Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Zaczynam tytułem będącym odwróconym cytatem z jednego z wierszy zawartych w „Superorganizmie” – najnowszym tomie Macieja Roberta, uznanego, nagradzanego łódzkiego poety. Pisze Tomasz Cieślak. 
Gratka dla miłośników literatury i gier. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do STACJONARNEJ WERSJI gry na smartfony „Literacki surfing” – zagrać można BEZPŁATNIE i BEZPIECZNIE, bo BEZ WYCHODZENIA Z DOMU. Na wersję miejską Biblioteka zaprasza  w spokojniejszych czasach. 
Im więcej informacji (nie zawsze prawdziwych), im większy informacyjny szum wokół nas, tym bardziej ludzie tęsknią za sprawdzonymi faktami, autentycznymi relacjami, światem opisywanym na gorąco. Być może stąd stale rosnąca popularność reportażu, który choć praktycznie zniknął  z codziennych gazet, to odrodził się w formie książkowej. Pisze Piotr Grobliński. 
RECENZJA. Mamy więc jedną autorkę, 22 tłumaczy, wiele bohaterek i kilku bohaterów oraz, według subiektywnych obliczeń, pięcioro narratorów. Mimo tej mnogości język jest spójny, wszystkie opowieści mają podobny ton i ładunek emocjonalny, ale nie są też pozbawione subtelnej liryczności. O powieści Hanny Sukare "Zakurzony język" pisze Martyna Jakubiec.
WYWIAD. To, czego moglibyśmy się uczyć od Grenlandczyków, to fakt, że są dumni z tego, kim są, ale nie odbierają tej dumy innym - mówi Ilona Wiśniewska. Z gościem II Festiwalu na Faktach rozmawiał Piotr Grobliński. 
RECENZJA. Czytając „Ekoton”, najnowszy tom wierszy Przemysława Owczarka, uznanego łódzkiego poety, antropologa kultury i animatora życia literackiego, po raz kolejny przekonuję się, że ten artysta konsekwentnie wierzy, jak chyba niewielu we współczesnej literaturze, w niezwykłą, nadprzyrodzoną siłę liryki, że widzi w niej narzędzie do bardzo poważnego rozprawiania o świecie, rozprawiania się ze światem i rozrachunków z samym sobą. Pisze Tomasz Cieślak.
Dzięki uprzejmości autorki drukujemy recenzję Elegii Macieja Rasia, książki wydanej niedawno przez wydawnictwo Kwadratura.
Wiele osób traktuje drzewa jako zbędną, często kłopotliwą rzecz w ich otoczeniu. Tymczasem Piotr Wypych ukazuje te rośliny jak dzieła sztuki, które niebywale potrafią wzbogacić otoczenie człowieka, choć nie wszyscy chcą ten fakt dostrzegać.
W końcu 2019 roku ukazał się drugi tom „Radomszczańskiego słownika biograficznego”. Książka pod redakcją Grzegorza Mieczyńskiego jest szesnastą publikacją wydaną w ramach Radomszczańskiej Biblioteczki Regionalnej.
FELIETON. Futbol, piwo i literatura – to jest to, co tygrysy lubią najbardziej. Każde z osobna jest już nęcące, a co dopiero w zestawieniu z pozostałymi. Pisze Maciej Robert.