Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
– Nawet nie zauważyliśmy, kiedy w ciągu tych lat zaczęliśmy kreować nasze charakterystyczne brzmienie. Na początku producenci patrzyli nam na ręce i czasem wybrzydzali: tego mikrofonu nie macie, tamtego nie macie. Okazało się jednak, że mamy coś innego. W środowisku rozeszła się opinia, że nasze studio jest okej – mówi MACIEJ STANIECKI, muzyk i kompozytor, realizator nagrań z łódzkiego Studia Tonn.
- reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, również były poseł i senator. W lutym skończyłby 90 lat. 13 grudnia w Szkole Filmowej w Łodzi przemawiał z ekranu do zgromadzonych na uroczystości przyznania mu i operatorowi Jerzemu Wójcikowi tytułu doktora honoris causa łódzkiej uczelni.
Publikujemy wspomnienie o Bartku Niedzielskim, jednym z organizatorów festiwalu komiksów w Strasburgu, związanym także z Festiwalem Komiksu w Łodzi, również wtedy, gdy jeszcze odbywał się w Łódzkim Domu Kultury. Niedzielski zginął w wyniku ran odniesionych podczas zamachu terrorystycznego w Strasburgu, gdy próbował zatrzymać zamachowca. Był "kompulsywnym altruistą”, obywatelem świata - pisze Wojciech Birek.
RECENZJA. „Pomysłowe mebelki z gąbki”. Jak to ugryźć? Jak nie dać się zwieść pozornej śmieszności? Może tak: Mariusz Grzegorzek wciągnął dyplomantów aktorstwa w spektakl, który jest beką* z beki. O spektaklu w Teatrze Studyjnym pisze Łukasz Kaczyński.
IV Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych w Rabacie FIESAD okazał się bardzo szczęśliwy dla pierwszego tegorocznego dyplomu aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Nagrodę specjalną otrzymał cały zespół spektaklu "Pomysłowe mebelki z gąbki", a dodatkowo nagroda indywidualna trafiła do Kseni Tchórzko.
Na wystawie „Opoczyńska droga do niepodległości” w Muzeum Regionalnym w Opocznie, wśród prezentowanych fotografii, dokumentów, map i różnych druków oraz pamiątek ze zbiorów własnych muzeum, a także od zaprzyjaźnionych kolekcjonerów, uwagę zwracają wyjątkowe eksponaty –kolorowe rysunki wykonane przez rosyjskiego oficera, lekarza wojskowego, który w czasie I wojny światowej przebywał w tych okolicach.
W lutym 1984 r. anarchista Martial Bourdin wysadził się w powietrze nieopodal Obserwatorium w parku Greenwich. Miał przy sobie dużą ilość gotówki, najpewniej nie było to samobójstwo. Chciał podłożyć bombę? Po co?
– Lubię stare kolędy, takie jak „O Gwiazdo Betlejemska” czy „Anioł pasterzom mówił”. Tych kolęd nie słyszę już nawet w kościołach na pasterce, a co roku 24 grudnia jestem w co najmniej dwóch, bo dyryguję dwóm chórom – mówi Renata Banacka-Walczak, dyrygentka Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia w Aleksandrowie Łódzkim i Akademickiego Chóru Kameralnego Społecznej Akademii Nauk, nauczycielka wokalu w Młodzieżowym Domu Kultury w Aleksandrowie Łódzkim i w Łódzkim Domu Kultury.
Ray Wilson, niegdyś wokalista grupy Genesis, porwał publiczność Filharmonii Łódzkiej rockową charyzmą. Koncertem uczcił swoje 50. urodziny, a zarazem 50-lecie zespołu.
Od 2018 roku działa Biblioteka Miejska w Łodzi, która skupia kilkadziesiąt filii bibliotecznych wcześniej funkcjonujących w ramach placówek dzielnicowych. Nowa jednostka chce systematycznie oferować nowe usługi dla mieszkańców. Od stycznia 2019 roku każdy łodzianin będzie mógł korzystać z Łódzkiej Karty Bibliotecznej. Bezpłatne karty będą do odebrania w bibliotece.