Rzeczywistość rozszerzona | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =

Rzeczywistość rozszerzona

Między 1 a 11 czerwca w Łodzi kolejny raz odbywa się Międzynarodowy Festiwal Fotografii. Hasło 16. edycji brzmi: „Can you imagine? / Dasz wiarę?”. 2017 rok to dla Fotofestiwalu czas rewolucji.
Fikcja, fantazja, przekroczenie rzeczywistości to temat tegorocznego 16. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii pod hasłem „Dasz wiarę?/ Can you imagine?”. Obcujemy z nieistniejącymi światami, obserwujemy, jak artyści manipulują widzem albo wprost proponują mu coś, czego w rzeczywistości nie doświadczy.
Martin Kollar dostrzega fikcję w prawdziwym świecie, wyszukując takie jego elementy, które sprawiają wrażenie zainscenizowanych: manekin w łóżku, przepołowiona sztuczna góra. Noémie Goudal (wspaniałe poetyckie zdjęcia) dodaje do rzeczywistości element, który sprawia, że staje się magiczna, niesamowita. Okręgi dominujące nad surowym pejzażem raz są jak księżyc w momencie zaćmienia, raz jak płonąca kula-meteor, raz jak układ planetarny. Joan Fontcuberta tworzy artystyczne projekty. Ten poświęcony kosmosowi – czarne powierzchnie z białymi punktami i smugami – mówi o fascynacji człowieka urodą rozgwieżdżonego nieba i potrzebie jego eksplorowania. Inny cykl to herbarium z czarno-białymi fotografiami fragmentów roślin: przepięknymi formami, z których czerpała choćby sztuka secesyjna. I coś dziwnego, kontrowersyjnego – wymyślona postać naukowca badającego nietypowe formy życia, do którego archiwum artysta rzekomo dotarł. I oto mamy pożółkłe zdjęcia zwierząt-hybryd, naukowe opisy i rysunki, a do tego wypchane prawdziwe zwierzęta – muzeum osobliwości.
Jedna z głównych wystaw, przygotowana przez artystę Augustina Rebeteza, który zaprosił 16 twórców z różnych stron świata, to w Łodzi nowa jakość.

Cały artykuł w numerze 7-8/2017 "Kalejdoskopu".


Imprezą kieruje dziesięcioosobowy zespół zamiast dyrektora, którego rolę przez lata odgrywał Krzysztof Candrowicz. Kolejny rok z rzędu impreza zostanie zorganizowana we współpracy z Łódzkim Centrum Wydarzeń. 
- Zaprosiliśmy artystów, którzy używają fikcji do komentowania rzeczywistości. Tworzą nowe światy i niby-biografie albo pokazują świat, tak dziwaczny, że aż nieprawdopodobny. Oszukują, wymyślają, wysyłają dwuznaczne sygnały - po to, aby wciągnąć was w swoją grę, zmusić do wyjścia z wygodnej roli obserwatora – mówi Agata Zubrzycka, członkini działu programowego FF. - To właśnie dlatego 16. edycja Fotofestiwalu ma temat: „Dasz wiarę?/ Can you imagine?”. 
Wystawę kuratorską przygotował jeden z najbardziej intrygujących twórców młodego pokolenia - Augustin Rebetez. Jego znakiem rozpoznawczym są czarne ptaki, człekokształtne stwory i niesamowite konstrukcje w czystych galeryjnych salach. „Trash cans for hearts and people have no soul. A chorus exhibition curated by Augustin Rebetez” to więcej niż wystawa fotografii, to totalny artystyczny wszechświat.
 
Przegląd portfolio to wydarzenie, dzięki któremu młodzi fotografowie mogą spotkać się z kuratorami i ekspertami z całego świata. Przegląd podzielony jest na dwa dni. Pierwszy dzień przeglądu przeznaczony jest na krótkie prezentacje recenzentów i fotografów - dzięki temu wszyscy poznają się ze wszystkimi. Drugi dzień to indywidualne spotkania i rozmowy.

- Po 15 latach klasycznej struktury zarządzania zdecydowaliśmy się na stworzenie kolektywu. To znaczy, że o najważniejszych sprawach decydujemy razem - mówi Krzysztof Candrowicz, przez lata dyrektor FF, dziś członek działu programowego.
Fundacja Edukacji Wizualnej nie ma już prezesów, a jedynie wieloosobowy zarząd, który wspólnie decyduje o kształcie i przyszłości zarówno Fotofestiwalu, jak i nowych projektów. - W sposób otwarty dyskutujemy o innowacjach, własnych wynagrodzeniach, problemach i sukcesach, wykorzystując jednocześnie mocne strony w danych dziedzinach każdego członka zespołu – relacjonuje Candrowicz. - W 2017 roku festiwal prowadzimy w 10 osób. .
 
W programie imprezy znalazła się również spektakularna prezentacja historycznych fotografii Łodzi z pierwszej połowy XX w. Na ulicy Piotrkowskiej zobaczymy wielkoformatową projekcję zdjęć z archiwum firmy Veolia Energia Łódź.
.
W PROGRAMIE TAKŻE:
WARSZTATY dla fotografów prowadzone przez członków agencji NOOR.
Street-artowy projekt w przestrzeni miejskiej stworzony przez grupę MENTALGASSI.
FOTOFESTWAL KIDS - warsztaty dla najmłodszych i bawialnia, gdzie rodzice będą mogli zostawić dzieci pod opieką i spokojnie obejrzeć wystawy
PROGRAM FILMOWY
WIECZORNE POKAZY SLAJDÓW I IMPREZY
SPOTKANIA AUTORSKIE I OPROWADZANIA
WYSTAWY KSIĄŻEK: Fotograficzna Publikacja Roku 2016 (konkurs na najlepszą polską książkę fotograficzną) oraz Kassel Dummy Award 2017
WYSTAWY TOWARZYSZĄCE - wystawy przygotowane przy współpracy z łódzkimi galeriami, wśród nich m.in. indywidualna wystawa gwiazdy fotografii holenderskiej - Viviane Sassen w Galerii Szklarnia Szkoły Filmowej; indywidualna wystawa Rafała Milacha w Atlasie Sztuki; ostatni projekt Przemka Dzienisa w Galerii Imaginarium ŁDK.
OTWARTE PRACOWNIE NA KSIĘŻYM MŁYNIE 11 VI w godz. 12-20

Główne wystawy: w Art_Inkubatorze i OFF Piotrkowskiej
Art_Inkubator

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Tymienieckiego 3

Kontakt

42 646 88 65