Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Wystawa odsłania ciekawostki, prezentuje mało znanych twórców, których zwykle nie kojarzymy z polską historią – ale niczego nie odkrywa, nie przemeblowuje naszej świadomości.
Z balkonu na Wschodniej wylewała się miękka piana pierzyn. Tak najlepiej wietrzy się z nich sny, wyschnięte resztki wieczorów i całkiem świeże jeszcze poranki.
Wielki sukces filmu zrealizowanego w łódzkim studiu Opus Film - „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego została najlepszym europejskim filmem roku. Podczas gali Europejskiej Akademii Filmowej w Sewilli nagrody odebrali również Paweł Pawlikowski za reżyserię i scenariusz, Joanna Kulig jako najlepsza aktorka oraz Jarosław Kamiński za najlepszy montaż.
Pochodząca ze Zgierza Anna Karnicka stworzyła serię książek dla „młodych dorosłych” z pogranicza gatunków Young Adult i New Adult. Opisuje mroczny świat, w którym to uczelnia wybiera swoich studentów, a oblanie egzaminu ma wymiar ostateczny.
Czy idąc do kina na kolejny film Nolana o Batmanie albo oglądając drugą część przygód Kapitana Ameryki, nie zastanawiali się Państwo, jak to jest z superbohaterami w polskim komiksie?
Senat Szkoły Filmowej w Łodzi przyznał tytuły doktora honoris causa Kazimierzowi Kutzowi i Jerzemu Wójcikowi, jednym z pierwszych i najwybitniejszych absolwentów uczelni. Uroczystości odbyły się 13 grudnia przy Targowej, jednak laureaci nie pojawili się. 
– Boguszyce i ziemia rawska mają swoją muzykę ludową. Zjeździłam wsie w okolicach Rawy, rozmawiałam ze starszymi mieszkańcami, słuchałam piosenek śpiewanych gwarą przez moich sąsiadów. Wyszedł z tego pokaźny zbiór utworów. Skąd wiedziałam, że są to autentyczne pieśni tylko z tego terenu? Potwierdzenia szukałam w opracowaniu Oskara Kolberga – mówi Maria Jolanta Hein, założycielka Zespołu Śpiewaczego z Boguszyc, który w 2019 roku świętuje jubileusz 15-lecia działalności.
Na polskim rynku księgarskim po raz pierwszy ukazała się książka Aleksandra Sołżenicyna „Pruskie noce”(wydawnictwo Fundacji Ośrodka KARTA) w przekładzie Michała B. Jagiełły – autora współpracującego z „Kalejdoskopem”.
W południe 11 grudnia 2018 r. w Urzędzie Wojewódzkim przy ul.Piotrkowskiej 104 wręczono medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości nadane przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego na wniosek Wojewody Łódzkiego prof. Zbigniewa Raua. Wśród wyróżnionych nie zabrakło twórców i animatorów kultury.
Jak jawi się duch Łodzi? Geist tego tworu, który na ziemiach polskich stanowi obcy wtręt, nowoczesny byt urbanistyczny, inny od środkowoeuropejskich metropolii z ich średniowiecznymi tradycjami i układem śródmieścia?