Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W XIX wieku woda w małej strudze będącej pozostałością szerokiej fosy po kazimierzowskim zamku w Wieluniu tak się podniosła, że zaczęła zalewać kościół po zakonie sióstr bernardynek. Z krypt grobowych wyniesiono wówczas trumnę fundatorki klasztoru Anny Koniecpolskiej. W dokumentach pisanych nie ma śladu, aby szczątki złożono w innym miejscu, więc można przypuszczać, że z powrotem umieszczono je pod kościołem. Muzeum Ziemi Wieluńskiej, które będzie użytkowało obiekt, prowadzi prace mogące doprowadzić do odkrycia krypt i udostępnienia ich zwiedzającym.
Do Muzeum Pałac Saski w Kutnie trafiły dwa metalowe fragmenty okuć pasa. Są ozdobione wytłaczanym motywem jeźdźca na koniu i mogą pochodzić nawet z VI – IX wieku ne.
Stała wystawa „Łódź filmowa” pokazuje, jak z miasta rozrywek przełomu XIX i XX wieku Łódź stała się po zakończeniu II wojny światowej stolicą polskiego przemysłu filmowego. Z okazji drugiej rocznicy otwarcia wystawy ekspozycję wzbogacono o m.in. projekty postaci i elementy scenograficzne do filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2019) w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego.
1 LUTEGO 2024 - 4 MAJA 2024

Wycinanki w Opocznie

Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Muzeum w Łowiczu zaprasza na otwarcie nowej, pokonkursowej wystawy czasowej „II Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego”. Otwarcie w czwartek 1 II o godzinie 12.00 w siedzibie opoczyńskiego muzeum.
4 LUTEGO 2024 - 12 MAJA 2024

Oręż do podziwiania

Muzeum w Łowiczu zaprasza na wystawę kolekcji broni wschodniej pod tytułem „Sztuka wojny. Tajemnice zaklęte w orężu”. Właścicielem bogatej kolekcji jest Krzysztof Ledwoń z Częstochowy, kiedyś  żołnierz 6 Brygady Powietrznodesantowej i harcerz. Na wystawie będą ciekawe eksponaty przedstawiające sztukę wojenną Rzeczpospolitej, ale i również Imperium Osmańskiego. Wernisaż – 4 II, godzina 15.00. Zamknięcie ekspozycji 12 V.
Należy używać określeń, które są sensoryczne: „chłodne kolory”, „głęboki odcień”. Chodzi o zwroty wywołujące wrażenia pozawzrokowe. „Kolor cytrynowy” albo „bananowy” przywołuje wrażenia związane z doświadczeniem smaku – mówi Paulina Długosz  z Muzeum Miasta Łodzi, opisująca dzieła sztuki osobom niewidzącym.
Na interesujące aktywności zaprasza w styczniu Muzeum Pałac Herbsta. Będą warsztaty dla dzieci oraz oprowadzania dla dorosłych, także z dysfunkcją wzroku.
Co niemowlęta robiły w hali fabrycznej? Czym jest bananówa? Jakie desery można było zjeść w Horteksie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w wydanym właśnie przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi katalogu do wystawy MIASTO-MODA-MASZYNA.
Licząca 78 lat „Rosi” pojechała z Tomaszowa Mazowieckiego nad morze. Tu zostanie rozebrana do rosołu, poddana zabiegom pielęgnacyjnym, a potem odnowiona, żeby wyglądała jak w młodości. Następnie wróci do domu, czyli do… Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.
Licząca ponad sto lat zabytkowa bordiura oraz równie leciwe polichromie ścienne i złocenia w saloniku pistacjowym Pałacu Rodziny Poznańskich odzyskały dawny blask. Odrestaurowane pomieszczenie pierwotnie należące do prywatnej przestrzeni Leonii, żony Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, jest już dostępne dla zwiedzających.