Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Ponad sto projekcji filmowych w czternastu miejscach w całym mieście: w parkach, na skwerach, w podwórkach - tegoroczna TME Polówka potrwa od 1 VII do 29 IX. Projekcje będą rozpoczynać się po godz. 21. Jako pierwszy można obejrzeć film "Palm Springs" w Parku Źródliska. Seanse będą odbywać się przez siedem dni w tygodniu. W niedziele, wtorki, środy i czwartki polówkowicze będą mieli do wyboru dwie lokalizacje.
Łukasz Konieczny - z urodzenia łodzianin, z wyboru śpiewak operowy. Głos – bas. Charakter – aktywny, pilny, dynamiczny i skromny. Zawód szlifował w Polsce i w Niemczech. Na jego repertuar składa się ponad pięćdziesiąt ról operowych. Płyta z jego udziałem została nominowana do Fryderyków w kategorii: „Album Roku – Muzyka Oratoryjna i Operowa”. Wkrótce usłyszymy go w Łodzi.
Nazywany "koroną rosyjskiego baletu" The Royal Moscow Ballet ponownie odwiedzi Polskę. Rosyjscy tancerze odwiedzą siedem miast, w tym Łódź. W Klubie Wytwórnia zaprezentują "Jezioro łabędzie". Spektakl odbędzie się 1 II 2022 r.
RECENZJA. Przedstawienie „Kto nie ma nic, ten może wszystko” powstało w ramach projektu „Nowy i Młodzi”, realizowanego przy współpracy Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zamysłem twórców (czwórki młodych reżyserów) było przybliżenie kilku łódzkich historii i „herstorii”. Pisze Paulina Ilska.
25 CZERWCA 2021 - 22 SIERPNIA 2021 / 25 LIPCA 2021

Szyryk o pięknie życia

Otwarcie kolejnej wystawy w ramach Fotofestiwalu. Tym razem obejrzymy fotografie Marka Szyryka. Wernisaż w OPS 25 VI o godz. 19. Spotkanie z artystą 25 VII o godz. 15.
26 CZERWCA 2021 - 29 SIERPNIA 2021

Tkaniny i obrazy Ewy Szostak

Muzeum w Łowiczu zaprasza na wystawę "Fascynacje", na której znajdą się tkaniny i obrazy Ewy Szostak. Otwarcie 26 VI o godz. 16. Wernisaż poprzedzi koncert w wykonaniu Anny Kutkowskiej-Kass (sopran koloraturowy) i Roberta Morawskiego (fortepian). Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. 468373928 w. 36
RECENZJA. „Reinkarnacje” powinny przyjąć formę wystawy objazdowej, która w całej Polsce (albo i dalej) głosiłaby chwałę łódzkiej sztuki. I koniecznie z takim indywidualnym aneksem jak prezentacja Andrzeja Różyckiego. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
„Marek Kądziela Jazz Ensemble” to album pochodzącego z Opoczna, a mieszkającego w Łodzi gitarzysty eksperymentatora. Tytuł sporo mówi, choć skojarzenia, które przywołuje, nie całkiem są zgodne z tym, co znajdujemy na płycie. To ważna cecha twórczości Marka Kądzieli: jego muzyka jest różnorodna, może sprawiać wrażenie eklektycznej (pod takim stwierdzeniem podpisuje się sam artysta), jednocześnie wymyka się schematom i nieustannie zaskakuje.
NOWE CZASOPISMO. Istotą pracy nad projektem strony internetowej „Kalejdoskopu Kultury” były zmiana medium, rozumiana dość szeroko, także w obrębie samej sieci, a także swoiste przełamywanie schematów. Najpierw w studiu graficznym Fajne Chłopaki powstał layout wydania drukowanego, który musiał być „przełożony” na realia internetu z zachowaniem charakteru czasopisma. Opowiada Adam Hadrysiak, który odpowiadał za wdrożenie i współtworzenie wydania online "Kalejdoskopu Kultury"
2 LIPCA 2021 - 7 SIERPNIA 2021

Letnie koncerty gwiazd w EC1

W lipcu rozpocznie się cykl koncertów "Letnie brzmienia" w EC1 Łódź – Miasto Kultury. Od 2 VII do 7 VIII odbywać się tam będą koncerty najpopularniejszych polskich artystów: Nosowskiej, duetu Kwiat Jabłoni, Brodki, Artura Rojka, Krzysztofa Zalewskiego i wielu innych.