Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
18 CZERWCA 2021 - 5 WRZEŚNIA 2021

Praca, praca, praca w Muzeum Sztuki

"Praca, praca, praca (praca). Céline Condorelli i Wendelien van Oldenborgh" - otwarcie wystawy w ms1 18 VI o godz. 18.
Siedziba ACD jest zlokalizowana w zabytkowym budynku szkoły fabrycznej, należącym do zespołu fabryczno-rezydencjonalno-mieszkalnego Karola Wilhelma Scheiblera na Księżym Młynie. Otwarcie 29 VI.
Trudno o lepszą niż zabytkowy Księży Młyn lokalizację dla wydawnictwa, które specjalizuje się m.in. w historii Łodzi. Tam właśnie, na dawnym robotniczym osiedlu, a konkretnie w tzw. konsumach Scheiblera, mieści się Dom Wydawniczy Księży Młyn. W bogatej ofercie tytułów znajdziemy wiele traktujących o Łodzi, jej historii, wojskowości, infrastrukturze, architekturze, kulturze oraz kuchni. Prezentujemy nowości, jakie ukazały się nakładem wydawnictwa w ostatnich tygodniach.
Festiwal Summer Dying Loud organizowany jest od jedenastu lat w Aleksandrowie Łódzkim. Dzięki konsekwencji organizatorów oraz oryginalnej formule impreza zdobyła renomę w branży i co roku gromadziła tysiące fanów ciężkiego grania. W wrześniu wydarzenie będzie miało swoją 12. edycję - dla ok. tysiąca osób, chyba że limity publiczności zostaną podniesione. Bilety rozeszły się w ciągu kilku godzin.
Łódź jest miastem stworzonym dla „dziejących się w nim” kryminałów. Mamy więc w miarę ładną Piotrkowską, a potem trochę wystarczy od niej się oddalić i już tak ładnie nie jest. Historie dziejące się w tych miejscach – a opisywane przez Macieja Kaźmierczaka, autora powieści „Martwy ptak” – też do pięknych nie należą. Bohaterowie powieści to również postacie mniej lub bardziej przetrącone przez życie.
W związku z trwającą epidemią trasa koncertowa Deep Purple "The Whoosh! Tour" zostaje przeniesiona na 2022 rok, a co za tym idzie również i data polskiego koncertu grupy zostaje przełożona na przyszły rok. Polski koncert Deep Purple odbędzie się 12 X 2022 roku w łódzkiej Atlas Arenie, a w roli gościa specjalnego zespołowi towarzyszyć będzie legendarna amerykańska formacja Jefferson Starship.
25 WRZEŚNIA 2021

Carl Palmer w Wytwórni

Perkusista legendy prog rocka - grupy Emerson, Lake & Palmer - Carl Palmer pojawi się w łódzkim Klubie Wytwórnia 25 IX 2021 r. Projekt, z jakim artysta przyjedzie do Polski, to "Carl Palmer’s Legacy ELP". Palmer to brytyjski muzyk, kompozytor, a przede wszystkim innowacyjny perkusista. Znany jest z występów z The Crazy World of Arthur Brown, Atomic Rooster, Emerson, Lake and Palmer, Asia, współpracował z Mike’m Oldfieldem.
Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest najważniejszym w Polsce wyróżnieniem przyznawanym za dokonania artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną. Laureatką tegorocznej edycji została Wanda Majtyka – śpiewaczka solistka, autorka scenariuszy, reżyserka i aktorka widowisk teatru wiejskiego, instruktorka zespołów w Ożarowie, wykonawczyni ozdób z papieru.
W CMW trwa budowa nowej stałej wystawy „Miasto – Moda – Maszyna”. To trzy kondygnacje i licząca ponad 2 500 m² przestrzeń, którą wypełni blisko 400 obiektów z kolekcji muzeum. Prace nad wystawą trwające od trzech lat wkraczają właśnie w kolejny etap czyli m.in. przewożenie pierwszych obiektów oraz przygotowanie do prac aranżacyjnych. Wystawę będzie można obejrzeć już jesienią 2021 roku.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza uczniów szkół podstawowych kl. I -VIII z województwa łódzkiego do udziału w konkursie „Picture swój book”.