Premiera - „Róbmy swoje“ | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 9 =

Premiera - „Róbmy swoje“

próba do spektaklu, fot. Marcin Nowak

„Róbmy swoje...“ w reż. Jacka Bończyka w Teatrze im. Jaracza to wieczór poświęcony twórczości geniusza polskiej piosenki – Wojciecha Młynarskiego. Usłyszymy jego piosenki, jak i felietony, dzięki którym Młynarski zasłynął jako celny obserwator „coraz bardziej otaczającej nas rzeczywistości“.
W spektaklu oprócz przebojów (m.in. „Jesteśmy na wczasach“, „W Polskę idziemy“, „Przyjdzie walec“, „Jeszcze w zielone gramy“) zaprezentowany zostanie bogaty wachlarz utworów poetyckich i obyczajowych (m.in. „Tak, jak malował pan Chagall“, „Kocham cię życie“ czy „Lubmy się“).

Reżyserii spektaklu podjął się Jacek Bończyk (aktor, librecista i reżyser), który wielokrotnie współpracował z Mistrzem, był także dyrektorem artystycznym Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego, odbywającego się przez kilka lat w Gdańsku z osobistym udziałem Młynarskiego.

Jak pisze Jacek Bończyk:

Mistrz Młynarski zwykł mawiać, że „napisał w życiu około trzech tysięcy utworów“. Sądzę, że przemawiała przez Niego wrodzona skromność i było ich z pewnością więcej, ponieważ pisał nie tylko dla siebie, ale dla naprawdę wielu, wielu wykonawców występujących na estradach, scenach, w teatrach i kabaretach. Był także niezrównanym tłumaczem utworów gwiazd piosenki francuskiej, takich jak m.in.: Jacques Brel, Georges Brassens, Charles Aznavour oraz wielu librett światowych musicali, m.in. „Jesus Christ Superstar“, „Cabaret“ czy „Chicago“. W 1972 roku napisał nawet libretto operowe – warto dodać, że „Henryk IV na łowach“ swoją premierę miał w łódzkim Teatrze Wielkim…

Te dwadzieścia kilka piosenek, które Państwo będą mieli okazję usłyszeć w Jaraczu, to zaledwie niewielka garstka owoców twórczych genialnego Autora.  Mamy wielką nadzieję, że dzięki nam Publiczność z przyjemnością wróci do piosenki w najlepszym wydaniu, gdzie doskonała muzyka i znakomity tekst tworzą jedną, niezwykle wartościową całość.

A swoją drogą, proszę zwrócić uwagę na to, jak często w codziennym życiu mówimy cytatami z Młynarskiego, chociażby: „nie ma jak u mamy“, „po co babcię denerwować?“, „jeszcze w zielone gramy“, „bądź moim natchnieniem“, „nie mam jasności w temacie Marioli“, „moje serce to jest muzyk“, „bo męska rzecz być daleko“ itd.

Ale niewątpliwie najczęściej używanym sformułowaniem jest „róbmy swoje“. Bo to idealne remedium na niepogodę, marną porę roku, zły humor i tak właściwie na każde czasy. I tego się absolutnie trzymajmy, Szanowni Państwo. Róbmy swoje.

***

W spektaklu wystąpią: Urszula Gryczewska, Agnieszka Skrzypczak, Paulina Walendziak, Elżbieta Zajko, Radosław Osypiuk, Bogusław Suszka, Mariusz Witkowski.
W pracach nad spektaklem uczestniczą: Jacek Bończyk (reżyseria i narracja), Konrad Wantrych (aranżacja), Grzegorz Policiński (scenografia), Anna Chadaj (kostiumy), Inga Pilchowska/Joanna Kieszkowska (choreografia), Michał Zarych (kierownictwo muzyczne), Anna Królikowska (inspicjent, sufler).

Premiera - 7 XI 2020 r. na Dużej Scenie.
Kolejne pokazy: 8, 10 i 12 XI 2020 r. na Dużej Scenie.
Teatr im. Stefana Jaracza
  • 07-11-2020
  • 08-11-2020
  • 10-11-2020
  • 12-11-2020

Kategoria

Teatr

Adres

ul. Jaracza 27

Kontakt

tel. 42 662-33-00
tel/fax: 42 662-33-33
e-mail: bow@teatr-jaracza.lodz.pl