Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
„Nikt głodny odejść od naszej furty nie może” – zapowiedziała Matka Generalna. W poczcie wyjątkowych kobiet, takich jak Stanisława Leszczyńska, Stefania Wilczyńska czy Irena Sendlerowa nie może zabraknąć kolejnego istotnego nazwiska – Janiny Kierocińskiej, która uratowała niejedno ludzkie życie podczas II wojny światowej. W niedzielę 11 sierpnia w Wieluniu odsłonięto ławeczkę, by uhonorować pamięć rodowitej mieszkanki tego miasta. Pisze Paulina Ilska 
Tuż przed Festiwalem Retroperspektywy Chorea zaprasza jeszcze na Mistrzowskie warsztaty teatralne prowadzone przez założyciela i lidera grupy, Tomasza Rodowicza. Warsztaty są prowadzone w ramach Laboratorium Kreatywnego Działania. Odważni mogą wziąć w nich udział 17 sierpnia. 
Jeśli ktoś myśli, że już żadna z rzek się w Łodzi nie ostała, ma okazję się przekonać, że jest inaczej. Trzeba tylko wiedzieć, którędy iść. A to wie przewodnik z Zielonej Łodzi, która zaprasza na spacer w niedzielę 18 sierpnia. 
Jeśli ktoś lubi eksplorować ciekawe miejsca w woj.łódzkim i interesuje się historiami, jakie te miejsca ze sobą niosą, może je spisać i wziąć udział w konkursie organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Teksty można wysyłać do 30 września 2019.
do 1 STYCZNIA 1970

Mickiewicz w Kolegiacie

Trwa XII Letni Festiwal w Kolegiacie Wolborskiej. Po serii koncertów, w najbliższą niedzielę organizatorzy zapraszają na spektakl - obejrzymy "Dziady"  III część Mickiewicza. Zagrają Krakowscy Aktorzy Młodego Pokolenia: Wojciech Trela, Adam Plewiński, Paweł Plewa. 
Ideą Projektu Domy Kultury jest umożliwienie uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych osobom, które mają do nich ograniczony dostęp, ze względu na sytuację finansową, społeczną czy zdrowotną. Projekt organizuje Teatr Pinokio, rekrutacją  zajmują się partnerzy, czyli stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani i MOPS w Łodzi.  By wziąć udział w projekcie, należy się do nich zgłosić do 23.09.2019. 
Park na Zdrowiu kryje w sobie wiele tajemnic, dlatego warto się wybrać na fotospacer z przewodnikiem z Zielonej Łodzi i poznać niektóre z nich. Okazja ku temu będzie w najbliższą sobotę 10 sierpnia. 
Ciepłe lato to okazja do poznania historii Łodzi nie z książek, tylko dzięki spacerom po zielonych zakątkach miasta. W niedzielę 11 sierpnia Zielona Łódź zaprasza na spacer, który zaczyna się w Parku im. Szarych Szeregów, w samo południe.
RECENZJA. Znaleziony na ulicy zgnieciony list – nośnik silnych emocji – staje się znakiem rozpoznawczym intrygującej twórczości Marka Chlandy. Są i inne nawracające znaki-symbole: fantomy, które udają międzyludzkie relacje, linia rzeki, figury Malewicza, zdekonstruowane kształty swastyki. Jest analiza ruchu, procesu i kąta prostego. I wiele więcej do odkrycia. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Spektakl „Kłopoty małżeńskie” w reżyserii Macieja Konopińskiego przyciągnął na Letnią Scenę w Domu Literatury w Łodzi sporą widownię. Szkoda, że temat – właściwie samograj – nie został ujęty ciekawiej i nie pokuszono się o odważniejsze działania na scenie. Pisze Paulina Ilska.