Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Koncert skrzypcowy fis-moll Henryka Wieniawskiego i II Symfonia c-moll „Elegijna” Zygmunta Noskowskiego znalazły się na nowej płycie nagranej przez Filharmonię Łódzką. Partię solową Koncertu wykonuje Wojciech Niedziółka, student Akademii Muzycznej w Łodzi, najlepszy Polak podczas Konkursu im. Wieniawskiego w 2022 r. w Poznaniu. Wydany przez DUX krążek trafi na rynek 15 II, by symbolicznie uczcić 109. urodziny Filharmonii Łódzkiej (w 1915 r. odbył się pierwszy koncert Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, uznawanej za protoplastę filharmonii).
od 1 LUTEGO 2024

Kalejdoskop 02/24

NOWY NUMER, NOWA SZATA! 50-letni „Kalejdoskop” od teraz wygląda inaczej, ale cele, które sobie stawiamy, przygotowując jego treść, pozostają te same. Chcemy dostrzegać to, co dzieje się w świecie sztuki, literatury, teatru i filmu w Łodzi i województwie. Obserwować ważne dla kultury procesy, być inspiracją dla refleksji i dyskusji. Przez pół wieku „Kalejdoskop” stał się częścią tożsamości Łodzi. A jaka ona jest? Gdzie leżą jej źródła? Co ją kształtowało przez ostatnich dwieście lat? Tropów szukamy w historii, literaturze, przestrzeni, w losach naszych bliskich, zakorzenionych w mieście od dekad.
RECENZJA. Geometryczny porządek figur spotyka się z chaosem plam i – o dziwo – znakomicie współgrają. Obrazy Ryszarda Hungera i Piotra Kotlickiego wzajemnie poszerzają swoje pola do interpretacji. Razem mówią o tworzącej pełnię dwoistości ludzkiej natury. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Jak wystawić dramat romantyczny, by zadziałał na widownię elektryzująco? Sposobów może być wiele. W przypadku „Horsztyńskiego”, zaprezentowanego w Teatrze im. Jaracza, iskry wykrzesać się nie udało. Pisze Paulina Ilska.
Nieznana, ale z pewnością ogromna liczba nowożeńców pierwszym tańcem rozpoczynała tutaj wspólne życie. Wielu nauczycieli miało wystawy swoich dzieł, ściany słuchały niezliczonych braw dla chórów i grup teatralnych. Dziś wesel już się tu nie urządza, ale rozmaite działania artystyczne wciąż się odbywają i na przykład wystawy plastyczne rozplanowane są do końca roku, trudno znaleźć wolny termin.
1 LUTEGO 2024 - 4 MAJA 2024

Wycinanki w Opocznie

Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Muzeum w Łowiczu zaprasza na otwarcie nowej, pokonkursowej wystawy czasowej „II Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego”. Otwarcie w czwartek 1 II o godzinie 12.00 w siedzibie opoczyńskiego muzeum.
Dokumentalny film „Trwanie” wyreżyserowany przez Jacka Schmidta, ze zdjęciami Józefa Romasza, a wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi, zostanie pokazany w Toronto na  Hecare Film Festival. Jest to najważniejsze wydarzenie filmowe w Kanadzie poświęcone ochronie środowiska.
50-letni „Kalejdoskop” od teraz wygląda inaczej, ale cele, które sobie stawiamy, przygotowując jego treść, pozostają te same. Chcemy dostrzegać to, co dzieje się w świecie sztuki, literatury, teatru i filmu w Łodzi i województwie. Obserwować ważne dla kultury procesy, być inspiracją dla refleksji i dyskusji. Przez pół wieku „Kalejdoskop” stał się częścią tożsamości Łodzi. A jaka ona jest? Gdzie leżą jej źródła? Co ją kształtowało przez ostatnich dwieście lat? Tropów szukamy w historii, literaturze, przestrzeni, w losach naszych bliskich, zakorzenionych w mieście od dekad.
9 LUTEGO 2024 - 14 KWIETNIA 2024

"Traviata"

„Traviata” Giuseppe Verdiego z librettem Francesca Piave wg powieści Aleksandra Dumasa „Dama kameliowa” podczas swej prapremiery w weneckim teatrze La Fenice w 1853 roku nie była najlepiej przyjęta. Mieszczańska publiczność nie potrafiła zaakceptować tego, że akcja opery toczy się współcześnie, a główna bohaterka jest kurtyzaną!
RECENZJA. Wystawa „Tygiel” w Kamienicy Hilarego Majewskiego, choć zawiera zaledwie kilka prac, jest niezwykle efektowna. Światło wydobywa z półmroku neonowe kolory linii i plam. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.