekawe miejsca w woj.łódzkim i interesuje się historiami, jakie te miejsca ze sobą niosą, może je spisać i wziąć udział w konkursie organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Teksty można wysyłać do 30 września 2019.
do 1 STYCZNIA 1970

Mickiewicz w Kolegiacie

Trwa XII Letni Festiwal w Kolegiacie Wolborskiej. Po serii koncertów, w najbliższą niedzielę organizatorzy zapraszają na spektakl - obejrzymy "Dziady"  III część Mickiewicza. Zagrają Krakowscy Aktorzy Młodego Pokolenia: Wojciech Trela, Adam Plewiński, Paweł Plewa.