Starter_teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =

Starter_teatr

Teatr_starter Foto: K. Zamarło

W Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych rusza kolejny projekt edukacyjny - animowany słownik teatralny dla najmłodszych.  W jego przygotowaniu brał udział Kacper Zamarło, twórca animacji i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Premiera „Startera…” już 20 września 2020 (online).
Celem animacji jest zapoznanie dzieci z podstawowymi różnicami pomiędzy teatrem, a kinem i wprowadzenie podstawowego słownictwa.
Okres pandemii i przeniesienie teatru do sieci, spowodował, że spektakle są emitowane jak filmy. W związku z tym dzieciom może być trudno rozróżnić obie sztuki. Dlatego dziś tak ważne jest by uczyć maluchy, że istota teatru polega na bezpośrednim kontakcie i realnej obecności. Doświadczanie w teatrze jest inne niż w kinie, inne niż oglądanie online czy oglądanie telewizji. Teatr jako jedyna sztuka zaprasza widza do trójwymiarowej rzeczywistej przestrzeni, inspiruje wyobraźnię metaforycznymi obrazami. Tworzy iluzję. Jest fizycznym, bliskim spotkaniem.

Zadaniem AOIA jest prowadzenie efektywnej edukacji teatralnej dla wszystkich grup wiekowych, również dzieci. Animacja jest jednym z podstawowych edukacyjnych i artystycznych narzędzi komunikacji pracy z dzieckiem. Bajki, obrazkowe instrukcje, książeczki, komiksy, znaki. Zanim słowo, najpierw obraz uczy dziecko świata. Animowany słownik teatralny dla dzieci ma za zadanie objaśnić dzieciom fundamentalne zagadnienia teatralne konieczne do zrozumienia tej sztuki czyli: przestrzeń / iluzja - deziluzja / konwencja / aktorstwo / bezpośredni kontakt / niepowtarzalność spektaklu i inne. Do pracy nad projektem został zaproszony utalentowany Kacper Zamarło, twórca animacji i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Nie ma na rynku pracy, która w dowcipny sposób wprowadza dzieci w sztukę teatru. Projekt stanowi innowację metodyczną, ale przede wszystkim jest dziełem animacji stworzonym specjalnie na użytek Internetu dla dzieci i ich rodziców. Będzie to minimalistyczna, nowatorska forma, redukująca treści dydaktyczne do minimum na rzecz maksimum zabawy i przyjemności estetycznej.

mat.prasowe
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.