Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Istnieje wiele tematów związanych z naszym województwem, których nigdy nie próbowali rozwikłać eksperci. A warto. Dlatego podjęliśmy się tego zadania. Dziś wywiad z p. STANISŁAWEM WOKULSKIM, bohaterem „Lalki”, który chciał rzucić się pod pociąg w Skierniewicach.
Działające w Łódzkim Domu Kultury wydawnictwo Kwadratura rozpoczęło nowy sezon wydaniem książki Bogumiły Jęcek pt. „Rozdziały”. To drugi tom w dorobku urodzonej w Oleśnicy, ale mieszkającej od lat w Łodzi autorki. Premiera z udziałem poetki, która odbyła się 2 października, zainaugurowała cykl comiesięcznych spotkań poetyckich w ŁDK.
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit obok koncertów gwiazd zaplanowano cykl wykładów, ćwiczeń i prezentacji sprzętu służącego do realizacji nagrań i pracy z dźwiękiem. Eksperci opowiedzą i pokażą, jak nagrywać muzykę, na czym polega miksowanie utworu i co to jest mastering.
Postrzeganie filmu jako kompletnego, mającego początek i koniec utworu, wyświetlanego w kinie lub na ekranie telewizora już nie wystarcza. Żyjemy w świecie postępującego rozproszenia audiowizualnych treści, a fetyszem jest nieograniczony dostęp do filmów i prawo ich dowolnego przeobrażenia – pisze RAFAŁ SYSKA, dyrektor Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, historyk filmu i adiunkt habilitowany w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ.
– Trzeba cierpliwie robić swoje, a sukces sam przyjdzie – takie przesłanie do młodych muzyków kierują PIOTR ŻACZEK (bas) i ROBERT LUTY (perkusja), członkowie zespołu Poluzjanci, muzycy sesyjni współpracujący z czołówką polskich gwiazd muzyki rozrywkowej i jazzowej – Kayah, Edytą Górniak, Natalią Kulkulską, Ewą Bem, Moniką Brodką, Krzesimirem Dębskim, Krzysztofem Krawczykiem i wielu innymi. Prowadzili warsztaty podczas ostatniej edycji festiwalu Rockowanie „Gramy Brylewskiego” w Łódzkim Domu Kultury.
Kolejne Forum Twórczości Dojrzałej Przystanek 60+ odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Radomsku 2 października. Seniorzy z powiatu radomszczańskiego mieli możliwość wysłuchać wykładów na temat aktywności wieku dojrzałego, wykorzystania portali społecznościowych do promocji twórczości artystycznej.
Zdigitalizowane zapisy wykładów, rozmów, wywiadów, a także publikacje czy wycinki prasowe - to wszystko znajdziesz na portalu Muzeum Sztuki w Łodzi - https://zasoby.msl.org.pl.
Podczas inauguracji roku kulturalnego 2018/2019 w Łodzi przyznano 23 Nagrody Prezydenta Miasta. W październikowym numerze "Kalejdoskopu" odnajdziemy dwoje spośród uhonorowanych: Tomasz Rodowicz napisał tekst, a Anna Bobrowska-Ekiert udzieliła wywiadu!
Kobiece wątki – takim szyldem można opatrzyć sporą część zjawisk prezentowanych podczas Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2018. Może świat kobiety jako obszar w jakiejś mierze postrzegany jako wykluczony, a jednocześnie fascynujący, jest bardziej adekwatną metaforą rozmowy o sprawach tolerancji, równości, stosunku grup szukających swej tożsamości, niż metafora kultur i narodów dawnej Łodzi? Pisze Paulina Ilska
RECENZJA. Zaczyna się „z rosyjska”: bałałajki, bliny, samowary, ale potem jest już świat w nieskończoności. Gdy zatem wiadomo, kto jest kim i dla kogo, parawany symbolicznie oddzielają to, co historyczne, od tego, co dziś i jutro – choć wciąż to ten sam, traktowany z szacunkiem Czechow.