Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Członkowie zespołu Alles w ostatnim wywiadzie dla „Kalejdoskopu” (06/21) mówili, że każda ich płyta jest inna. Kiedy jednak posłuchałem czterech albumów, które ukazały się od 2014 roku, wraz z ostatnim „Lost”, stało się dla mnie oczywiste: to wciąż ten sam zespół. Pisze Bogdan Sobieszek.
Leon Weintraub przeżył Litzmannstadt Getto i Auschwitz. Doskonale pamięta każdy szczegół rozstania z matką. Powiedzieli sobie, że wkrótce się spotkają, następnego dnia już nie żyła – wraz z siostrą zostały zagazowane.
Do rozpoczęcia 12. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja (30 IX - 7 X) pozostało ponad dwa miesiące, ale organizatorzy już czekają na zgłoszenia krytyków i twórców filmowych. Podczas festiwalu rozstrzygnięte zostaną konkursy „Krytyk Pisze” i „Krytyk Mówi” oraz Konkurs Etiud i Animacji.
Kiedy usłyszałem o planach otwarcia w Muzeum Kinematografii wystawy stałej „Łódź filmowa”, zdziwiłem się – miasto przecież prowadzi (z kłopotami, ale jednak) w EC1 Wschód wielką inwestycję poświęconą kulturze filmowej. Jedną z trzech wystaw, współtworzących kompletną wizję, będzie „Kino Polonia” – po co to dublować? – pytałem. W skromnych warunkach lokalowych pałacu Scheiblerów postanowiono opowiedzieć o tym samym, choć z perspektywy Łodzi.
„Turystyczne niedziele w województwie łódzkim” to cykl promocyjnych przejazdów pociągami i innymi przyjaznymi środowisku środkami transportu do miejsc ciekawych przyrodniczo w regionie. Pierwsza wycieczka do Spały już się odbyła. Najbliższą zaplanowano w niedzielę 25 VII. Uczestnicy odwiedzą okolice Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie oraz powstałej w wyniku jej prac Góry Kamieńskiej.
Feliks W. Kres to pseudonim łódzkiego pisarza, który zamilkł na lata. Właśnie ukazało się wznowienie trzeciego tomu jego najsłynniejszego cyklu - „Księgi całości”. Autor zapowiada również nowe tytuły.
Zgodnie z wieloletnią tradycją Dom Literatury organizuje kilka konkursów literackich. Są już daty i regulaminy Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Zbigniewa Dominiaka "Moje świata widzenie", Ogólnopolski Konkurs na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego i Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jacka Bierezina. 
Witold Jabłoński – łodzianin, pisarz oraz tłumacz. Zdarzyło mu się w życiu być dyrektorem oraz dziennikarzem. Za młodu był sekretarzem Jerzego Andrzejewskiego. Pisze horrory, czasem kryminały, powieści obyczajowe, a przede wszystkim fantasy – historyczne i słowiańskie. Zajmuje się również przekładami rosyjskiej literatury science fiction.
W REGIONIE. Ciche ding-dong rozlega się punktualnie o północy. Wtedy kardynał schodzi z portretu i, sunąc korytarzami, dogląda domu. Kilkanaście kilometrów dalej Kopernik szuka pióra, a Napoleon wyznaje miłość Marysieńce. Niedaleko są też: certyfikowany karp, pałace i piękne konie oraz plaże w Rydwanie. Pisze Dawid Brykalski.
ROZMOWA. Bardzo bym chciał nawiązać do czasów, kiedy z muzeum „wychodziło” kilkanaście ekspedycji naukowych, a dział konserwacji był liderem w Polsce w swojej dziedzinie. Potencjał jest olbrzymi – mówi Dominik Kacper Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego.