Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
KALEJDOSKOP 1/2018 – coolturalny prezent na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. „Kultura kołem się toczy” to temat numeru, a w nim m.in.:
Nie będzie międzynarodowej wystawy EXPO w Łodzi w 2022 roku. Przegraliśmy z Buenos Aires  62 głosy do 56 – tak 15 listopada zdecydowali komisarze z Biura Wystaw Światowych. Ale rewitalizacja miasta, która miała być tematem wystawy, będzie kontynuowana.
Świąteczny serwis z najważniejszymi wywiadami, które ukazały się na łamach „Kalejdoskopu” w ostatnim półroczu - oto prezent dla naszych Czytelników (także potencjalnych przyszłych) na zbliżające się święta. Zaczynamy 22 grudnia,
Łódzki Fundusz Filmowy w 2017 roku dofinansował 11 filmów na łączną kwotę 1,2 mln zł (więcej środków na realizację obrazów filmowych można pozyskać tylko z funduszu mazowieckiego). Na terenie Łodzi i regionu łódzkiego zrealizowano ponad 300 dni zdjęciowych do różnych produkcji audiowizualnych. Łódzki Fundusz Filmowy świętował w tym roku 10-lecie istnienia.
W ramach całorocznego projektu „Muzeum to ja” prowadzonego przez Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola powstał film o historii Zduńskiej Woli „Miejsce, w którym mieszkam”. Aktorami i narratorami zostali mieszkańcy.
Krótkometrażowy film animowany „Ucieczka” w reżyserii Jarosława Konopki, zrealizowany przez łódzkie Studio Filmowe Anima-Pol, otrzymał Nagrodę specjalną jury Festiwalu Filmów Animowanych w Londynie.
Gala Operowa zaplanowana na 27 stycznia 2018 r., i wszystkie wydarzenia jej towarzyszące, nie odbędą się. Koncert z udziałem Mariusza Kwietnia i Joanny Woś zostaje przeniesiony na 27 maja 2018 r. Zakupione bilety zachowują ważność. Rezerwacje zostaną automatycznie przebukowane lub będą zwracane pieniądze za bilety. 
Przebrani w świecące, kosmiczne stroje, ze schowanymi rękami starali się nawiązać kontakt z przechodniami, ale bez słów, tylko za pomocą dźwięków. Ola zaprosiła do projektu Sławka, bo pomyślała, że na taką ekstrawagancję tylko on może się zgodzić.
To już szósta edycja programu stypendialnego prezydenta miasta Łodzi. Dotychczas przyznano 59 stypendiów na łączną kwotę 554 000 zł. W 2018 roku na ten cel miasto Łódź przeznaczyło kwotę 120 000 zł.
15 grudnia w Muzeum Sztuki po raz 15 przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro Artyści Artystom. Jej założeniem jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Laureatką za 2016 rok została Karolina Wiktor.