Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
– Skupiamy się na twórczości debiutantów, która jest przecież niezwykle ważna, bo filmy młodych twórców zapowiadają to, co w kinie ma nadejść – mówi SŁAWOMIR FIJAŁKOWSKI, szef kina Charlie, dyrektor Forum Kina Europejskiego Cinergia, które odbywa się w dniach 23 listopada – 1 grudnia w Łodzi.
Film „Desert Coffee” Mikaela Lypinskiego zdobył Białą Kobrę - Grand Prix 28. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, który w sobotę zakończył się w Łodzi. Reżyser oprócz statuetki otrzymał 15 tys. zł.
W ramach 41. Łódzkich Spotkań Teatralnych w miniony weekend mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego mogli obejrzeć dwa ciekawe spektakle teatralne.
RECENZJA. „Pomysłowe mebelki z gąbki”. Jak to ugryźć? Jak nie dać się zwieść pozornej śmieszności? Może tak: Mariusz Grzegorzek wciągnął dyplomantów aktorstwa w spektakl, który jest beką* z beki. O premierze w Teatrze Studyjnym pisze Łukasz Kaczyński.
Dziś premiera kolejnych czytanych wersji felietonów naszych autorów. Tym razem nasze zaproszenie do platformy Kalejdoskop NaGłos przyjął Zbigniew Zamachowski. Usiądźcie wygodnie pod kocem, przygaście światło, posłuchajcie jak czytał będzie m.in. Andrzeja Poniedzielskiego.
Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim w ostatnich paru latach stała się wydawcą wartościowych książek o tematyce regionalnej. W dniu 20 listopada 2018 roku miała miejsce promocja publikacji, w której trzy piotrkowianki opisały postaci sześciu piotrkowianek.
Rawa Mazowiecka to niewielkie miasto o ciekawej, lecz mało znanej historii, której symbolem są ruiny zamku książąt mazowieckich z XIV wieku. Tymczasem niedawno symbolem tutejszych dziejów z pierwszej połowy XX wieku stała się wydana w listopadzie br. książka Zofii Lisickiej.
Spotkanie z Błażejem Ciarkowskim, autorem książki "Miastoprojektanci. Łódzcy architekci w czasach PRL-u" odbędzie się 21 listopada o g.17 w Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów RP (ul. Północna 12 w Łodzi).
Muzeum w Łowiczu zrealizowało projektu "Historia Polski i regionu malarstwem opisana - konserwacja obrazów XVII - pocz. XX w. ze zbiorów Muzeum w Łowiczu". Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Wspieranie Działań Muzealnych w kwocie 83 090 zł.
Łódzki Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis, który odbył się w miniony weekend 17-18 listopada w Łódzkim Domu Kultury, przyciągnął do Łodzi pasjonatów muzyki chóralnej. Do ŁDK-u przyjechały 24 chóry i zespoły wokalne m.in. z Warszawy, Poznania, Tych, Sosnowca, Gdyni, Wrocławia, Lublina, a nasz region reprezentowały chóry młodzieżowe, akademickie oraz stowarzyszenia śpiewacze z Łodzi, Zgierza, Aleksandrowa Łódzkiego, Skierniewic.