27 PAŹDZIERNIKA 2017 - 29 PAŹDZIERNIKA 2017

Teatr - awangarda w działaniu

Czwarty cykl tegorocznej edycji Festiwalu Teatralnego Perspektywy poświęconej awangardzie w teatrze i bezpośrednio odwołującej się do obchodów 100-lecia awangardy w Polsce. Zaprezentowane zostaną spektakle i koncerty, sesje warsztatów prowadzonych przez zaproszonych artystów oraz spotkania i dyskusje z twórcami i teatrologami.
27 PAŹDZIERNIKA 2017 - 10 LISTOPADA 2017 / 10 LISTOPADA 2017

Grafiki Krzysztofa Wawrzyniaka

Od 27 X w Galerii Kobro będzie czynna wystawa prac Krzysztofa Wawrzyniaka. Finisaż 10 XI o godz. 14. Zostanie wtedy zaprezentowany katalog grafik i rysunków artysty.
28 PAŹDZIERNIKA 2017

Tajwan - nurzam się w zieloności

Spotkanie z cyklu „Ciekawie przy kawie. Klub smakoszy kultury”. O Tajwanie, niezwyklej przyrodzie zielonej wyspy, zapachach orientalnych świątyń, przyjaznych ludziach i innych tajwańskich cudownościach opowie osoba pełna energii i koloru - Jola Różycka - biolożka, podróżniczka, założycielka Stowarzyszenia „OnJaTY” z Bukowca.
Michael Nyman będzie główną gwiazdą tegorocznej 9. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, który odbędzie się w Łodzi w dniach 26-29 października.
W pałacu Poznańskiego rozpoczął się zapowiadany remont. Od strony ogrodu przy elewacjach stanęły rusztowania. Remont obejmie odrestaurowanie fasad budynku oraz przygotowanie pomieszczeń pod wystawę „Ziemia Obiecana wczoraj i dziś”. Inwestycja potrwa dwa lata.
„Niechaj narodowie wżdy postronni znają, że łaskowianie nie gęsi, swego dziejopisa mają” – pisał kiedyś sieradzki dziennikarz Wojtek Chmura.
14 wydarzeń kulturalnych i dwie msze święte -  program obchodów 30-lecia Teatru Logos wygląda imponująco. Będzie kolejna premiera przygotowana przez zespół, będą koncerty i spektakle zaproszonych gości i okolicznościowa wystawa grafik.
Podczas zakończonego w niedzielę 8. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja przyznano nagrody w trzech konkursach. Konkurs Krytyk Mówi wygrała Aniela Janowska. Najlepszą recenzję stworzył Mateusz Demski. Laureatami Konkursie Etiud i Animacji zostali: Roman Przylipiak oraz Tomasz Bolek.
– Nie chcę teraz udzielać wywiadów. Jeśli za dwadzieścia lat nadal będą o nie prosić, kiedy już nie będę tak bardzo aktywna zawodowo, wtedy potraktuję to jako wyróżnienie i chętnie ich udzielę. Łukasz jest wyjątkiem – powiedziała Agata Kulesza, bohaterka książki Łukasza Maciejewskiego „Aktorki. Odkrycia”.
Dziwi mnie, że ludzie tak agresywnie reagują na moją twórczość. Mój partner, z którym jestem od 25 lat, mówi wtedy: „kiedy zdejmujesz majtki i wystawiasz gołą pupę, jak możesz się dziwić, że ktoś ci spuszcza lanie” – powiedziała Maria Peszek, aktorka i piosenkarka na spotkaniu „Wewnętrzna emigracja: ratunek czy fałszywa alternatywa?”, które odbyło się podczas Igrzysk Wolności 19 października w Teatrze Nowym w Łodzi.