Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W pierwszej połowie 2025 roku – w rocznicę ostatniego koncertu Artura Rubinsteina w Łodzi, który odbył się w łódzkiej filharmonii 30 maja 1975 roku z okazji jubileuszu 60-lecia Orkiestry Symfonicznej – ma pojawić się książka dla dzieci o tym wybitnym pianiście. Jej autorem jest Grzegorz Kasdepke, jeden z najpopularniejszych autorów dla dzieci i młodzieży, z dorobkiem 50 książek.
Jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów odebrał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest to wyraz uznania dla imponujących dokonań artystycznych Krystiana Zimermana, wielkiego propagatora muzyki polskiej na arenie międzynarodowej, artysty będącego inspiracją dla uznanych muzyków, adeptów i miłośników sztuki pianistycznej na całym świecie.
RECENZJA. Widzowie „Kliniki ocalenia złamanego serca” zostali przeniesieni w inny czas i przestrzeń, przechodząc przez drzwi Collegium Anatomicum – budynku, który nie jest przecież typową przestrzenią teatralną. „Klinika” w reżyserii Victorii Myronyuk okazała się działaniem performatywnym, a nie spektaklem. Nietypowym i bardzo ciekawym. Pisze Paulina Ilska.
Działały na polu kultury, nauki, sportu, medycyny budując dziedzictwo miasta. Kreowały inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności, były prekursorkami działań, z których korzystamy dzisiaj i bez których Łódź nie mogłaby się rozwijać. To nadal część wybitnych łodzianek pozostaje zapomniana oraz zbyt rzadko wspominana. Dlatego Muzeum Miasta Łodzi wystąpiło do Rady Miejskiej w Łodzi z inicjatywą, aby rok 2025 był rokiem Łodzianek-Inicjatorek.
RECENZJA. „Zaklęcia dla feministycznej przyszłości” Teatru Giuvlipen z Rumunii to petarda, której nie sposób z niczym porównać. Artystki wygenerowały własny język przekazu, mieszankę rapu i poezji, pełną nieokiełznanej wolności i mocnego, kobiecego głosu. To wydarzenie Festiwalu Łódź Wielu Kultur 2024, w którym bezwzględnie należało wziąć udział. Pisze Paulina Ilska.
RECENZJA. Tak wielowątkowego przekazu, do tego zamkniętego w tak bezpretensjonalnej formie, nie miało chyba żadne dzieło sztuki prezentowane w ramach wydarzenia dziś nazywanego Festiwalem Łódź Wielu Kultur. Ja przynajmniej takiego nie pamiętam. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Statuetkę „Człowieka ze Złotym Uchem” Międzynarodowego festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit  otrzymają w tym roku: Tadeusz Mieczkowski, Czesław Niemen (pośmiertnie), Chris Thomas oraz Steve Lyon. Festiwal Soundedit wyróżnia artystów dźwięku i brzmienia oraz reżyserów naszych muzycznych wrażeń. Gala wręczenia nagród odbędzie się w sobotę 26 października w łódzkim Klubie Wytwórnia.
Dom Literatury w Łodzi ogłosił trójkę nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. To wyróżnienie przyznawane najwybitniejszym polskim pisarzom i pisarkom zostanie wręczone już po raz 12.
od 19 PAŹDZIERNIKA 2024 / 10 LISTOPADA 2024

"Hotel ZNP" - miłość zabita kapciem

19 X na Dużej Scenie Teatru Nowego w Łodzi prapremiera spektaklu „Hotel ZNP. Rękopis znaleziony w popielniczce” – adaptacji debiutanckiej powieści Izabeli Tadry w reżyserii Kuby Kowalskiego.
Film dokumentalny „Gdy powieje Harmattan” w reżyserii Edyty Wróblewskiej zdobył Grand Prix 34. Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”. Zwycięskim reportażem telewizyjnym okazał się „W Żurominie rządzi Duch” Tomasza Patory, a radiowym – „Kryptoscam” Agnieszki Szwajgier i Doroty Salus.