Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Istniał od drugiej połowy 1942 roku do końca wojny - niemiecki obóz dla dzieci w Łodzi przy ulicy Przemysłowej to wciąż mało znana karta z polskiej historii. Po ośmiu latach pracy Jolanta Sowińska-Gogacz napisała na temat obozu książkę "Mały Oświęcim". Współautorem publikacji wydanej przez oficynę Prószyński jest redaktor Błażej Torański. 
Uciekając w 1938 r. z Wiednia, schronił się w Polsce - i zaprzyjaźnił się z Parnasem polskiej literatury. W Polsce jest już dostępna książka współpracownika „Kalejdoskopu” Andrzeja Sznajdra „Polskimi śladami Franciszka Teodora Csokora” (zapowiadał tę pozycję na łamach "Kalejdoskopu"; wcześniej ukazała się na rynku niemieckojęzycznym). 
FELIETON. Niczego nie można dziś robić całkiem bezpiecznie, a więc także czytać. W „Ulissesie” nie znajdziemy wprawdzie koronawirusa, ale inne zarazy i epidemie – jak najbardziej. Już na samym początku, w rozdziale pierwszym („Telemach”) zirytowany Mulligan, nie mogąc znaleźć chusteczki do nosa, którą chce otrzeć twarz z mydła po goleniu, woła stłumionym głosem: „A niech to zaraza!”. Pisze Maciej Świerkocki. 
od 1 SIERPNIA 2020 / od 2 SIERPNIA 2020

Forum Młodej Literatury

Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi organizują w najbliższy weekend 1-2 VIII plener literacki "Forum Młodej Literatury. Piękna przed czterdziestką". Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Książki Artystycznej.
Szuflandia, kojarzona z krainą z filmu "Kingsajz" odrodziła się w nowej postaci - jako samoobsługowa biblioteka. Została uruchomiona przez Bibliotekę Miejską w Łodzi, jako pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Wypożyczalnię 24/7 znajdziemy na rynku łódzkiej Manufaktury. Korzystanie z niej jest bezpłatne, wystarczy mieć kartę biblioteczną. 
FELIETON. Podczas pandemii jako wydawcy niszowi cieszymy się, że w ogóle możemy coś robić. Że nie jesteśmy skazani na pracę zdalną, bo nie da się do domu przenieść całego magazynu książek. Że na przykład nie handlujemy butami, które potem będziemy musieli rozdać, tracąc przyszłe zyski czy płynność finansową (kredyt). My i tak prawie wszystko rozdajemy. Pisze Rafał Gawin.
LITERATURA. Rzeczą zdumiewającą w twórczości literackiej Zofii Zarębianki jest rzucająca się w oczy wielotorowość, wybór wielu odmiennych dróg, chodzenie w profesorskiej todze i skromnym palcie poetki. Pisze Maciej Bieszczad. 
OPOWIADANIE. Publikujemy opowiadania laureatów ostatniego, piątego tygodnia trwania konkursu Dekameron 2020, który organizuje Dom Literatury w Łodzi, a współorganizuje i patronuje mu "Kalejdoskop". Dziś publikujemy opowiadanie „Moja”, za które autorka Natalia Soszyńska otrzymała I nagrodę.
OPOWIADANIE. Publikujemy opowiadania laureatów ostatniego, piątego tygodnia trwania konkursu Dekameron 2020, który organizuje Dom Literatury w Łodzi, a współorganizuje i patronuje mu "Kalejdoskop". Dziś publikujemy opowiadanie „Hraszka”, za które autorka Aleksandra Majdzińska otrzymała II nagrodę.
OPOWIADANIE. Publikujemy opowiadania laureatów ostatniego, piątego tygodnia trwania konkursu Dekameron 2020, który organizuje Dom Literatury w Łodzi, a współorganizuje i patronuje mu "Kalejdoskop". Dziś publikujemy opowiadanie "Nie gaśnijcie neony już więcej"  za które autor Bartłomiej Kawka otrzymał III nagrodę. (Ex aequo z opowiadaniem "Skserowany obłęd" Jakuba Żurawia).