Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
24 KWIETNIA 2020

Telewizja Literacka - 9

Wiersze Jacka Bierezina, opowieść o Izraelu Poznańskim i komiksach Wydawnictwa Jaguar - przed nami kolejny odcinek TV Literackiej Domu Literatury. Odcinek 9 cyklu skierowany jest zarówno do dorosłych, jak i do dzieci.
21 KWIETNIA 2020

O Ginczance

21 IV o godz. 11 kolejna odsłona Telewizji Literackiej Domu Literatury na profilu Fb. Tym razem poświęcona Zuzannie Ginczance.
REPORTAŻ. Ogólnopolski Konkurs na Reportaż „Łódzkie znane i nieznane” miał służyć promocji województwa łódzkiego, przypomnieniu ważnych dla niego wydarzeń i wybitnych postaci, ale też rozwijaniu literackich pasji młodych autorów. Pisze Paulina Ilska. 
KROWIE NA GRANICY. Czy da się pani namówić na jeszcze  jeden kawałeczek filetu ze złocicy, panno Dubedat? Tak, dupyda. I dupydała. To pewnie hugonockie nazwisko. Przypominam sobie, że jakaś panna Dubedat  mieszkała w Killiney. Du, de la, z francuskiego.  Pisze Maciej Świerkocki. 
Nawet 40 procent księgarni może upaść w czasie epidemii koronawirusa. Wspiera je ogólnopolska akcja "Książka na telefon". Ma ona ułatwić kontakt czytelników z lokalnymi księgarniami stacjonarnymi działającymi na terenie Polski w celu dokonania zakupu na odległość. W akcję zaangażowały się też placówki z Łodzi i województwa łódzkiego.
FELIETON. – To była wasza ostatnia zima – powiedziała sąsiadka, która miała już dziewięćdziesiąt trzy wiosny i z kołowania ptaków na niebie wróżyła, że zima już nie przyjdzie. – A czy pani – pyta mnie – czy pani wierzy? Pisze Anna Ciarkowska. 
Publikacja "Łodzianie o sobie i mieście - żywa kronika Łodzi" właśnie została wydana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ze wspomnieniami Łodzian, spisanymi dzięki udziałowi w tym projekcie, można się już zapoznać na stronie internetowej Biblioteki. 
30 KWIETNIA 2020 - 25 CZERWCA 2020

Pracownia dziennikarska online

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE. Marzysz o pracy dziennikarza? Chcesz spróbować swych sił? Przenieśliśmy do sieci nasze zajęcia przygotowane dla młodzieży w wieku 13-19 lat. Dostosowaliśmy program i formułę zajęć do nowej sytuacji. Czekamy na Was. 
OPOWIADANIE. Proponujemy lekturę opowiadania debiutującego na naszych łamach Pablo Pomado. Uwaga. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Ilustracja: Maria Korczak-Idzińska. "Wokół zebrali się ludzie. Nikt nie wyprawia skór tak pięknie, jak pani. Staliśmy u brzegu polany i nie chcieliśmy przeszkadzać, jak rozmawia pani z dzieckiem. Ach, te dzieci – zagaili. A czort was przysłał, wycharczałam. Zamarli. No, co jest, przecież dom na polanie nie znaczy dom na koziej nóżce, nie bójcie się"
FELIETON. Jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Na przykład rysunek u dołu strony 119 w opublikowanej właśnie przez wydawnictwo słowo/obraz/terytoria genialnej książce „Kafka” Davida Zane’a Mairowitza i Roberta Crumba.  Pisze Maciej Robert.