W rocznicę urodzin Artura Rubinsteina | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =

W rocznicę urodzin Artura Rubinsteina

Muzeum Miasta Łodzi, fot. materiały prasowe

28 I 2023 przypada 136. rocznica urodzin Artura Rubinsteina. Z tej okazji w Muzeum  Miasta Łodzi odbędzie się koncert upamiętniający wybitnego pianistę, a także spotkanie w Galerii Muzyki im. Artura Rubinsteina.
Jak co roku łodzianie upamiętnią rocznicę urodzin Artura Rubinsteina. W sobotę 28 I o godzinie 12 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej przy Piotrkowskiej 78 oraz przy pomniku fortepian Rubinsteina. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele Muzeum Miasta Łodzi, Koła Przewodników im. Rajmunda Rembielińskiego, Łódzkiego PTTK i Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Następnie łódzcy przewodnicy zaproszą na spacer łódzkimi śladami Rubinsteina.

O godzinie 16.30 w murach Muzeum Miasta Łodzi rozpocznie się muzyczne upamiętnienie jubilata. Podczas koncertu „Pamięci Artura Rubinsteina” wielokrotnie nagradzany pianista Łukasz Kwiatkowski zagra utwory Mozarta, Bacha czy Chopina. Rubinstein uchodził za jednego z najwybitniejszych interpretatorów muzyki tego ostatniego kompozytora.

Po koncercie odbędzie się spotkanie w Galerii Muzyki im. Artura Rubinsteina. Muzeum Miasta Łodzi ma największy na świecie zbiór pamiątek po kompozytorze, na który składa się ponad tysiąc obiektów. W kolekcji znajdują się prestiżowe nagrody, które w swej długiej karierze zdobył Artur Rubinstein m.in. statuetka Oscara, którą zdobył dokument o życiu kompozytora: L'amour de la vie - Artur Rubinstein.

„Muzeum Miasta Łodzi jest szczególnie dumne z tego, że może prezentować pamiątki po tak wybitnym twórcy, jakim był Rubinstein. Staramy się przybliżać jego sylwetkę, nie tylko poprzez jego wystawę stałą, ale także przez koncerty poświęcone pianiście, które regularnie rozbrzmiewają w naszych murach” – mówi Magda Komarzeniec, dyrektor MMŁ.

Artur Rubinstein urodził się w Łodzi 28 stycznia 1887 roku. Jego niezwykły talent objawił się, gdy miał zaledwie kilka lat. Wyjechał do Berlina, by tam odebrać najlepszą edukację muzyczną. Szybko udało mu się zdobyć światowe uznanie, koncertował na całym świecie. Wystąpił ponad 6000 razy w swojej ponad 80-letniej karierze. Zmarł w Genewie w 1982 roku w wieku 95 lat.

Koncert stanowiący hołd Arturowi Rubinsteinowi otworzy nowy sezon „Muzyki Łodzi”, organizowany przez Muzeum Miasta Łodzi wspólnie z Fundacją im. Stanisława Liszewskiego. Podczas comiesięcznych koncertów przypominane są sylwetki wybitnych twórców związanych z Łodzią.

Koncert „Pamięci Artura Rubinsteina”
28 I, godz. 16.30
Współorganizator: Fundacja im. Stanisława Liszewskiego
Koszt: 12 zł (bilet ulgowy), 18 zł (bilet normalny)