Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Nie było łatwo wybrać, ale na coś musieliśmy się zdecydować! Komisja konkursowa w składzie: Łukasz Kaczyński – przewodniczący, Aleksandra Talaga-Nowacka (sekretarz), Bogdan Sobieszek i Jakub Stępień zebrała się 13.03.2019 r. i zdecydowała, że w konkursie zwycięży praca magic_baloons_25.02.2019 autorstwa Ewy Swebockiej. Zwycięska praca zostanie opublikowana na okładce numeru 5/2019 „Kalejdoskopu”. Gratulujemy, a wszystkim, którzy nadesłali prace z całej Polski, dziękujemy!
Rok 2019 będzie dla nas rokiem jubileuszu 45-lecia pisma. Tak! To w maju 1974 roku ukazał się pierwszy numer "Kalejdoskopu". Będzie się działo! Co dokładnie planujemy?
Powitajmy Nowy Rok z „Kalejdoskopem”, który w 2019 r. świętuje 45-lecie istnienia! Z okazji jubileuszu uwalniamy okładkę, to znaczy ogłaszamy konkurs na zaprojektowanie majowej okładki!
Do Kutnowskiego Domu Kultury 3 stycznia  można wybrać się na komedię Moliera „Mieszczanin szlachcicem”, którą wystawia Kutnowski Teatr Amatorski im. A. Fredry pod kierownictwem Jagody Kubiak.
Łódzki Dom Kultury podsumował drugą edycję „Łódzkiego pełnego kultury”. Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego, podczas konferencji prasowej w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina docenił zarówno edukacyjne walory tego projektu, jak i jego wkład w upowszechnianie kultury w regionie.
Dlaczego Anna Edyk nie przestaje pozytywnie zadziwiać czytelników? Po prostu, jeśli jej utwory drukowane są w antologiach obok najsłynniejszych bajkopisarzy polskich, a jej książki wciąż mają kolejne wznowienia, wtedy wszystko staje się zrozumiałe.
W Galerii Nowa Gdynia można do 6 lutego 2019 r. oglądać wystawę malarstwa Romana Opalińskiego. Druga w historii galerii wystawa ukraińskiego artysty o polskich korzeniach nosi tytuł "Składanka". Poprzednia odbyła się w kwietniu 2015 roku, zatytułowana "Nasze legendy" cieszyła się wielkim uznaniem publiczności. Opaliński ma w Polsce wielu entuzjastów, ma też kolekcjonerów swojej twórczości czekających na nowe prace – już w dniu wernisażu kupili kilka obrazów.


W ogrodzie pałacu Bidermanna w Łodzi odbył się niezwykły eksperyment - na zrekonstruowanym biopleografie, wynalazku, którego wcześniejszą wersję Kazimierz Prószyński opatentował w 1894 roku, a więc przed pierwszym pokazem braci Lumière - kręcono remake pierwszego polskiego filmu fabularnego „Powrót birbanta” z udziałem Jakuba Gierszała w reżyserii Piotra Szczepańskiego.
W Tomaszowie Mazowieckim działa pracownia, która od podstaw uczy nie tylko ceramicznego rzemiosła. Podczas zajęć można ćwiczyć zdolności manualne – jeśli dzieci najpierw wezmą do ręki dłutko, to potem łatwiej im pójdzie z trzymaniem długopisu i pisaniem.
– Nawet nie zauważyliśmy, kiedy w ciągu tych lat zaczęliśmy kreować nasze charakterystyczne brzmienie. Na początku producenci patrzyli nam na ręce i czasem wybrzydzali: tego mikrofonu nie macie, tamtego nie macie. Okazało się jednak, że mamy coś innego. W środowisku rozeszła się opinia, że nasze studio jest okej – mówi MACIEJ STANIECKI, muzyk i kompozytor, realizator nagrań z łódzkiego Studia Tonn.