Filmowa panorama | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =

Filmowa panorama

„Happy End”

Nagrodzony na festiwalu w Gdyni film „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc 23 listopada otworzy 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia. Na zamknięcie festiwalu 2 grudnia zostanie pokazany „Happy End” Michaela Hanekego. Na program imprzy złoży się blisko 150 projekcji, 80 tytułów filmowych, polskie i łódzkie premiery, konkursy dla młodych twórców, spotkania z mistrzami.
Cinergia to przegląd najważniejszych dokonań filmowców europejskich. Zobaczymy nagradzane na prestiżowych festiwalach, oczekiwane przez widzów filmy, które w polskiej dystrybucji pojawiają się za kilka miesięcy („W ułamku sekundy” Fatiha Akina, „120 uderzeń serca” Robina Campillo, „Jeszcze nie koniec” Xaviera Legranda), jak i dokonania polskich filmowców, o których już jest bardzo głośno („Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak, „Atak paniki” Pawła Maślony czy „Cicha noc” Piotra Domalewskiego”).

Nowością na tegorocznym festiwalu jest przede wszystkim zmiana klasyfikacji filmów do Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich. Sąsiadują w nim obok siebie dokumenty, fabuły i animacje. Powód takiej decyzji organizatorów jest prosty: zaciera się granica pomiędzy tymi poetykami. Twórcy nie muszą już deklarować, w jakim kierunku potoczy się ich kariera. Mają pełną swobodę poruszania się między tymi obszarami, nie potrzebują sztywnych jeszcze do niedawna podziałów.

– Będzie 11 filmów i bardzo ciekawa konfrontacja trzech dziedzin filmowej wypowiedzi. Na polskich festiwalach to nowość i bardzo ciekawy jestem, jak przyjęta zostanie ta propozycja przez widzów i jurorów – komentuje Krzysztof Spór, dyrektor programowy festiwalu. Wartość nagrody głównej to 20 tysięcy złotych. Filmy będą oceniać jurorzy: Katarzyna Smutniak, aktorka włoska („Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Paolo Genovese), Piotr Jaksa, operator, współpracownik Krzysztofa Kieślowskiego, pracuje w Szwajcarii, Anna Zamecka, dokumentalistka („Komunia”) i Roman Gutek, dystrybutor filmowy, twórca festiwalu Nowe Horyzonty.

w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich pokazane zostaną najciekawsze europejskie filmy fabularne minionego roku. – Nie boimy się nieoczywistych propozycji, chcemy promować filmy jeszcze nieodkryte i wyjątkowe, niszowe, jak: „Bliskość” Kantiemira Bałagowa z Rosji, „Ludzie, którzy nie są mną” Hadasa Ben Aroi z Izraela czy „Skins” Eduarda Casanovy z Hiszpanii – podkreśla Anna Serdiukow, dyrektor artystyczna Cinergii. – Czy to są dobre propozycje, zweryfikuje liczba widzów na seansach. Okaże się, czy właśnie tego ludzie poszukują w kinie.

Europejskie debiuty i filmy drugie oceniać będą: Radosław Ochnio, wybitny dźwiękowiec („11 minut” Jerzego Skolimowskiego), Mira Haviarova, czeska scenarzystka, selekcjonerka festiwali europejskich, Jowita Budnik, aktorka („Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny i Krzysztofa Krauze) i Radosław Piwowarski, reżyser („Yesterday”, „Kochankowie mojej mamy”).

W sekcji Panorama Europy publiczność będzie mogła poznać szeroki, szczery i bardzo zróżnicowany obraz filmowy kontynentu. Pojawią się najbardziej komentowane wydarzenia filmowe ostatniego roku, ważne ze względu na podejmowane tematy, konteksty, wizualne i fabularne rozwiązania. Będą to filmy mistrzów, produkcje nagradzane i powszechnie cenione, ale też skromne filmowe perełki, dla których nie ma miejsca w programach polskich dystrybutorów. Panorama podzielona została na trzy bloki: Festiwalowe Przeboje, Mistrzowie, Odkrycia. W pierwszej znalazły się produkcje, o których pisze się na całym świecie, m.in. „Foxtrot” Samuela Maoza, „Barbara” Mathieu Amalrica czy „Księżyc Jowisza” Kornela Mundruczo. W sekcji poświęconej mistrzom zobaczymy najnowsze dokonania Claire Denis, Fatiha Akina czy Emira Kusturicy. Natomiast wśród odkryć znalazły się filmy z Włoch („Nierozłączne” Edoardo De Angelisa), Wielkiej Brytanii („Nie jestem czarownicą” Rungano Nyoni) czy Ukrainy („Black Level” Walentyna Wasjanowicza).

Kolejna sekcją będzie Kino gatunkowe, które organizatorzy postanowili wprowadzić na festiwalowe salony. Główną postacią będzie tu Dario Argento, autor horrorów i filmów kryminalnych z Włoch. Pokazom towarzyszyć będzie spotkanie z mistrzem, który po raz pierwszy przyjedzie do Polski. Kino gatunkowe, które staje się kinem autorskim, to temat debaty z krytykiem Piotrem Kletowskim. W odrębnej sekcji znalazły się filmy czeskie i czechosłowackie. Program filmowy uzupełniają: Pokazy Specjalne, Polonica i Europejskie Filmy dla Dzieci.

Cinergia i w tym roku będzie miała swoją muzyczną odsłonę. Festiwal skupia się na postaci Krzysztofa Komedy. Zaplanowano rozmowę z Tomaszem Lachem w studiu Radia Łódź o książce „Komeda, Zośka i inni”, w kościele św. Mateusza - widowisko multimedialne „Trzy dźwięki Komedy” i znów w studiu Radia Łódź - koncert gitarzystów: Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego „Celuloid”. Na zamknięcie festiwalu odbędzie się pokaz mody filmowej na dworcu Łódź Fabryczna „Cinema en Vogue” przygotowany przez Ewę Bloom-Kwiatkowską.

Nagrodę Złoty Glan dla wybitnych osobistości związanych z filmem w tym roku otrzymają: Dario Argento, Kazimierz Kutz i Janusz Gajos.

Od 10 listopada można rezerwować bilety na stronie http://www.cinergiafestival.pl/pl/bilety. Projekcje odbywać się będą w kinach Charlie, Helios, ŁDK.

Do pobrania