Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała 24 VII 2024 r. Daniela Muzyczuka na stanowisko p.o. dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi. Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, Daniel Muzyczuk będzie pełnił tę funkcję do czasu rozstrzygnięcia konkursu na dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi, ale nie dłużej niż rok. Daniel Muzyczuk zastąpił na tym stanowisku odwołanego Andrzeja Biernackiego, który na dyrektora został powołany w 2022 roku przez ministra Piotra Glińskiego. Zarzut, jaki był adresowany do byłego dyrektora, to nierealizowanie planu działania muzeum.
Liczący 80 lat unikatowy niemiecki półgąsienicowy transporter opancerzony Sd.Kfz. 251, eksponat z Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, w grudniu 2023 roku pojechał na Kaszuby. W Muzeum Pancernym w Kłaninie koło Pucka pojazd wyremontowano i odrestaurowano. Prace sfinansowała placówka z Kłanina. Jednak jest bieda – potrzebne są pieniądze na nowe gumowe podkładki do gąsienic.
10 LIPCA 2024 - 10 LIPCA 2024 / 28 SIERPNIA 2024 - 28 SIERPNIA 2024

Wakacje u Herbsta

Muzeum Pałac Herbsta organizuje wakacyjne warsztaty dla dzieci od szóstego roku życia. W każdą środę lipca i sierpnia będą mogły wziąć udział w ciekawych zajęciach.
Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu zaprasza na zajęcia muzealne oraz spacery z przewodnikiem. Przez całe wakacje, od poniedziałku do soboty, w godzinach 10-16 muzeum przedstawia tajemnice wojennego dzieciństwa i historię więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.
27 CZERWCA 2024 - 1 LISTOPADA 2024

Mecenat Interrexów

Kuria Diecezjalna Łowicka i Muzeum w Łowiczu zapraszają na wystawę ze zbiorów Skarbca Katedry w Łowiczu. Wystawa pod tytułem „Mecenat Interrexów w Łowiczu” będzie trwała od 27 VI do 1 IX.
Budynki frontowe przy placu Wolności 14, w którym mieści się Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, niebawem czeka poważny remont. W trakcie prac II fazy modernizacji placówka pozostanie otwarta – działalność merytoryczna będzie prowadzona w budynkach zlokalizowanych na dziedzińcu muzeum, a po zakończeniu projektu muzeum zyska miano „muzeum otwartego”. Tak zresztą nazywa się projekt, na który instytucja otrzymała potężne dofinansowanie
Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim wzbogaciło się o obraz „Kobieta w kapeluszu” namalowany przez Stefana Justa. To już 54. obiekt muzealny malarza w kolekcji tomaszowskiego muzeum. Artysta zmarły w 1977 roku, po zakończeniu II wojny światowej wędrował wraz etnografami po ziemi łódzkiej. Efektem spotkań z mieszkańcami wsi są portrety wiejskich kobiet i chłopów w strojach ludowych.
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przygotowało na wakacje ciekawą ofertę edukacyjną dla grup zorganizowanych. Do wyboru są trzy propozycje zajęć połączonych z warsztatami.
18 maja odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Tego dnia placówki otwierają się dla zwiedzających w nietypowych godzinach i przygotowują na ten dzień rozmaite atrakcje. Prezentujemy propozycje niektórych placówek w województwie łódzkim.
11 MAJA 2024 - 31 SIERPNIA 2024

Czas w powiewie

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 11 V o godz. 17.00 na wernisaż wystawy „Czas zatrzymany powiewem wachlarzy”. Ekspozycja będzie dostępna do końca sierpnia 2024 roku.