Ksiądz animatorem kultury | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =

Ksiądz animatorem kultury

Ksiądz Jan Skibiński. Fot.P.Reising

Działoszyn dotychczas nie kojarzył mi się z ważnymi wydarzeniami kulturalnymi, lecz raczej z produkowanymi tutaj smacznymi lodami znanymi klientom w całym kraju.
Parafia w Działoszynie istniała prawdopodobnie już w XIII wieku. Pierwsza o niej wzmianka pochodzi z 1411 roku. Około 1570 roku świątynia przemieniona została w zbór kalwiński, gdyż właściciele miasteczka – Męcińscy przeszli na kalwinizm. Jednak pół wieku później rodzina powróciła do katolicyzmu. Następne lata to tragiczne wydarzenia – najazd szwedzki, zarazy, pożary… Ponowny rozwój Działoszyna i tutejszej parafii rozpoczął się w XVIII wieku. W 1787 roku został konsekrowany obecny kościół. Wybuch II wojny światowej przyniósł poważne nieszczęścia. Miasto wielokrotnie bombardowano i spalono. Dwaj proboszczowie parafii pw. Świętej Marii Magdaleny stracili życie - ks. Ignacy Charliński został zabity już 3 września 1939 roku, a ks. Zygmunt Pomian zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau. Niemcy kościół zamknęli, wyposażenie rozkradziono, a we wnętrzu urządzono magazyn. Po wojnie świątynia została dwa razy gruntownie odrestaurowana. W 2010 roku odrestaurowano wnętrze świątyni, zaś w 2013 elewację.

Ksiądz Jan Skibiński od 2009 roku jest proboszczem parafii pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny. Od początku swej posługi dużą rolę przywiązywał do nie tylko do rozwoju życia duchowego, lecz również szeroko rozumianego życia kulturalnego. Od 2012 roku zaczął organizować Orszak Trzech Króli, koncerty kolęd w kościele oraz współorganizuje z Civitas Christiana Dni Kultury Chrześcijańskiej. Ponadto zagospodarował teren przy plebanii, gdzie powstała nieduża scena koncertowa, plac zabaw oraz kort tenisowy.

W 2010 roku ks. Skibiński zorganizował wystawę pod nazwą „Ocalić od zapomnienia” pokazującą stare fotografie ze zbiorów parafian. Jesienią 2014 roku w kościele zaprezentowano wystawę „Ludowe anioły” przygotowaną przez Łódzki Dom Kultury. Pokazano na niej rzeźby w drewnie 43 twórców z obszaru województwa łódzkiego. Także we współpracy z ŁDK przedstawiono wystawę fotograficzną pokazującą cmentarze żydowskie na Ziemi Łódzkiej. W 2016 roku zorganizowano wystawę pamiątek ze Światowych Dni Młodzieży, w których uczestniczył ks. proboszcz. W maju 2019 roku dużym sukcesem okazała się Wystawa Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy „Mieszkam w Działoszynie”. W salach przy plebanii zaprezentowano prace Agnieszki Godszling, Izabeli Górskiej-Czołnowskiej, Józefa Fiodora, Jacentego Jonczyka, Tadeusza Posmyka, Józefa Kępińskiego i Daniela Pielucha. Na przyszły rok planowana jest podobna wystawa, ale tym razem zatytułowana „Jestem z Działoszyna”, na której zaprezentowana zostanie twórczość twórców pochodzących z tego miasta, w tym takich, których los rzucił na Pomorze, czy do Warszawy.

Nie można zapomnieć, iż dzięki staraniom ks. Skibińskiego w 2017 roku przy parafii powstała drużyna Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Obecnie w zbiórkach bierze udział około czterdziestu harcerek i harcerzy, którzy również chętnie biorą udział w uroczystościach patriotyczno-religijnych. Warto dodać, że to jedyna drużyna harcerska w całej gminie Działoszyn.

Ks. Jan Skibiński jest też otwarty na wszelkie inicjatywy, które mogą wzbogacić życie kulturalne mieszkańców.

Paweł Reising

Kategoria

Wiadomości