Jak Monika Saktura kreuje kulturę | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

Jak Monika Saktura kreuje kulturę

Monika Saktura w swoim gabinecie. Fot.P.Reising

Budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w regionie łódzkim. Oddany został do użytku w grudniu 2013 roku, a uroczystość otwarcia zaszczycił swą obecnością znakomity aktor Cezary Pazura, który właśnie stąd pochodzi. Od 2016 roku dyrektorem placówki jest Monika Saktura.
Praca na rzecz lokalnej społeczności to cel i sens życia Moniki Saktury, bo jak mówi, z kulturą związana jest od zawsze We wrześniu 1997 roku rozpoczęła pracę w Dzielnicowym Domu Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Przez ponad dwadzieścia lat prowadziła  jako choreograf różne dziecięce, młodzieżowe zespoły taneczne, w tym  „Impuls”, z którym zdobyła wiele nagród w kraju i za granicą (m.in. I miejsce we Włoszech na  Festiwalu „Le Strade Della Musica” – 2016 r.) Była składająca się z seniorów grupa „Elita”, a także dziecięce ludowe zespoły taneczne „Dokowianie” oraz „Sami Swoi” z Twardej.  Od 2007 roku współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, z którym współorganizuje coroczne koncerty charytatywne „Serce na dłoni”. Z młodzieżą z grupy Impuls w 2014 roku zaprezentowała pierwszy autorski spektakl muzyczno-taneczny „Zaczarowana opowieść” . Natomiast z grupą dzieci i młodzieży „Teatralna Tkalnia” z  tomaszowskiego Ośrodka Kultury TKACZ stworzyła widowisko „Skąd się biorą prezenty?” (2015 ).  W 2017 roku zdobyła wraz z prowadzonym przez siebie przy GOK w Ujeździe zespołem tanecznym „Impet” II nagrodę na Top Art Festiwal w Chorwacji.

Jej mąż Marcin Saktura jest znanym muzykiem, aranżerem, autorem podręcznika dla gitarzystów basowych. Nic więc dziwnego, że małżonce bardzo blisko jest też do muzyki. „Dziewczynka z zapałkami”  to tytuł utworu, do którego napisała muzykę i słowa . Wykonują go młodzi wokaliści z Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe. Premiera teledysku do tej piosenki miała miejsce w grudniu ubiegłego roku. Wcześniej współtworzone przez nią kompozycje to świąteczna piosenka  „Już dobrze jest” zaśpiewana przez Agę Dębowską oraz Szymona Pejskiego, a także pastorałka „Cicha noc bez Ciebie” nagrana przez Karolinę Pawłowską z Łodzi. Teledyski do wyżej wymienionych utworów można obejrzeć na portalu You Tube.

Warto dodać, iż tomaszowianka Aga Dębowska podbiła serca telewidzów w ósmej edycji programu „The Voice of Poland” w 2017 roku. W tym samym roku łodzianin Szymon Pejski na koncercie Debiutów na festiwalu w Opolu wykonał własną interesującą piosenkę pt. „Walizki”.

- U nas ciągle coś się dzieje – mówi Monika Saktura. -  GOK posiada atrakcyjną ofertę zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych.  Na bieżąco realizujemy wiele ciekawych inicjatyw. Nie posiadamy jakichś wybitnych talentów, lecz dobrze działają wokaliści, chór „Ambitus”, zespoły ludowe „Łucy-Babki” i  „Skrzynkowianki” oraz koła teatralne, plastyczne i historyczne. W ubiegłym roku nasze wokalistki oraz zespół taneczny „Ale o co chodzi?”  wrócili z nagrodami z festiwalu „La Costa Musical 2018” w Hiszpanii.

Taniec i muzyka to nie wszystkie pasje pani dyrektor. Od dawna pociąga ją fotografia. W 2016 roku zaprezentowała w Tomaszowie dwie autorskie wystawy fotograficzne. Jedna nosiła nazwę „Tutaj jestem gdzie byłem”, druga - „Momentum”.

W planach pani dyrektor ma nagranie kolejnych piosenek dla dzieci i młodzieży, z których być może uda się stworzyć płytę. Chciałaby również zorganizować zespół taneczny dla dorosłych i seniorów, który byłby też lekarstwem na samotność i depresję.

Natomiast marzeniem Moniki Saktury jest wydanie książki dla dzieci. Okazuje się mianowicie, iż od wielu lat pisze ona rymowane wiersze, bajki i opowiadania dla małych czytelników, więc uzbierało się już ich bardzo wiele w szufladzie. Być może znajdzie czas, aby przejrzeć i opracować tę lekturę. Podobna sytuacja ma miejsce ze zbiorem fotografii, w którym przeważają pejzaże i zdjęcia przyrody wykonywane głównie na obszarze powiatu tomaszowskiego. Jednak, czy uda się w przyszłości wydać album fotograficzny, tego nie wie…

- A może kiedyś napiszę książkę z własnymi wspomnieniami i przemyśleniami – mówi na zakończenie pani Monika.

Paweł Reising

Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe

Kategoria

Wiadomości

Adres

Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe
Os. Niewiadów 43