Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
FELIETON. Jako powieść encyklopedyczna, „Ulisses” traktuje o wszystkim, a zatem także o matematyce i podstawowych elementach jej języka – liczbach. O relacjach liczbowych w najnowszym tłumaczeniu "Ulissesa" pisze Maciej Świerkocki. 
Małe sprostowanie: w czasie między napisaniem poprzedniego felietonu a jego publikacją Wydział Kultury UMŁ dofinansował nam (tutaj: Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich Oddziałowi w Łodzi) kolejną książkę – „Roleplay / Replay”, debiut Małgorzaty Ślązak, nagrodę główną w Konkursie im. Jacka Bierezina. Zwracam honor, choć nie posypuję głowy popiołem. W tym czasie z innych, pozałódzkich źródeł udało się pozyskać środki na kilkanaście kolejnych pozycji. 
Kto ma teksty poukrywane w szufladach/zakamarkach komputerowych dysków? Warto je wyciągnąć i wysłać, w Domu Literatury trwa wysyp konkursów literackich, organizowanych we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami. Uwaga! Jest nawet konkurs dla prozaików.
WYWIAD. - Jako umiarkowanie religijnego chrześcijanina obowiązuje mnie przykazanie miłości, które staram się jak najlepiej wypełniać. Niektórzy krytycy widzą we mnie raczej wiecznego marudę, a nie zauważają, że marudzę, bo chciałbym właśnie więcej miłości. Przyznaj, to radykalny program pozytywny! – mówi Tomasz Bąk, poeta z Tomaszowa Mazowieckiego, laureat poznańskiej Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka.
Jeśli ktoś lubi eksplorować ciekawe miejsca w woj.łódzkim i interesuje się historiami, jakie te miejsca ze sobą niosą, może je spisać i wziąć udział w konkursie organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Teksty można wysyłać do 30 września 2019.
Ta książka powstała w bardzo nietypowy sposób i przybliża czytelnikom niebanalną postać Człowieka, który chociaż urodził się nad Pilicą, to w rodzinnych stronach jest praktycznie nieznany.
Podcasty Kalejdoskop NaGłos poszerzają się o kolejne aktorskie interpretacje wybranych tekstów. Zapraszamy do posłuchania jak z wybranymi felietonami mierzy się z Marek Kasprzyk.
Frapujący tomik poetycki dotarł do nas z Radomska. Tamtejsze Stowarzyszenie Literackie „Ponad” wydało zbiór wierszy zatytułowany „W powiecie radomszczańskim”.
Co dały nam lata 60.? Powstanie i rozwój niezależnych od kapitalistycznego systemu komun, narodziny komputera osobistego, którego koncepcja powstała pod wpływem LSD, mariaż kontrkultury z awangardą. Czy to wiek XVIII czy XX, utopijna rewolucja kończy się tak samo i zbiera krwawe żniwa, ale przecież tak wiele zmienia. O książce Jerzego Jarniewicza "Bunt wizjonerów" pisze Martyna Jakubiec.
RECENZJA. I konkurs. Marka Edelmana patronem roku 2019 uczyniły dwa darzące go sentymentem miasta, Łódź i Warszawa. Popularyzując historię jego życia, postawę wobec zła, Centrum Dialogu im. Edelmana w Łodzi wydało komiks, nietypowy, narysowany z dużym sprytem. Pisze Klaudia Knapińska.