Andrzej Poniedzielski | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego

Andrzej Poniedzielski

Jeden z najpopularniejszych polskich poetów, satyryków, autorów tekstów piosenek, współautorów spektakli estradowych. Wierszowane felietony publikuje w "Kalejdoskopie" od lat. Urodził się w 1954 roku w Iwaniskach (świętokrzyskie). Jeszcze w technikum założył szkolny kabaret, a na pierwszym roku studiów napisał pierwsze wiersze. Pierwszy tomik wierszy pt. „Chyba już można...” opublikował w 1984 roku. W 1995 roku w Łodzi rozpoczęła działalność, stworzona wspólnie z Elżbietą Adamiak, Piwnica Artystyczna „Przechowalnia”, w której od 1999 roku wraz z Arturem Andrusem prowadzi wieczory kabaretowe.
W 2007 r. Andrzej Poniedzielski objął kierownictwo literackie „Sceny na dole” w Teatrze Ateneum.


W dobie ekspertów od wszystkiego. Od wizażu, makijażu, balejażu i łupieżu. Może przyda się taki młodzieńczy wierszyk. Młodzieńcze wiersze nie są najlepsze, ale najszczersze.
Na razie – luty. Patrzmy na buty. Na razie zima się maże. Ale niebawem trzeba gdzieś pójść. Patrzmy o buty. A… – i „Pilnujmy marzeń”.
By mogła być kiedyś wiosna, musi powstać przeczucie, że zima minie.
Jest postrzegana jak rodzaj bzdury. Nie doceniamy KARYKATURY.
Zauważyłem w zjawisku zwanym Piosenką formę lżejszą. Piosękę. Charakteryzującą się bardzo już niewielką odpowiedzialnością za tekst. Oto moja propozycja. Bo i temat lżejszy.