Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
WYWIAD. – Mam poczucie, że nie jesteśmy w stanie skomunikować się ze sobą. Mnie to przeszkadza, mnie to dotyka. To największa bolączka, z którą się mierzę, i która najbardziej przeszkadza mi w świecie. Być może dlatego tak mielę ten temat, obrabiam go – mówi Anna Ciarkowska, autorka powieści „Dewocje”.
PODSUMOWANIE. Temat X Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy to „Spotkanie/Wspólnota/Święto”. Najważniejszym jego przesłaniem było budowanie wspólnoty artystów i widzów, bez tworzenia i reprodukowania sztywnych hierarchii. Spotkanie z legendarnym performerem, aktorem i reżyserem Thomasem Richardsem czy premiera spektaklu Garbaczewskiego były tak samo ważne, jak performens stworzony wspólnie przez grupy młodzieżowe i senioralne czy twórczość z zakładu karnego o zaostrzonym rygorze. Pisze Paulina Ilska.
Tegoroczna edycja aleksandrowskiego festiwalu Summer Dying Loud musiała przejść organizacyjną metamorfozę, by można ją było przeprowadzić. Zamiast trzech dni, impreza potrwa dzień, a wystąpią wyłącznie polskie zespoły.
od 1 WRZEŚNIA 2021

Trzy muzea - jeden bilet

Od września 2021 roku Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Miasta Łodzi oraz Muzeum Sportu i Turystyki będzie można zwiedzać z jednym biletem wstępu. To propozycja dla wszystkich zainteresowanych ofertą wystawienniczą instytucji, a w szczególności dla turystów, którzy szukając miejsc związanych z historią miasta, chętnie odwiedzają oba muzea.
Łódzki zespół Jezabel Jazz zagra 21 października podczas afterparty pierwszego dnia Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Będzie to pierwszy koncert formacji po 15 latach milczenia. W tym roku ukazała się antologia „Euforia” zawierająca nagrania z dwóch albumów Jezabel Jazz.
NOWY NUMER. Jak kobiety piszą? Jak kobiety widzą? O czym opowiadają? Tak jak i mężczyźni - o fundamentalnych sprawach, choć może z innej perspektywy, nieco inaczej je przeżywają, używają własnego języka. Kobiety próbują nie zapomnieć, że są kobietami – domagają się autonomii, równego traktowania, szacunku, prawa do bycia podmiotem, zawierzają intuicji, snom, przyrodzie, chcą dawać nadzieję. Nie chcą patrzeć przez męskie soczewki. Mówią własnym głosem.
Nie żyje wybitna śpiewaczka operowa Teresa Żylis-Gara. Sopranistka występowała na scenach całego świata, była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi i doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. Zmarła 28 sierpnia 2021 roku.
W dawnej chińskiej restauracji przy placu Wolności powstaje nowoczesna biblioteka, a w niej kawiarnia, sale warsztatowe, czytelnia oraz specjalna strefa dla dzieci i młodzieży ze Śródmieścia.
31 sierpnia trafi do księgarń biografia Krzysztofa Krawczyka. Prezentujemy fragment książki. 
RECENZJA. Piotr Wypych z przymrużeniem oka odwołuje się do koncepcji „decydującego momentu” w fotografii (ukutej przez Cartier-Bressona) – w jego przypadku decyduje nie tyle przypadkowy moment, ile rozbłysk wizualnej świadomości autora, gdy nagle dostrzega i uwiecznia ciekawy układ form czy kontrast światła i cienia. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.