Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych rozpocznie się w Teatrze Powszechnym 2 X i potrwa do 28 X. To jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju. Sprzedaż biletów rusza 21 IX o godz. 13 – w kasie teatru, online i w biletomacie.
od 22 WRZEŚNIA 2021 / 3 PAŹDZIERNIKA 2021

Impro jamy i premiera "Wczasowiczów"

Łódzka grupa aktorów-improwizatorów O! impro wraca na scenę Teatru Małego w Manufakturze po wakacyjnej przerwie. Sezon otwiera komedia improwizowana "Wczasowicze Last Minute", która będzie miała premierę 3 X o godz. 16.15.
RECENZJA. Gdy pojawia się wystawa sztuki o tematyce historyczno-patriotycznej, jedni są zachwyceni, inni zniesmaczeni. Tych, których ona odrzuca, spróbuję mimo wszystko przekonać: pal sześć duże przegadane obrazy olejne – kunsztu Tadeusza Kokietka należy szukać w małych rysunkach tuszem i akwarelach. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 6 PAŹDZIERNIKA 2021

Warsztaty teatralne

Kolejna edycja warsztatów teatralnych prowadzonych przez Michała Rzepkę w Stowarzyszeniu Kamienica 56 (ul. Sienkiewicza 61, wejście od Alei Schillera) zacznie się 6 X.
Łódzka opera intensywnie przygotowuje się do sezonu artystycznego 2021/2022. O koncercie "Najpiękniejsze miłosne duety operowe" już pisaliśmy. Pora przybliżyć planowany przez Teatr Wielki repertuar. 



RECENZJA. Pandemiczna niepewność wciąż wymusza szukanie nietypowych rozwiązań dobrych na każdą ewentualność. Jednym z nich jest wystawa w ramach tegorocznej edycji festiwalu Łódź Czterech Kultur, rozlokowana w 26 miejscach na wolnym powietrzu w całym mieście. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka
od 11 WRZEŚNIA 2021

„Chciałem być” - prapremiera

Teatr Powszechny przygotował na 11 IX prapremierę spektaklu inspirowanego życiem i twórczością Krzysztofa Krawczyka.
WYWIAD. – Mam poczucie, że nie jesteśmy w stanie skomunikować się ze sobą. Mnie to przeszkadza, mnie to dotyka. To największa bolączka, z którą się mierzę, i która najbardziej przeszkadza mi w świecie. Być może dlatego tak mielę ten temat, obrabiam go – mówi Anna Ciarkowska, autorka powieści „Dewocje”.
PODSUMOWANIE. Temat X Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy to „Spotkanie/Wspólnota/Święto”. Najważniejszym jego przesłaniem było budowanie wspólnoty artystów i widzów, bez tworzenia i reprodukowania sztywnych hierarchii. Spotkanie z legendarnym performerem, aktorem i reżyserem Thomasem Richardsem czy premiera spektaklu Garbaczewskiego były tak samo ważne, jak performens stworzony wspólnie przez grupy młodzieżowe i senioralne czy twórczość z zakładu karnego o zaostrzonym rygorze. Pisze Paulina Ilska.
Tegoroczna edycja aleksandrowskiego festiwalu Summer Dying Loud musiała przejść organizacyjną metamorfozę, by można ją było przeprowadzić. Zamiast trzech dni, impreza potrwa dzień, a wystąpią wyłącznie polskie zespoły.