Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
27 CZERWCA 2024 - 27 CZERWCA 2024

Warsztaty z patrzenia

Muzeum Pałac Herbsta zaprasza 27 VI osoby powyżej 15 roku życia na warsztaty pod tytułem „Patrzę i widzę”. Wzrok osób uczestniczących w warsztatach będzie skupiony na świetle i kolorystyce.
7 LIPCA 2024 - 7 LIPCA 2024

Niedziela w skansenie

Muzeum w Łowiczu zaprasza 7 lipca na Niedzielę w Skansenie w Maurzycach Odwiedzający tego dnia skansen będą mogli wziąć udział w warsztatach malowania na szkle i rzeźby ludowej, wysłuchać opowieści o dawnej wsi łowickiej, a nawet zbudować model wiejskiej chałupy. Niezwykle urokliwa jest wystawa dawnych ludowych makatek, ukazujących różne aspekty codzienności.
Budynki frontowe przy placu Wolności 14, w którym mieści się Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, niebawem czeka poważny remont. W trakcie prac II fazy modernizacji placówka pozostanie otwarta – działalność merytoryczna będzie prowadzona w budynkach zlokalizowanych na dziedzińcu muzeum, a po zakończeniu projektu muzeum zyska miano „muzeum otwartego”. Tak zresztą nazywa się projekt, na który instytucja otrzymała potężne dofinansowanie
29 CZERWCA 2024 - 30 CZERWCA 2024

Festiwal saski

Muzeum Pałac Saski w Kutnie zaprasza na dwudniowe wydarzenie pod nazwą „Festiwal Saski „Król i Jego poddani”. Będzie trwał 29 i 30 VI. Festiwalowe atrakcje są bezpłatne.
Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim wzbogaciło się o obraz „Kobieta w kapeluszu” namalowany przez Stefana Justa. To już 54. obiekt muzealny malarza w kolekcji tomaszowskiego muzeum. Artysta zmarły w 1977 roku, po zakończeniu II wojny światowej wędrował wraz etnografami po ziemi łódzkiej. Efektem spotkań z mieszkańcami wsi są portrety wiejskich kobiet i chłopów w strojach ludowych.
26 CZERWCA 2024

O pięknej księżniczce

Muzeum Ziemi Wieluńskiej zaprasza 26 VI o godz. 17.00 na wykład z „La Bella Principessa Leonarda Da Vinci”. Wykład wygłosi historyk sztuki i literatury Katarzyna Woźniak. Autorstwo obrazu wciąż wzbudza kontrowersje wśród badaczy. W tej historii jest także wątek polski.
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przygotowało na wakacje ciekawą ofertę edukacyjną dla grup zorganizowanych. Do wyboru są trzy propozycje zajęć połączonych z warsztatami.
18 maja odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Tego dnia placówki otwierają się dla zwiedzających w nietypowych godzinach i przygotowują na ten dzień rozmaite atrakcje. Prezentujemy propozycje niektórych placówek w województwie łódzkim.
11 MAJA 2024 - 31 SIERPNIA 2024

Czas w powiewie

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 11 V o godz. 17.00 na wernisaż wystawy „Czas zatrzymany powiewem wachlarzy”. Ekspozycja będzie dostępna do końca sierpnia 2024 roku.
Wygląda na to, że Muzeum Pałac Saski w Kutnie może nie zorganizować zaplanowanych na ten rok wystaw i przedsięwzięć edukacyjnych oraz będzie musiało mocno oszczędzać. Placówce odebrano bowiem pół miliona dotacji, którą otrzymała w ramach programu „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”, zwanego „willą plus”.