Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
1 KWIETNIA 2023 - 30 CZERWCA 2023

Hübnerowie zapraszają

„Hübnerowie: Opoczyńska inteligencja przełomu XIX/XX w.” to wystawa rozpoczynająca się 1 IV w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Zygmunt Hübner junior (1930-1989) był wybitnym reżyserem, aktorem i dyrektorem teatrów: Wybrzeże w Gdańsku, Starego w Krakowie i Powszechnego w Warszawie. Kinomani zapamiętali go jako majora Henryka Sucharskiego w filmie "Westerplatte".  Z familią Hübnerów były także związane losy Karola Adwentowicza, wybitnego aktora (1871 – 1958). 
18 KWIETNIA 2023 - 18 KWIETNIA 2023

Zamek królewski w Sieradzu

W XIV wieku Kazimierz Wielki na wzgórzu nad Wartą wybudował murowany zamek. Często gościli w nim polscy królowie. Dziś o zamku mówią jedynie ślady fundamentów, ale...
Ponad sto naczyń grobowych – tzw. popielnic twarzowych oraz wykonane z brązu bransolety, szpile do spinania szat, kolczyki ozdobione bursztynowymi i szklanymi paciorkami, a także przedmioty wykorzystywane w gospodarstwie domowym, jak gliniane przęśliki, które składano w grobach jako dary, można oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi na wystawie „Między Słupią a Wierzycą, cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”.
24 MARCA 2023 - 30 CZERWCA 2023

Cmentarzyska z epoki żelaza

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi 24 III o godz. 12 otwiera nową wystawę czasową  „Między Słupią a Wierzycą. Cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”.
Zbiory Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK – Łódź wzbogaciła pamiątkowa marmurowa tablica, niegdyś zainstalowana w przejściu podziemnym przy „Centralu” pod ul. Piotrkowską.
Muzeum Okręgowe w Sieradzu otwiera nową stałą wystawę pt. „Zbiory paleontologiczne Muzeum w Sieradzu”. Inauguracja – 21 III, godz. 16.30
Muzeum w Łowiczu zrekonstruowało dwa zabytkowe wolanty i teraz w kolekcji placówki znajduje się już piętnaście historycznych pojazdów konnych. Można je oglądać w skansenie w Maurzycach należącym do łowickiego muzeum.
24 LUTEGO 2023 - 18 CZERWCA 2023 / 26 LUTEGO 2023

Wystawa o "Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Na wystawę „Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta” zaprasza Muzeum Kinematografii. Otwarcie 24 II o godz. 17. Wystawa organizowana we współpracy z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki w Warszawie. Aneksem do niej jest ekspozycja „Postscriptum: Nalepa i Wilk”.
Muzeum Okręgowe w Sieradzu zaprasza 16 III o godz. 16 na otwarcie wystawy pokonkursowej II Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego. Na wystawie prezentowanych będzie 140 prac 52 uczestników. Były one oceniane w kategoriach: wycinanka tradycyjna i wycinanka inspirowana.
18 LUTEGO 2023 - 30 CZERWCA 2023

Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zapraszają na wystawę czasową „Utracone - odzyskane. Ciąg dalszy…”. Ekspozycja prezentuje najciekawszą część przedwojennej kolekcji pozaeuropejskich eksponatów etnograficznych Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Eksponaty ilustrują życie i kulturę ludów zamieszkałych na terenach Afryki i Ameryki Południowej.