Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Poświęcony manufakturze ceramiki w Nieborowie dokumentalny film ze scenami fabularyzowanymi i animacjami powstaje w koprodukcji Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
Aż 14 filmów zaprezentowała Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi na festiwalu Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie. Była to już 52. edycja festiwalu, który istnieje od 1969 roku i jest najstarszym międzynarodowym wydarzeniem tego typu w Polsce.
Rozpoczął się festiwal kina letniego TME Polówka. 16. edycja, jak zapowiadają organizatorzy ma być rekordowa - pokazanych zostanie 140 tytułów w 20 lokalizacjach. Widzowie będą musieli wybierać spośród dwóch, a czasem trzech propozycji tego samego dnia.
RECENZJA. Ten film jest jak jego bohaterowie – rozgadany, niepoważny, prowokujący, ale jednocześnie poukładany, zdyscyplinowany i konsekwentny w dążeniu do wyrażenia refleksji na temat sztuki i życia. Wydaje się, że to przede wszystkim przesądza o jego sukcesie. Pisze Bogdan Sobieszek.
Retrospektywnej wystawie prac Grzegorza Przyborka na tegorocznym Fotofestiwalu towarzyszy premiera filmu dokumentalnego Andrzeja P. Florkowskiego "KOAN. Przestrzenie wyobraźni Grzegorza Przyborka - w Art_Inkubatorze (sala teatralna) 20 VI o godz. 19.30. Po spotkaniu planowane jest spotkanie z prof. Grzegorzem Przyborkiem, Krzysztofem Candrowiczem z Fotofestiwlau i autorem. Od 21 VI film będzie pokazywany na wystawie prof. Przyborka w Ośrodku Propagandy Sztuki.
Pierwszą imienną gwiazdę w nawierzchni chodnika ulicy Piotrkowskiej odsłonił 28 maja 1998 roku Andrzej Seweryn. Ostatnią jak dotąd uhonorowany został Jacek Bromski, 9 maja tego roku, czyli niemal w dwudziestą piątą rocznicę tamtej. I jak sam przyznał, załapał się do pierwszej setki, bo jego gwiazda jest już (albo dopiero) dziewięćdziesiątą trzecią z kolei.
W 2023 roku Łódzki Fundusz Filmowy przeznaczy 1,5 mln zł na dofinansowanie produkcji filmowej. Spośród 24 zgłoszonych do konkursu projektów eksperci wytypowali trzy animacje, trzy dokumenty oraz fabułę, które uzyskają wsparcie. Filmy te częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego.
EC1 Łódź podpisała umowę z wykonawcą trzech sal kinowych w Narodowym Centrum Kultury Filmowej, którym będzie Awaco Project - firma zajmująca się projektowaniem, wyposażaniem oraz modernizowaniem kin, teatrów, centrów kongresowych, sal widowiskowych i konferencyjnych.
W Polsce green filming dopiero raczkuje. Kraje Europy Zachodniej od kilku lat stawiają ekipom filmowym wysokie wymagania w tym względzie. Prędzej czy później i my będziemy musieli spełniać te oczekiwania, żeby móc realizować filmy w koprodukcji na przykład z Wielką Brytanią czy Niemcami – mówi MONIKA GŁOWACKA, szefowa Łódź Film Commission.
W Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 68 odsłonięta zostanie gwiazda Jacka Bromskiego, reżysera, scenarzysty, producenta filmowego, prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich.