Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Nie wychodząc z domu, można wybrać się na wycieczkę śladami rodziny Geyerów. E-przewodnik – nowa propozycja Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – to narzędzie online umożliwiające zwiedzanie zabytkowych budynków Białej Fabryki i jej okolic pełnej śladów działalności fabrykanckiej rodziny Geyerów.
MIEJSCE. O planach przywrócenia neogotyckiemu pałacowi z 1903 roku (od 1982 roku siedzibie Muzeum Regionalnego w Brzezinach) pierwotnego wyglądu pisaliśmy osiem lat temu. Wtedy obiekt udostępniono publiczności po generalnym remoncie wnętrz, zakończonym jesienią 2011, a dyrektor Paweł Zybała zapowiadał kolejny etap rewitalizacji – bryły i otoczenia brzezińskiego zabytku.  Pisze Monika Nowakowska.
od 17 PAŹDZIERNIKA 2020

Ziemia (p)oddana

To tytuł nowej wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, czynnej od 17 października. W role kuratorów i artystów wcielili się młodzi ludzie - tkanina artystyczna staje się medium przekazującym krzyk młodego pokolenia mieszkańców Ziemi.
Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podpisał umowę na dofinansowanie rewitalizacji siedziby głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przy ul. Gdańskiej 13. Łączna wartość inwestycji wyniesie prawie 8 mln zł - wartość unijnego dofinansowania to 4,76 mln zł.
Zakończył się trzyletni remont pałacu Izraela Poznańskiego, siedziby Muzeum Miasta Łodzi. Ostatni akcent rewitalizacji „łódzkiego Luwru” to uruchomienie 29 września nowej iluminacji.
od 2 PAŹDZIERNIKA 2020 / 4 PAŹDZIERNIKA 2020

Muzeum Miasta Łodzi za złotówkę

W pierwszy weekend października (3-4 X w godz. 11-19) można będzie kupić bilet do Muzeum Miasta Łodzi za 1 zł, by obejrzeć odnowione wnętrza pałacu Poznańskiego po wielkim remoncie. Od 2 X 2020 r. czynna jest też nowa wystawa stała "Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia Obiecana wczoraj i dziś", zorganizowana z okazji 45-lecia Muzeum oraz obchodów 200. rocznicy nadania Łodzi tytułu miasta przemysłowego.
Przeszklona klatka schodowa, nowa przestrzeń wystawiennicza na poddaszu i w podziemiach, odnowione wnętrza oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnościami. Trwa remont Pałacu Karola Scheiblera, siedziby Muzeum Kinematografii.
Odkrycia w sali arkadkowej, mazerunki na klatce schodowej, odrestaurowane figury wieńczące fasadę, nowa sztukateria, balustrady i detale architektoniczne. Kończy się trwający ponad dwa lata remont cennego zabytku, a w pałacowych podziemiach otwiera się nowa multimedialna wystawa "Ziemia Obiecana - wczoraj i dziś".
5 WRZEŚNIA 2020 / od 8 WRZEŚNIA 2020

Wystawa w Zatoce Sportu

Muzeum Sportu i Turystyki – Oddział Muzeum Miasta Łodzi znów się otwiera. Od 8 IX można zwiedzać stałą wystawę „Muzeum Sportu. Szybciej, Wyżej, Mocniej” prezentowaną w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu", poświęconą historii łódzkiego sportu oraz osobom, które ją tworzyły. W weekend poprzedzający otwarcie odbędą się wydarzenia w ramach nagradzania łodzian za wysoką frekwencję podczas wyborów prezydenckich (atrakcje przewidziano wtedy również w innych instytucjach). Oprócz zwiedzania wystawy za złotówkę, będzie możliwość wzięcia udziału w oprowadzaniach po ekspozycji 5 i 6 IX o godz. 13).
220 000 zł zostanie przeznaczone na modernizację zabytkowego drewnianego kościoła na terenie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej. 110 000 zł udało się pozyskać w ramach programu „Ochrona zabytków 2020” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kolejne 110 000 zł pochodzi z budżetu miasta. Środki pozwolą na wykonanie niezbędnych prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych, które zakończą się w październiku 2020 roku.